Banskobystrický okres je oranžový, čo znamená určité obmedzenia aj pre organizátorov a návštevníkov kultúrnych a spoločenských podujatí. Čo platí dnes, nemusí platiť zajtra. Preto ak si vyberiete z našej víkendovej ponuky, ktorá je napriek všetkému stále bohatá, overte si, za akých podmienok sa podujatie koná.

Piatok 17. september

Jubilujúca hodrušská Klopačka

Banská Hodruša (Hodruša Hámre) – 16:00 h

Už 500 rokov má banícka Klopačka v Banskej Hodruši, miestnej časti obce Hodruša Hámre. Je jednou z posledných piatich zachovaných banských klopačiek Na Slovensku a je výnimočná unikátnym hodinovým strojom z 18. storočia, ktorý má len jednu ručičku.  Viac o histórii tejto Klopačky sa môžete dozvedieť na podujatí , ktoré sa usktutoční v piatok v Banskej Hodruši a ktoré otvorí slávnostný sprievod (16:00 h).

Festival InterComp otvorí slávnostný koncert

Národný dom, Banská Bystrica – 18:00 h

Slávnostný koncert Astor Piazzolla in memoriam otvorí v piatok večer v banskobystrickom Národnom dome prvý ročník medzinárodného hudobného festivalu InterComp. V programe účinkujú Slovak Nuevo Quinteto a hostia Jana Orlická, Marian Varhaník, komorné zoskupenie dychových nástrojov Fakulty múzických umení AU pod vedením Andreja Sontága aTanečná škola Janette Fáberovej.

Krojovaná Bystrina

Divadlo J.G. Tajovského, Zvolen – 18:00 h

Celovečerným programom Krojovaní oslávi Folklórny súbor Bystrina štyridsať rokov od svojho založenia. Bystrina sa v celej svojej krojovanej kráse predstaví  tento piatok a sobotu vo zvolenskom divadle.

Letná session s DJ Alexom Shelestom

Reštaurácia Sympl., Europa SC, Banská Bystrica – 18:30 h

Letná DJ session na záver týždňa nie je zlý nápad! V reštaurácii Sympl. vás v piatok večer opäť čaká hudobné vystúpenie DJ Alexa Shelesta, tentokrát však aj so špeciálnym hosťom! Mixážny pult sa spojí s jazzovými tónmi saxofónu, ktorých kombinácia sa postará o jedinečnú a nezabudnuteľnú atmosféru. Stôl si môžete rezervovať na: 0918 367 850. Viac informácií nájdete na stránke www.sympl.sk.

Bude to riadny náklad!

Klub 77, Banská Bystrica – 19:00

Depresy z Trenčína , Hecate z Banskej Bystrice, Demonic-eyed  a Sedem minút strachu zo Zvolena a The Public z Kysúc. To je zostava piatkového koncertu v Klube 77. Bude to riadny náklad! Viac slov netreba, stačí prísť.

Demonic-eyed – Ohňooký:

Besi hľadá krásu, no všíma si aj ošklivosť

Divadlo Štúdio tanca, Banská Bystrica – 19:00 h

Inscenácia Besi hľadá krásu, no všíma si aj ošklivosť a besov v nás, ktorí sú schopní  ju deštruovať. Tvorcovia pracujú s rôznorodými inšpiráciami (pohyb, literatúra, estetika), ktoré umne pretavujú do kompaktného tanečného diela. Choreograf Milan Tomášik nadväzuje na svoje bohaté skúsenosti a jeho typický umelecký rukopis v spojení s medzinárodným umeleckým súborom je zárukou umeleckého zážitku. Vstupenky si môžete zakúpiť tu.

Med a prach v Záhrade

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 19:00 h

Umelecké  zoskupenie Med a prach / Honey and dust uvedie v Záhrade scénické dielo Outside the box 01 inšpirované bádateľským a osobným odkazom G. J. Mendela, zakladateľa odboru genetiky a objaviteľa základných zákonov dedičnosti.

Honey and dust – outside the box 01:

Koncert pod hviezdnou oblohou

Nádvorie Zvolenského zámku  – 19:00 h

Kapela Peter Bič Project v prostredí čarovného nádvoria Zvolenského zámku!  Spolu s Viki a Petrom si v piatok večer môžete užiť atmosféru letného večera pod hviezdnou oblohou s chytľavými hitmi ako je Stoj, Čoskoro, Nedívaj sa tak, Máj… Vstupenky si môžete zakúpiť tu.

Peter Bič Project – Stoj:

Polemici opäť v Bystrici

Urban Spot, Banská Bystrica – 20:00 h

Kapela Polemic dala sľub, že keď táto „doba temna“ pominie, príde zahrať do banskobystrického Urban Spotu. A sľub plní. Koncert Polemic sa uskutoční už tento piatok a ako predskokani na ňom vystúpia Filip Jánošík & Hotoví Umelci. Koncert začína o 20:00 h.

Amar & Michal a Splynutie

Niyama (Joga Srdcom), Banská Bystrica – 20:00 h

Spoločný koncert Amar Petry Humeňanskej a Michala Kulicha s názvom Splynutie. Zaznejú piesne z ich nových albumov Tancujem bosá od Amar a Odrazy duše od Michala a tiež  pár harmonizujúcich mantier. Na perkusie sprevádza Majo Madhuka (Joga Srdcom, Horná 14).

Morten v Ministry

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21:00 h

Noc z piatka na sobotu v Ministry of Fun bude patriť dánskemu DJ a producentovi Mortenovi Breumovi, známemu pod umeleckým menom Morten. Rodák z Aarhusu začínal ako asistent učiteľa v Amaliegården v Bederi. V roku 2008 sa stal známym remixovaním skladby Højere vildere, ktorá vznikla v spolupráci spoločností Rune RK a Morten Breum s dánskym duom Nik & Jay.

Za papier stromček!

Viete, kde dostanete za papier stromček? V banskobystrickej Europe! Mimoriadna akcia Za papier stromček štartuje v Europe v piatok a potrvá celý víkend. Počas tejto akcie budete mať možnosť vidieť v Europe o niekoľko stoviek smetiakov viac ako zvyčajne. Tentokrát ale smetiaky nebudú plné smetí. V každom z nich bude na svojho majiteľa čakať živý stromček. Ten bude odmenou pre každého, kto prinesie aspoň 20 kg zberového papiera. Zber bude prebiehať naozaj netradičným spôsobom. Tí, ktorí papier prinesú, budú ním napĺňať kuka nádoby za pomoci zamestnancov Marius Pedersen. Každý, kto smetiak naplní papierom, si domov odnesie krásny živý stromček. Príďte aj vy podporiť túto mimoriadnu akciu. Papier môžete priniesť od piatka do nedele (od 9:00 do 21:00 h).

Sobota 18. september

Michalský jarmok

Ľubietová – 8:00 h

V sobotu hneď zrána načim sa vybrať do jarmoku. Ľubietovský Michalský jarmok píše už svoj 29. ročník a isto bude opäť parádny. Tradičný remeselný jarmok nájdete v parku, otvára sa už o 8:00 h. V kultúrnom programe popoludní od 13:00 h vystúpia foklórne skupiny Debnár z Ľubietovej a Kýčera z Čierneho Balogu, Božanka a skupina Durrex.

Gazdovský jarmok

Amfiteáter V. Polónyiho, Krupina – 8:00 h

Aj v Krupine je v sobotu od rána jarmok. Jesenný, gazdovský. Ponúkne produkty z gazdovského dvora a jesennej záhrady a remeselné výrobky. Rušno bude aj na krupinskom futbalovom štadióne, kde sa koná Krupinsko-hontianska výstava zvierat (8:00 – 15:00 h).

Vidiecky deň v Čeríne

Martinhold, Čerín – 10:00 h

Na Vidieckom dni v tvrdzi Martinhold v rázovitom Čeríne neďaleko Banskej Bystrice nájdete včelie produkty, keramické úžitkové a dekoratívne predmety (ručne modelovaná a točená keramika) aj výstavu predmetov miestnej predmodernej vidieckej kultúry. Zaujímavé budú aj prednášky a diskusie o slovenskom vidieku, nebude chýbať jazda na koňoch či kontakt s hospodárskymi zvieratami. Podujatie potrvá do 17:00 h.

Sliačske jesenné chuťovky

Ihrisko ZŠ A. Sládkoviča, Sliač – 12:30 h

Príchuť folklóru bude mať podujatie Sliačske jesenné chuťovky. Vystúpia na ňom deti zo sliačskych materských škôl, ĽH Zvolenskí fujarsti, DFS Matičiarik, folklórne združenie Pohronec  a Folklórny súbor Urpín. V sprievodnom programe je detská škola varenia, tvorivé  dielne a rôzne atrakcie pre deti i ľudové remeslá. Pochutíte si na geršni, jabkových lievancoch či domácej štrúdli.

Kremnička oslavuje, bude aj mrvenica

Kremnička, Banská Bystrica – 13:30 h

Bývalá obec Kremnička, dnes mestská časť Banskej Bystrice, oslávi v sobotu 730. výročie prvej písomnej zmienky. Oslavy, ktoré pripravilo miestne občianske združenie, sa začnú o 13:30 h zvonením na historickej zvonici v časti Pod Hôrkou, potom na miestnom námestí odhalia erb Kremničky, znak predkov tejto obce. Oslavy budú pokračovať  v areáli oddychovej zóny programom, v ktorom vystúpia Folklórny súbor Urpín, deti z miestnej materskej školy a sólista Štátnej opery Ivan Ožvát. Podujatie bude sprevádzať výstava  historických predmetov, ktoré sa v obci používali. Obyvatelia Kremničky, známi svojou pohostinnosťou, nachystajú dobroty, pečeného býka, tradičnú mrvenicu aj guláš.

Havo Slavo pod balkónom

Divadlo pod balkónom, Banská Bystrica – 17:00 h

Havo Slavo je príbeh s pesničkami o malom psíkovi Slavkovi, ktorého zo všetkého najviac trápi to, že mu každý hovorí, aký je malý. Vyberie sa preto do sveta, aby všetkým dokázal, že je už veľký. Na svojej ceste zažije „veľké“ dobrodružstvá, aby napokon pochopil, že aj malí dokážu vykonať veľké veci. Rezervácia vstupeniek na: 0908 037 762 (SMS).

Festival speváckych zborov

Kongresové centrum TU, Zvolen – 17:00 h

V Kongresovom centre  zvolenskej Technickej univerzity sa v sobotu koná uskutoční 13. ročník Zvolenského festivalu speváckych zborov. Zúčastnia sa ho aj zahraničné spevácke zbory z Maďarska, ČR, Slovákov zo Srbska. V bohatom programe nebude chýbať ani vystúpenie domáceho Zvolenského speváckeho zboru a ďalších slovenských účastníkov.

Nesmrteľný Verdi

Štátna opera, Banská Bystrica – 18:00 h

Životopisné, hudobno-dramatické a tanečné dielo o živote jedného z najväčších operných géniov histórie Giuseppe Verdim, odkrýva dramatické osudy nesmrteľného operného maestra. Je popretkávaná časťami z jeho najznámejších i menej známych diel, podmanivými sólovými výstupmi i strhujúcimi zbormi, ktoré reprezentuje snáď najznámejší z nich Zbor Židov.  Inscenácia je žánrovo pestré dielo, ktoré nepochybne osloví nielen priaznivcov opery, ale aj milovníkov tanca a činoherného divadla. Vstupenky si môžete zakúpiť tu.

Dana Dinková – Verdi:

Depeche Mode party

Klub 77, Banská Bystrica – 20:00 h

V sobotu sa v Klube 77 bude hrať celkom iný hudobný žáner ako v piatok. Na jubilejnej pätnástej „čiernej“ oslave kultovej skupiny Depeche Mode, zahrá  skvelý Depeche Mode Revival z Ústí nad Labem.

Depeche Mode Revival – The Sun & The Rainfall:

Nechajte auto doma

V rámci Európskeho týždňa mobility (16. – 22. september)  máte v sobotu 18. septembra možnosť  prísť do  vybraných múzeí a galérií pešo, na bicykli, autobusom alebo vlakom a získať tak 50 % zľavu zo vstupného. V Banskej Bystrici je to Múzeum SNP, Stredoslovenské múzeum, a Stredosovenská galéria, v Kynceľovej Múzeum máp, vo Zvolene SNG Zvolenský zámok. Počas víkendu (sobota, nedeľa) je Cyklobus na všetkých trasách zadarmo a do 22. septembra môžete cestovať vlakom s mimoriadnou zľavou (všetky pokladnice ZSSK, e-shop, mobilná aplikácia Ideme vlakom, priamo vo vlaku u sprievodcu).

Nedeľa 19. september

Nedeľa v múzeu

Stredoslovenské múzeum, Banská Bystrica – 10:00 h

Stredoslovenské múzeum pozýva v nedeľu na komentovanú prehliadku výstavy Noc v prírode (Tihányiovský kaštieľ, 10:00 – 18:00 h) a výstavy Premeny (Thurzov dom , 15:30 a 16:30 h).

Ku koreňom nenávisti

Evanjelický kostol, Banská Bystrica – 14:00 h

Program Dní duševného zdravia v Banskej Bystrici uzavrie diskusia s významným psychiatrom Petrom Pöthe, pôsobiacim v Prahe. Uskutoční sa v Evanjelickom kostole na Lazovnej ulici.

Správa z tábora smrti v Osvienčime

CINEMAX, Banská Bystrica – 15:00 h

Očakávaný slovenský film Správa príde do slovenských kín 23. septembra, už na túto nedeľu však bude mať exkluzívnu predpremiéru v banskobystrickom kine CINEMAX. Snímku, ktorá získala vynikajúce ohlasy počas svojich zahraničných uvedení, si bude môcť publikum vychutnať aj s účasťou dvojice hereckých predstaviteľov a producenta filmu.

Za divadlom do Brezna

Veľkým  lákadlom pre milovníkov divadla je festival Divadelná Chalupka, ktorý sa koná tento víkend v Brezne. Festival ponúka v piatok politickú satiru na súčasnosť a nedávnu minulosť Solitarita v podaní ružomberského Divadelného štúdia RosArt (Synagóga, 17:30 h). Divákov v Dome kultúry v Polomke zabaví medzibrodské Potuné dividlo J+T a jeho Don Kychot  (19:00 h)  a v Mestskom dome kultúry v Brezne Mestské divadlo Žilina uvedie hru A je tu zas, ktorá provokuje a obnažuje politické zlo ukryté za nezištnou maskou zábavy. V sobotu  sa s Don Kychotom môžete stretnúť aj v mestskom parku v Brezne (16:30 h) , na námestí bude koncert kapely Duchoňovci (18:00 h). Piatkový aj sobotný program na námestí spestrí Popoludnie s čiernou ovcou – spoločenské hry, tvorivé dielne, pouliční umelci (12:00 – 19:00 h). Festival Divadelná Chalupka 2021 ukončí v nedeľu banskobystrické Bábkové divadlo na Rázcestí rodinnou púťou do sveta rozprávok spojenou so známou rozprávkou O statočnom cínovom vojačikovi  (Synagóga, 16:00 h).