Kapela Polemic dala sľub, že keď táto „doba temna“ pominie, príde zahrať do banskobystrického Urban Spotu. A sľub plní. Koncert Polemic sa uskutoční už tento piatok 17. septembra. Ako predskokani vystúpia Filip Jánošík & Hotoví Umelci. 

Polemic pozýva:

S gitaristom a spevákom Filipom Jánošíkom Lehotským, ktorého (nielen) Banskobystričania poznajú tiež ako cestovateľa, sme sa porozprávali aj na tému predskokani. O tom, čo sa od predskokanov, či support kapely, ako sa tiež zvykne hovoriť, na koncerte očakáva.

Už o pár dní koncertuje v Urban Spote skupina Polemic. Vaša kapela Filip Jánošík & Hotoví Umelci im robí support. Ako ste sa dostali do role predskokanov? 

Polemic sa do Urban Spotu sľúbil už počas pandémie, keď sa verejnosť zbierala na finančnú podporu pre tento takmer zrušený klub. Zároveň je celý koncert aj narodeninovou oslavou zakladateľa klubu Erika Oslanca, ktorý je môj kamarát a chcel to celé osláviť aj s nami. Erik sa vždy snaží podporovať domácu scénu, takže celé to je taká šťastná náhoda a láska k blížnemu v jednom.

Bude to vaše prvé vystúpenie s kapelou Polemic?

Stretávali sme sa vždy len za pódiom. Raz na Topfeste som spolu s gitaristom požičiaval svoj nástroj severskej metalovej kapele Lordi. A s Peťom Opetom z Polemic som sa stretol na rozhovore v telke. Behal po chodbe v novembri bosý a obaja sme prišli propagovať svoje knihy.

S ktorými známymi skupinami či spevákmi, speváčkami ste vystupovali ako predskokani?

Prvé tri koncerty sme hrali na krste Rusín Čendeš Orchestra, potom sme hrali na spoločných akciách s kadekým od Chinaski po No Name. Predošlý týždeň sme mali hrať tri koncerty so Štefanom Štecom, Čechomorom a rysoval sa Peter Bič Project, ale pandémia nám vyprázdňuje kalendáre.

Bratislavský koncert s kapelou Čechomor vám prečo nevyšiel?

Dvaja spoluhráči si na ten istý večer dohodli ešte iný koncert a trochu zle si vypočítali svoje časové možnosti. My muzikanti sme po koncertoch teraz poriadne lační, takže vítame ponuky trochu bezhlavo.

Čo je podľa vás „úlohou“ predskokana na koncerte?

Vyplniť priestor medzi vstupom do sály a prvými pivami, ktoré spolu s nami majú dostať každého do nálady. Pri kúpe lístku o nás, predpokladám, málokto vie a potom odrazu dostane ďalší koncert ako darček. Aj keď to od organizátora nikto nečaká, je to pekné gesto.

A kto robí predskokanov na vašich koncertoch?

Upratovačky…

Vaša kapela práve v týchto dňoch vydáva druhú časť albumu Povedz loď! Prvá časť vyšla v máji. Budú ešte ďalšie?

Presne tak, ešte nás čaká tretia a štvrtá časť. Tento rok tlačíme na pílu, ako keby nebolo zajtrajška.

Filip Jánošík & Hotoví Umelci – Trailer na album Povedz Loď:

Povedz loď… zvláštny názov. Čo sa za ním skrýva?

Primitívny vulgárny vtip, ktorý, rovnako ako album, hlúpeho urazí a inteligentný sa pousmeje, buchne po čele a spýta sa… no na čo je toto dobré?

Môžete nám predstaviť hotových umelcov vašej kapely?

Hotoví umelci sú cimbalistka Paľa Škodová, akordeonista Filip Urda, kontrabasista Tomáš Vaško, gitarista Adam Šamaj a bubeník Timotej Rajnoha. Okrem nich je to ale ďalších desať ľudí, s ktorými sa striedame v štúdiu. Nie sme tak úplne kapela, skôr platforma, kde spájam skvelých hudobníkov rôznych žánrov, ktorí by sa inak nestretli. Metalový guľometčík Tomáš Hollub nahrával tretiu časť albumu, ale druhú časť nabúchal niekdajší popový spevák Matej Smutný. Tieto spolupráce nás bavia.

Druhá časť albumu Povedz loď:

Hráte cimbalový punk, zbojnícky rock ‚n roll…

Všade píšem, že gitarové sóla nahradil cimbal a modernú elektroniku ešte modernejšia harmonika. 

Vaše texty sú ako básne. Ako a kde vznikajú? Napríklad text k skladbe Odpusť… čo vás pri jeho písaní inšpirovalo?

Pre mňa autorstvo vlastne nič neznamená, odkedy vychovávam nevlastnú dcéru ako svoju. V rámci koncertu hráme aj pretextovaný Gorillaz, Prodigy, či White Stripes a hráme ich ako svoje. Inšpiráciu hľadám zväčša v súcite s okolím, alebo vlastných emóciách. Spomínaná skladba Odpusť je o nevere a rozvode rodičov, ktorý je dnes základnou výbavou detí z generácie deväťdesiatych rokov.

Filip Jánošík & Hotoví Umelci – Odpusť:

Čo zahráte na koncerte s kapelou Polemic v Urban Spote?

Cimbalové reggae aj heavy metal, balady aj tancovačky, vlastné aj cudzie. Ja sa tam idem vytancovať a vyskákať, kým je možnosť!

Filip Jánošík & Hotoví Umelci – cimbalový punk, zbojnícky rock ‚n roll:

Prvý samostatný klubový koncert skupiny Polemic v Urban Spote, s predskokanmi Filip Jánošík & Hotoví Umelci, sa uskutoční v piatok 17. septembra od 20:00 h.

Vstupenky v predaji online nájdete tu.

A toto bol sľub, ktorý Polemici už tento piatok splnia:

Upozornenie! Keďže sa okres Banská Bystrica už niekoľko dní nachádza v oranžovej farbe, koncert sa bude konať v režime OTP, čo znamená, že sa ho môžu zúčastniť výlučne osoby: plne zaočkované (2 týždne po 2. dávke, resp. 3 týždne po podaní jednodávkovej vakcíny), testované (od odberu PCR 72 h, Ag test 48 h) a tie, ktoré ochorenie Covid-19 prekonali v uplynulých 180 dňoch.

Polemic – Dáma: