Celovečerným programom Krojovaní oslávi Folklórny súbor Bystrina štyridsať rokov od svojho založenia. Bystrina sa v celej svojej krojovanej kráse predstaví 17. a 18. septembra v Divadle Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene.

Názov nového celovečerného programu Krojovaní – 40 rokov Folklórneho súboru Bystrina, zahŕňa viacero myšlienok. Či už  sa jedná o časti kroja, ľudového odevu, do ktorého sa v minulosti obliekali najmä ľudia žijúci na dedinách, a do ktorého sa teraz obliekajú slenovia členky súboru Bystrina, alebo sa v názve nájdu aj všetky generácie, ktoré boli v súbore počas štyridsiatich rokov a tiež mali niektoré z týchto krojov oblečené na pódiu. Ďalej si pod týmto názvom  skrýva zákulisné dianie, prípravy, nácviky, balenie a obliekanie krojov a to, čo bežne divák nevidí. Jednoducho, Bystrina v programe Krojovaní ukáže svoj celkový rukopis,  svoju ,,výšivku“.

„Pestrosť a bohatstvo slovenského folklóru nás inšpirujú k tomu, aby sme naše radície a krásu folklóru zachovávali, ďalej obohacovali a povedomie o ňom odovzdávali ďalším generáciám. Bystrina je mladý kolektív, ktorý sa snaží nadväzovať na ľudové tradície a život našich predkov a toto všetko chce prezentovať v jedinečnej umeleckej podobe. Súbor prezentuje tance a spevy z rôznych regiónov Slovenska, najmä z Podpoľania a Horehronia, ale aj zo Zemplína, Šariša, Terchovej, Gemera, goralského územia či Liptova a Myjavy,“ uviedol vedúci súboru Bystrina Martin Pecník.

FS Bystrina – Spod Poľany:

Folklórny súbor Bystrina vznikol v roku 1980. Tibor SedlickýAnna Strečková dostali vtedy poverenie založiť mládežnícky súbor, ktorý by doma aj vo svete reprezentoval Banskú Bystricu. K spolupráci prizvali mladého tanečníka, neskôr choreografa súboru Jána Pivolusku, ktorý so sebou pritiahol mladých talentovaných ľudí… a vznikla Bystrina. V roku 2007 prišla zmena a umeleckým vedúcim súboru sa stal Miroslav Šávolt, ktorý bol aj zakladajúcim členom Folklórneho súboru Bystrina, jeho dlhoročným tanečníkom a sólistom, spevákom. V roku 2011 sa manažérom a umeleckým vedúcim súboru stal Martin Pecník, ktorý je zároveň primášom ľudovej hudby a vedie súbor dodnes.

„Ako v jednom z mála folklórnych súborov na Slovensku sa môžeme od roku 2015 pýšiť aj členmi, ktorí túto činnosť vykonávajú profesionálne, či už v hudobnej alebo speváckej zložke. Sú medzi nimi aj absolventi Konzervatória Jána Levoslava Belu a Akadémie umení v Banskej Bystrici,“ hovorí Martin Pecník.

Bystrina sa každoročne zúčastňuje viacerých folklórnych podujatí a festivalov na Slovensku. V roku 2010,  pri príležitosti 30. výročia založenia, súbor uviedol jubilejný program ,,tak bolo, TAKTO BUDE“ pozostávajúci  z dvoch odlišných častí. Prvá časť programu ,,tak bolo“ obsahovala úryvky vybraných choreografií súboru do roku 2007. V druhej časti ,,TAKTO BUDE“ sa predstavilo nové logo súboru a uviedlo sa do života nové CD, čím už bolo naznačené aj nové smerovanie a budúcnosť súboru. V roku 2011 sa súbor predstavil s úplne novým programom s názvom Náš príbeh. Program bol výnimočný nielen novými choreografiami, ale bol doplnený o herecké a rečnícke prejavy jednotlivých členov – sólistov súboru, ktorí vyrozprávali rôzne príbehy zo zákulisia súboru, vzťahy členov a ich nálady. V roku 2015 súbor oslávil 35. výročie svojho vzniku. V premiére programu s názvom Pramene odprezentoval svoju tvorbu a nové choreografie v spolupráci s viacerými choreografmi.

FS Bystrina – Jak ja išla z koscela:

V posledných rokoch súbor začal spolupracovať s množstvom známych choreografov z celého Slovenska, medzi ktorých patria Stanislav Marišler, Ľudmila Moravčíková, Vanda Golianová, Lukáš Kordoš, Michal Majer, Marek Smoleňák, Dominika Moravčíková a Juraj Moravčík, a tiež s Vladimírom Homolom ml. a Michalom Budinským, ktorí pripravili hudobné spracovania. Všetci svojou tvorbou a spoluprácou významne prispeli k dnešnej špičkovej umeleckej podobe súboru. Medzi úspechy Bystriny patria napríklad ocenenie na Šaffovej ostrohe, kde tanečníci FS Bystrina získali zlaté pásmo a ľudová hudba súboru získala zlaté pásmo v rámci festivalu hudobného folklóru. Od roku 2014 organizuje Bystrina reprezentačný ples určený priaznivcom folklóru.

Už od svojho vzniku sa Folklórny súbor Bystrina zúčastňuje na významných medzinárodných folklórnych festivaloch v zahraničí, ako napríklad na Kanárskych ostrovoch, v Líbyi, Portugalsku, Španielsku, Taliansku, Egypte, Rusku, Francúzsku, Rumunsku, na Cypre, Azorských ostrovoch a mnohých ďalších, kde úspešne reprezentuje slovenský folklór.

FS Bystrina – Ľúbostné zo stredného Gemera:

Programu Krojovaní – 40 rokov Folklórneho súboru Bystrina v Divadle Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene budú patriť dva večery – piatok 17. septembra a sobota 18. septembra (18:00 h). Vstupenky na premiéru tohto výročného programu si môžete zakúpiť  v Banskej Bystrici v Informačnom centre (prízemie Radnice) a na Hornej ulici 21 (0917 374 078) alebo v pokladni DJGT vo Zvolene.

V Banskej Bystrici sa s krásou krojovanej Bystriny stretneme počas Radvanského jarmoku už tento piatok 10. septembra. V areáli Pamätníka SNP vystúpi súbor od 18:15 h so slávnostným programom k 40. výročiu svojho založenia.