Vďaka Sviatku sv. Cyrila a Metoda máme tento víkend až tri dni voľna. A hoci v piatok je zároveň aj Deň workoholikov, mali by sme pred prácou uprednostniť relax a oddych, zájsť do prírody, navštíviť zaujímavé miesta a podujatia. Tých je aj tentokrát viac ako dosť.

PIATOK 5. JÚL

Pozvánka do Vodného hradu

Vodný hrad Hronsek – 9.00 h

Vodný hrad v Hronseku púta pozornosť, akú si skutočne aj zaslúži. Toto šľachtické sídlo zo 14. storočia, detailne zrekonštruované a lahodiace oku, ukrýva v sebe tajomstvá a príbehy zo života ľudí, ktorí ho v minulosti vlastnili a žili v ňom. Chcete vedieť, čo má hrad spoločné s Leonardom da Vincim? A viete, že majiteľ hradu Žigmund Géczy bol otec Levočskej bielej pani Juliany Korponayovej a že v pivniciach hradu sa počas Rákocziho povstania razili mince? To všetko a oveľa viac sa dozviete počas prehliadok hradu, ktoré sa v letnej sezóne (júl, august) konajú v hodinových intervaloch každý deň od 9.00 do 16.00 h (posledný vstup je o 15.00 h). Viac informácií nájdete tu.

Po vzdušných chodníkoch

Squirrel park, Šachtičky – 9.00 h

Sú prázdniny a navyše aj sviatok. Čo tak prevetrať si hlavu a rozhýbať telo na v lanovom parku na Šachtičkách? Squirrel park je len na skok od mesta a počas leta je otvorený každý deň od 9.00 do 18.00 h. Prechádzka po vzdušných turistikých chodníkoch je vzrušujúca a zábavná pre deti aj dospelých, pričom nie sú potrebné žiadne predchádzajúce lezecké skúsenosti. Viac sa dozviete tu.

Bratia zo Solúna

SSM Thurzov dom, B. Bystrica – 11.00 h

Deťom od 6 rokov je určené víkendové podujatie Bratia zo Solúna, počas ktorého prenesú do doby starých Slovanov a vyskúšajú si najstaršie písmo, ktoré k nám priniesli solúnski bratia Cyril a Metod. Podujatie sa koná v piatok a v sobotu o 11.00 a 14.00 h.

Gulášový výlet

Lúka Pod Skalkou, Malachov – 12.00 h

Deň sv. Cyrila a Metoda oslávia v Malachove v poradí už šiestym gulášovým výletom na lúke Pod Skalkou. V bohatom programe pre rodiny s deťmi sú zábavné súťaže, spev, tanec, ľudová hudba, tombola, diskotéka. Súťažiť sa bude o najmladšieho a najstaršieho jazdca na koníkoch, o najkrajšiu mištičku na guláš, najlepšiu speváčku a speváka či zabávača a dvojice si zasúťažia v pílení dreva. V programe vystúpi Folklórna ženská spevácka skupina Hojana, DJ Robo, biatlonisti, sokoliari, psovodi. Samozrejme, nebude chýbať výborný kotlíkový guláš, ale ani varená kukurica, občerstvenie či domáce koláče z Malachova. Podujatie začína o 12.00 h.

Za folklórom do Východnej

Amfiteáter Východná – 13.00 h

Po Heľpe Východná, po Východnej Detva. Tri jedinečné folklórne podujatia za sebou. Prvý júlový víkend už tradične patrí Folklórnemu festivalu Východná. Jeho 69. ročník sa začal už vo štvrtok a potrvá do nedele. Program festivalu je bohatý a pestrý a spolu s ďalšímí informáciami ho nájdete tu a na FB stránke.

Na Kopčoku s Galaxy BB Music

Hostinec na Kopčoku, B. Bystrica – 15.00 h

Miesto, kde sa pri dobrej muzike určite dobre zabavíte, je Hostinec na Kopčoku (Lazovná 64). Kapela Galaxy BB Music tu hráva pravidelne a aj na piatkovom Kopčok Feste vám zahrá vaše obľúbené piesne (od 15.00 h). Kapela hrá v zložení: Fero Homola (gitara, spev), Igor Michalovič (gitara), Juraj Rusko (basa), Dušan Slobodník (klávesy), Miloš Lichý (bicie) a Ria Anderle (spev).

Po známych uliciach a miestach

Námestie Š. Moysesa, B. Bystrica – 17.00 h

Tohtoročné letné Potulky mestom vás zavedú do známych ulíc a miest v Banskej Bystrici, pričom spoznáte ich históriu aj tajomstvá. Prvé letné potulky sa uskutočnia už tento piatok a zoznámite sa na nich s Mestským hradom a hradným areálom. Začínajú sa o 17.00 h na Námestí Štefana Moysesa (Barbakán). Na ďalších letných potulkách sa bližšie zoznámite s Námestím SNP (19. júl), Lazovnou ulicou (2. august) a Dolnou ulicou (16. august). Vstup na podujatie je bezplatný.

Benefičná „afterka“ v Sove

SOVA bar & art klub, B. Bystrica – 17.00 h

V banskobystrickom SOVA bar & art klube (Skuteckého 1) sa už po tretí raz uskutoční tradičná „afterka“, ktorá nadväzuje na júnový štvrtý ročník benefičného metalového festivalu Angelus Fest. Celý výťažok z podujatia, spolu so sumou 1 800 eur z Angelus Festu, venujú organizátori na nákup prístroja slúžiaceho na diagnostiku a liečbu ochorení centrálnych dýchacích ciest pre Rooseveltovu nemocnicu. Benefičná Angelus After Party začína o 17.00 h a vystúpia na nej kapely Gazdasgrind, Modern Age Dying, Old TombSíra.

Hudba na terase

Lemberg bistro, Zvolen – 19.00 h

Večer na terase zvolenského Lemberg bistra vám spríjemní koncert Duo Soul. Huslistka Blanka Kuzminová a pianistka Mária Páchniková zahrajú skladby rôznych žánrov.

Príbeh alkoholičky

Letné kino na amfiteátri, B. Bystrica – 21.30 h

Zápisník alkoholičky (Česko, 2024, 90 min, r. Dan Svátek) je príbehom mladej a úspešnej ženy, manželky a mamy, ktorej vlastne nič nechýba. Občas si dá jeden pohárik, niekedy aj dva… a potom už naozaj posledný. Až sa zrazu ocitá úplne na dne. Je ťažké priznať si problém s pitím, ktorý je taký veľký, že prekážkou závislosti nie je ani malé dieťa. Hlavná hrdinka (Tereza Ramba) sa však rozhodla nevzdať, nastúpiť na liečbu a bojovať so svojím démonom aj o svoju rodinu.

SOBOTA 6. JÚL

Preteky do vrchu

Čierny Balog – 8.00 h

Chcete zažiť nezabudnuteľnú atmosféru automobilových pretekov? V sobotu a v nedeľu (od 8.00 h) vám ju ponúknu legendárne Preteky automobilov do vrchu v Čiernom Balogu, ktoré oslavujú svoje už 30. výročie. Na „najrýchlejšom“ kopci Slovenska sa zídu špičkoví slovenskí a českí jazdci. Okrem bohatej účasti pretekárov a atraktívneho sprievodného programu bude mať v histórii pretekov do kopca na Slovensku premiéru aj tzv. green divízia elektromobilov. Miesto konania: Čierny Balog, Vydrovská dolina, kopec Krížne. Viac informácií nájdete tu.

Aj dikobrazy v novom výbehu

Farma Dolinka, Lopej – 9.00 h

Viac ako 60 druhov zvierat na jednom mieste. Od hospodárskych až po exotické alpaky, kengury, nandu, plazy a mnoho ďalších. V letnej sezóne aj motýle a veľa mláďat a najnovšie uvidíte v plnej kráse aj dikobrazy v ich novom výbehu. To všetko na vás čaká na farme Dolinka v Lopeji. Navštíviť ju môžete každý deň od 9.00 do 18.00 h.

Joga na Starej tržnici

Stará tržnica, B. Bystrica – 10.00 h

V pondelok o 18.00 h a v sobotu o 10.00 h sa na Starej tržnici cvičí joga. Svoju lekciu jogy si tu, na čerstvom vzduchu,  môžete odcvičiť aj vy. Lekcie sa konajú len v prípade priaznivého počasia a sú vyskladané tak, aby boli vhodné naozaj pre každého. Potrebujete len podložku alebo osušku a rezerváciu miesta cez QR kód. Viac sa dozviete tu.

Hybajte s furmanmi do lesa

Krupina, na Havrane – 10.00 h

Tradičné krupinské Furmanské preteky sa konajú priamo v lese, čo dodáva ich atmosfére originálnu príchuť. Furmani a ich kone sa popasujú so štyrmi súťažnými disciplínami – slalom (voz), práca s drevom, silová v páre a silová jednotlivci. Chcete byť pri tom? Zoberte caky paky a hybajte do lesa.

Dozviete sa viac

Zvolenský zámok – 10.15 h

O Zvolenskom zámku a jeho histórii, o expozíciách Slovenskej národnej galérie, ktoré sa v jeho priestoroch nachádzajú a  o umení sa dozviete viac počas letných sobôt (od 10.15 h). Lektorský výklad je vhodný pre návštevníkov od 12 rokov. Tiež si môžete vychutnať kávičku v Zámockej kaviarni. Počas júla a augusta je zámok otvorený každý deň okrem pondelka od 10.00 do 17.30 h. Vstupenky na podujatie Povieme vám viac! si môžete kúpiť online tu alebo v pokladni Zvolenského zámku. Viac informácií nájdete tu.

Štiavnický živý šach

Námestie sv. Trojice, Banská Štiavnica – 10.00 h

Do centra Banskej Štiavnice sa po roku vracia podujatie s jedinečnou atmosférou, Štiavnický živý šach. Čaká vás na ňom tradičný jarmok, vystúpenia šermiarov, šachová simultánka so šachovými hviezdami, sokoliari, nočná partia živých figúrok v rukách šachových veľmajstrov, ohňová šou a ďalšie prekvapenia. Podujatie otvorí o 12.00 h historický sprievod účastníkov zakončený streľbou a hneď po ňom nasleduje módna prehliadka historického odievania (12.30 h). V simultánke o 16.00 h si Sergej Movsesian a Viktor Gažík zahrajú proti verejnosti a večerný Štiavnický živý šach odohrajú veľmajstri so zaviazanými očami a živými figúrkami (21.00 h). Kompletný program nájdete tu.

Zápasy plné vášne a silného ducha

Double Red Cars Museum, Brezno – 14.00 h

V atraktívnom prostredí Múzea áut Double Red Cars Museum v Brezne sa v sobotu koná 3. ročník prestížnej súťaže Double Red Mas-Wrestling Cup 2024. Stretne sa tu špička mas-wrestlingu, aby si zmerala sily v nekompromisných súbojoch o titul víťaza. Uvidíte zápasy plné vášne, vôle a silného ducha. Viac sa dozviete tu.

Čerešne, štiarc, omša aj futbal

Kordíky – 15.00 h

V prvú júlovú nedeľu zvyknú v Kordíkoch oslavovať. Pri príležitosti vysvätenia miestneho kostola sa v obci koná tradičná Čerešňová hostina. Aj keď podujatie má v názve čerešne, nie je len o nich. Je spojené s varením tradičného Kordíckeho štiarcu, ktorý každý rok príde do Kordík ochutnať množstvo návštevníkov. Samozrejme, bude aj súťaž o naj… čerešňový koláč, ktorý gazdinky upečú doma a prinesú na obecný úrad. V sobotňajšom programe si na svoje prídu deti aj dospelí. Pre deti je pripravené maľovanie na tvár, tvorivé dielne aj skákací hrad. O dobrú náladu sa postarajú Ľudová hudba Hron (16.00 – 19.00 h), Jadranka (19.00 h) aj DJ Snopko (20.00 – 24.00 h). Oslavy vyvrcholia v nedeľu ráno svätou omšou (9.45 h) a popoludní futbalovým zápasom ženatí vs. slobodní na multifunkčnom ihrisku (16.30 h).

Aj v sobotu na Kopčok

Hostinec na Kopčoku, B. Bystrica – 15.00 h

Veselo bude na Kopčoku aj v sobotu. Na Kopčok Feste od 15.00 h zahrajú kapely The Generation, Hrmavica, Galaxy BB MusicThe Passage.

Vítanie leta v Brusne

Ihrisko, Brusno – 15.00 h

Nafukovacie atrakcie, maľovanie na tvár, animátor Christian Alex, laserová strelnica, predstavenie knihy Hádajkovo, bufet, cukrová vata, tombola… Takto v Brusne deti privítajú leto. A príde aj návšteva – maskot Marshall z Labkovej patroly (17.00 h).

Dizajn market, divadlo aj muzika

Stará tržnica, B. Bystrica – 17.00 h

Na banskobystrickej Starej tržnici sa v sobotu uskutoční ďalšia skvelá akcia, ktorá nesporne obohatí Banskobystrické kultúrne leto 2024. Dizajn market ŠiiK, nesúci sa v znamení udržateľnej módy, predstaví lokálnych dizajnérov a dizajnérky. A nebude chýbať ani kultúrny program, v ktorom Nové divadlo uvedie barokovú crazy komédiu Cisárove nové šaty (17.00 h), vystúpi česká popová skupina Celest & Charles (19.00 h) a na záver to roztočí známa DJ dvojica Malalata (20.45 h). Vstup na podujatie je voľný.

Leto pri jazere

Terasa u Blaškov, Jazero Počúvadlo – 17.00 h

U starej Blaškovej sa stále niečo deje. A tiež sa tam dobre varí a dobrá muzika vyhráva. Jedno s druhým a k tomu ešte kúpačka v chladnej vode Počúvadla. To všetko si môžete užiť aj túto sobotu večer, kedy na Terase u Blaškov bude vyhrávať Ľudová hudba Štálanka.

Večerné kúpanie

Kúpele Sliač – 19.00 h

Letné večerné kúpanie na termálnom kúpalisku v Kúpeľoch Sliač (19.00 – 22.00 h) vám spríjemní kapela Druhý dych, ktorá zahrá v rytme rock, pop aj country. Počas dňa je kúpalisko otvorené v pondelok od 9.30 do 18.30 h a od stredy do nedele od 9.30 do 20.00 h. Viac informácií nájdete tu.

Ja, zloduch 4

Letné kino na amfiteátri, B. Bystrica – 21.30 h

Bývalý majster zločinu Gru, teraz elitný člen Ligy proti zloduchom, sa po siedmich rokoch vracia do akcie, aby čelil novému nepriateľovi – šialencovi menom Maxime Le Mal a jeho všemocnej priateľke Valentine. To však zďaleka nie je jediný problém, s ktorým sa Gru musí vysporiadať. Okrem zloduchov sú tu tri rozkošné dcérky, milujúca manželka Lucy, armáda všemocných Mimoňov a istý Gru junior, ktorý sa hneď po narodení rozhodol, že urobí oteckovi zo života peklo…

NEDEĽA 7. JÚL

Na hrade so sokoliarmi

Hrad Ľupča – 10.00 h

Počas júla a augusta prehliadky hradu Ľupča obohatia nedeľné vystúpenia sokoliarov (7. a 28. júl a 11. a 25. august), nočné prehliadky (12. a 13. júl) ale aj koncert La Gioa (20. júl) a rozprávkový festival pre celú rodinu Dračie dni (31. august). Takže už túto nedeľu stretnete na hrade sokoliarov zo skupiny Biatec. V spoločenskej sále si môžete pozrieť výstavu obrazov Andrey Gedl Od archaizmov po transformáciu, ktorá je súčasťou okruhu č. 2 (Horný hrad). Návštevné hodiny hradu sú od utorka do nedele do 10.00 do 15.30 h, lektorský výklad každých 30 minút (júl, august). Viac informácií nájdete tu.

So sprievodcom v bielom tričku

Pustý hrad, Zvolen – 10.00 h

Ako sme vás už informovali, zvolenský Pustý hrad môžete počas letnej sezóny spoznať aj v rámci komentovaných prehliadok so sprievodcom. Tie sa konajú každú nedeľu až do 15. septembra. Začínajú sa o 10.00, 12.00 a 14.00 h pri bufete na Dolnom Pustom hrade. Sprievodcu spoznáte podľa bieleho trička s nápisom „sprievodca“. Bezplatná prehliadka v slovenskom jazyku trvá približne hodinu až hodinu a pol, pričom postupne prejdete z areálu Dolného hradu na Horný hrad. A ešte niečo. Bufet Kolibka na Pustom hrade je počas letných prázdnin otvorený každý deň od 10.00 do 17.00 h. Viac informácií nájdete tu.

O pohár starostu Priechodu

Futbalové ihrisko, Priechod – 10.30 h

Už 29. ročník futbalového turnaja O pohár starostu obce Priechod sa uskutoční v nedeľu v Priechode. O pohár zabojujú mužstvá FK Podkonice, TJ Partizán Osrblie, OFK 1950 Priechod a FK Železiarne Podbrezová U19. Predstavia sa aj mládežnícke tímy OFK 1950 Priechod U13 a FK Podkonice U13. Variť sa bude už tradične guláš a po skončení turnaja bude aj diskotéka v prírode.

Vyrobte si náramok

SSM Tihányiovský kaštieľ, B. Bystrica – 11.00 a 14.00 h

Navštívte výstavu Kvety podzemia a kvety púšte v Tihányiovskom kštieli a dozviete sa, aké bohatstvo sa ukrýva pod povrchom Zeme. V tvorivej dielni si potom vyrobíte náramok, ktorý si aj odnesiete domov. Materiál a pomôcky budú pripravené, stačí ak si prinesiete dobrú náladu a chuť tvoriť.

Sranda banda a kúzelník Wolf

Holidaypark Kováčová – 13.00 h

Animačný víkendový program (sobota, nedeľa) v Holidayparku Kováčová sa bude niesť pod taktovkou Sranda bandy a kúzelníka Wolfa. Toto komediálne bruchovravecké vystúpenie s hovoriacimi a nevšednými bábkami sa začne o 13.00 h. A čaká vás ešte aj fotenie s maskotmi káčerom Kováčom a Kováčkou, tanečný aerobic, minidisko a ďalšia zábava.

Detektív Eugen Očko v Radvani

Divadelná kaviareň Emily, B. Bystrica – 17.00 h

Prázdniny začali a to znamené, že začína aj séria sídliskových večerníčkov. Počas júla a augusta sa na večerníčky môžu tešiť deti v Radvani, Uľanke, starej Sásovej, Podlaviciach, Šalkovej a na Fončorde. Prvý večerníček poteší deti v Radvani. Detektív Eugen Očko príde medzi ne do Divadelnej kaviarne Emily (Bernolákova 8) a vyrieši záhadu knihy, ktorá zmizla z najtajnejšieho morského trezoru. Nebolo by na tom nič tragické, keby kniha neobsahovala tajomstvá a múdrosti všetkej vody na svete. Podarí sa Eugenovi zistiť, či knihu ukradla ryba vo výslužbe, podlý morský koník alebo trafená čajka? Všetci sú podozriví, no skutočný zlodej je len jeden… S detektívom Eugenom Očkom pricestuje do Radvane bratislavské nevaDIvadlo.

Hommage à J.S.Bach a ďalšie…

Kúpele Sliač – 19.30 h

Známe skladby ako sú Hommage à J.S.Bach, Ulica plná plášťov do dažďa či Mikrokozmos zaznejú v nedeľu podvečer na koncerte banskobystrickej kapely Collegium musicum tribute v Kúpeľoch Sliač. Kapela sa zameriava na tvorbu československého artrockového zoskupenia Collegium Musicum okolo Mariána Vargu. Zachováva pôvodné postupy a charakteristický zvuk 70. rokov.  Koncert v Hudobnom pavilóne na nádvorí KH Palace začína o 19.30 h a vstup je voľný.