V banskobystrickom SOVA bar & art klube sa v prvý júlový piatok už po tretí raz uskutoční tradičná afterka, ktorá nadväzuje na júnový štvrtý ročník benefičného metalového festivalu Angelus Fest.

Na benefičnej Angelus After Party v piatok 5. júla v SOVA bar & art klube (Skuteckého 1) vystúpi kvarteto kapiel. Celý výťažok z podujatia, spolu so sumou 1 800 eur z júnového benefičného Angelus Festu, venujú organizátori na nákup prístroja pre Rooseveltovu nemocnicu. Konkrétne sa jedná o prístroj slúžiaci na diagnostiku a liečbu ochorení centrálnych dýchacích ciest.

Afterka začína o 17.00 h a vystúpia na nej kapely Gazdasgrind, Modern Age Dying, Old TombSíra.

Comeback kapely Gazdasgrind

Banskobystrická kapela Gazdasgrind vznikla v roku 1998. Pre tých čo ju  nepoznajú: „Máme na konte tri albumy v štýle death/grind, a kadečo iné, a aj dosť koncertov. Posledný album z roku 2015 má názov Zlo.“

V roku 2018 sa kapela uložila na zimný spánok, no v 2023 sa po dlhšej pauze prebrala, znovu aj s pôvodným gitaristom Motajom, ktorý v 2015 odišiel z kapely. Koncert Gazdasgrind na afterke v Sove bude prvý po vyše šiestich rokoch a kapela sa naň teší. Momentálne funguje v zostave z rokov 2011 až 2015, čiže Motaj, Ďegvaj, Jozef, Pajko.

„Zahráme skladby z albumov PéVé3eS (2007) a Gazdovská Veselica (2010) a pridáme možno jednu-dve zo Zla. Budeme veľmi radi, ak sa prídete pozrieť v hojnom počte, nie len na nás, a tým podporíte aj dobrú vec. Tak šup, šup všetci na Anjelsku afterpárty.“

P.S. Borovička bude pre najlepšieho tanečníka. NA GAZDAS, NA CHLASTAS (aj NA NECHLASTAS)… tak znie pozvanie od kapely, ktorá na koncerte zažije svoj „comeback“.

Modern Age Dying a ich príbehy

Modern Age Dying je modern melodeath metalová kapela z Nitry, ktorej vznik sa datuje do prvej polovice roka 2016, kedy sa aj prezentovali podomácky nahraným digitálnym EP debutom The Age of Regression. V roku 2023 sa kapele podarilo dokončiť debutový album The Sunless Empire.

V súčasnosti je tvorba kapely ovplyvnená hlavne modernými odnožami metalu, avšak v skladbách sú aj silné vplyvy klasických žánrov ako black metal či thrash metal. Kapela sa snaží svojou hudbou predstaviť fiktívne príbehy s hlbšími myšlienkami, čo je počuť najmä v skladbách na albume The Sunless Empire. Atmosféra je dokresľovaná symfonickými prvkami či inštrumentálnymi vsuvkami, kontrastujúcimi s brutalitou ale aj ostrou gitarovou melodikou.

Stoner doom metal v podaní Old Tomb

„V kapele Old Tomb máme radi dobrých ľudí, ktorí si zvolili cestu robiť tento svet krajším. Organizátori akcie Angelus After Party jednoznačne patria medzi nich. Preto sme veľmi radi prijali pozvanie zahrať na nej. Odskočíme od práce na novom albume a zahráme vám stoner/doom metal v našom podaní, ktorý cibríme už od roku 2021.“

V aktuálnej zostave s Andrejom Lencsésom (OHEN, HECATONCHEIR, WE STILL HERE), Filipom Potrokom (ex-DAMATO, ex-THE CITADEL) Tomášom Dobim (ex-DAMATO, ex-THE CITADEL) a Tomášom „Shorty“ Lagom (IONS, ex-SYMBIOSIS, ex-MILHOUSE) kapela Old Tomb vystúpila na minuloročnej akcii Angelus Spring MetalStorm vo Zvolene.

„Bola to riadna divočina. O to viac sa tešíme na túto party, na ktorú pozývame aj vás.“

Síra

Dolnokubínsku kapelu Síra prirovnávajú ku kapelám typu Alice In Chains, Paradise Lost či dokonca k českým legendám Kabát a Harlej. Oni svoj hudobný štýl nazvali „melodický hard rock s trochu depresívnymi slovenskými textami“. Z Not Promising Case na Síru sa kapela premenovala len nedávno. A bude to práve Síra, ktorá otvorí Angelus After Party 2024.

„V prvom rade sme úplne nadšení, že dva dni po sebe, keďže v sobotu šiesteho júna vystúpime na benefičnom Anima Feste v Dolnom Kubíne, môžeme svojou hudbou pomáhať tým, ktorí to potrebujú. Fanúšikovia sa môžu tešiť asi hlavne na nás. Radi sa s kýmkoľvek stretneme a porozprávame. Hoci sú naše texty vážne až depresívne, mimo pódia je s nami sranda. Ale aj naša hudba má niečo do seba. A pokiaľ všetko pôjde ako má, bude práve Angelus After Party druhým koncertom s úplne novou koncepciou našich vystúpení, ktorú chystáme. Tak teda nemeškajte, pretože hráme prví! A prísť medzi prvými sa určite oplatí. Okrem toho, že stihnete vystúpenia všetkých štyroch kapiel, prví siedmi platiaci diváci dostanú od nás aj malý darček, cédečko, plagát a podobne.“

Viac informácií o podujatí nájdete ne facebookovom profile alebo facebookovom evente.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, granty poskytli Nadácia SPP a 365.nadácia, partnerom podujatia je Pivovar Radegast.