Na banskobystrickej Starej tržnici sa v sobotu 6. júla uskutoční ďalšia parádna akcia, ktorá nesporne obohatí Banskobystrické kultúrne leto 2024. Dizajn market ŠiiK, nesúci sa v znamení udržateľnej módy, predstaví lokálnych dizajnérov a dizajnérky. A nebude chýbať ani kultúrny program.

O móde v spojení s neudržateľnosťou sa v súčasnosti hovorí pomerne veľa. Zatiaľ, čo rýchla móda je prehliadanou hrozbou pre našu planétu, udržateľná móda je jej riešením. Priestor pre autorský dizajn, originálnu módu a umeleckú tvorbu ponúkne v prvú júlovú sobotu podujatie ŠiiK. S nadčasovou módou sa na ňom bude prezentovať viac ako desať lokálnych dizajnérov a dizajnérok.

Nakupovanie odevov bolo v minulosti príležitostnou udalosťou. Dnes je pomaly už bežnou dennou rutinou. Potrebám súčasníkov vyhovujú globálne obchodné reťazce a online e-shopy ponúkajúce trendové veci za lacnejšie ceny. Kvantita začala prevyšovať kvalitu ponúkaného tovaru. V módnom priemysle ide o tzv. rýchlu módu, pre ktorú je typický nekvalitný materiál, nízka cena a krátka životnosť. Spája sa s nadprodukciou a má negatívny vplyv na životné prostredie. Na výrobu oblečenia sa používajú toxické textilné farbivá a lacné textílie, medzi ktoré patrí aj polyester. Len minimum spotrebiteľov vie, že sa vyrába z fosílnych palív a prispieva ku globálnemu otepľovaniu. Dôsledkom prania syntetických výrobkov je hromada vyše pol milióna ton mikroplastov na dne oceánov ročne.

V ostatných rokoch sa čoraz častejšie hovorí o udržateľnej móde, ktorá sa pri výrobe zameriava na dodržiavanie ekologickej, sociálnej a ekonomickej udržateľnosti. Aj preto je dôležité robiť osvetu. Podujatie ŠiiK sa bude niesť práve v znamení udržateľnej módy.

V Banskej Bystrici a jej blízkom okolí žije mnoho šikovných a talentovaných ľudí, ktorí uprednostňujú udržateľnú módu. Ich výrobky vznikajú hlavne na objednávku. Aj preto nemajú, okrem online priestoru, možnosť zviditeľniť sa. Návštevníci podujatia sa môžu tešiť na prezentáciu módy a doplnkov pre všetky vekové kategórie. Okrem odevov budú môcť páni odísť s novým účesom i tetovaním. Pre dámy bude pripravená pestrá paleta oblečenia, tašiek či šperkov. Chýbať nebude ani cvičenie zamerané na manipuláciu s tvárovými svalmi ako aj workshopy a rozhovory.

Dizajn market ŠiiK, ktorý je súčasťou Banskobystrického kultúrneho leta 2024, sa uskutoční v sobotu 6. júla od 13.00 h na Starej tržnici. Organizátori podujatia, Mesto Banská Bystrica, v spolupráci so Starou tržnicou, pozývajú na podujatie všetkých, ktorým téma vplyvu textilnej výroby a textilného odpadu na životné prostredie nie je ľahostajná.

PROGRAM

Stará tržnica

13.00 h – ŠiiK 

Dizajn market s lokálnymi značkami a dizajnérmi: Blurr, Kii, Nezmok, Seven Stories London, MrDochange, Simply Grey, Miestni, Miniiimal, Rare Clothes, #decko_fannypack, Men´s art – barbershop, @vilmatetuje, atelier.iconic, niMi FACE, Zuzana Zliechovcová a Zdenka Podhradská. Gastro: Výklad, Why Not, Mäsiareň, Langone Pizza Art.

17.00 h – Nové divadlo: Cisárove nové šaty

Baroková crazy komédia pre ľudí od troch do sto rokov na motívy svetoznámych príbehov Hansa Christiana Andresena  Cisárove nové šaty a Dievčatko so zápalkami. Zábava a múdrosť zaručená. Pre deti od 3 rokov.

cisarove nové šaty, nové divadlo v nitre

19.00 h – Koncert Celest & Charles / ČR

Česká popová hudobná skupina Celest & Charles vznikla v roku 2019. Desiatka ľudí v dodávke hrá vlastnú funky, disko a R&B muziku.

20.45 h – Malalata 

Hudobný projekt Malalata pôsobí na scéne už 15 rokov. Je synonymom pre jedinečnú fúziu balkánskych beatov, cigánskej muziky, mexickej cumbie a karibského reggae. Dvojica slovenských dídžejov spája tieto rytmy do osobitých setov, ktoré dopĺňa nespútanou a nákazlivou energickou performance.

18.00 až 20.00 h Sprievodný program

Workshop kombinovaného šperku (SSG – Pretórium)

Viac informácií nájdete na webe Mesta alebo na FB Starej tržnice.