Najväčším lákadlom tohto víkendu bude nesporne Radvanský jarmok. No mesto a blízke okolie bude žiť aj ďalšími zaujímavými kultúrnymi či športovými podujatiami. A v Banskej Štiavnici sa konajú divácky príťažlivé Salamandrové dni.

Piatok 10. september

Otvorené ateliéry na Hornej

Rozkvet Gallery, UM, n.o., Banská Bystrica – 12:00 h

Počas Radvanského jarmoku, teda od piatku do nedele, môžete navštíviť ateliéry v Rozkvet Gallery, UM, n.o. na Hornej 36. A nielen navštíviť, ale aj sledovať umelcov a zapojiť sa do tvorivého procesu.

Sú to ateliéry so zameraním na maľbu, sochu, grafiku, kresbu, keramiku a fotku. Na workshopoch (pre deti aj dospelých) sa zoznámite napríklad s odlievaním do bronzu ale aj s kresbou večerného aktu. A bude aj letné kino! V čase od 20:00 uvidíte film Pištu Beličku Aféra Majer, ktorý využíva formu dokumentárneho filmu a špecifický humor balansujúci medzi realitou a výmyslom, a tiež film Martina Mala Mundi. Viac informácií nájdete tu.

Aféra Majer (sci-fi mockument – trailer):

Na Lazovnej bude tancovačka

365.labb, Banská Bystrica – 18:00 h

Aj 365.labb (Lazovná 5) sa zapája do jarmočného diania. A to folklórnou tancovačkou s Ľudovou hudbou Borsuckí gadi z Pohorelej. Na kontrabas zahrá Ján Kanoš, na akordeón Peter Gandžala a na husle Matúš Pompura. Tancovačka začína o 18:00 h.

Začiatok sezóny s Le Payaco

Divadlo Štúdio tanca, Banská Bystrica – 19:00 h

Divadlo Štúdio tanca (Komenského 12) otvára novú sezónu obľúbenou kombináciou autorskej hudby a súčasného tanca. Tentoraz to bude súznenie kapely Le Payaco a umeleckého súboru divadla. Rezervácie nájdete tu.

Pozvánka:

Paródia na Pottera

Aula SZU, Banská Bystrica – 19:00 h

Neautorizovaný Potterovský zážitok – paródia na všetkých sedem Harry Potter kníh za 90 skvelých minút a naživo! Od prvej sovy až po nervydrásajúci súboj s pánom zla! Čarodejníci, mukli aj šmukli, ktorí vyrastali a dospievali za múrmi Rokfortu sem sa! Čaká nás bláznivý let svetom Harryho Pottera. Sedem kníh plných dobrodružstva zhustených do jedného predstavenia je nielen poctou fenoménu jednej generácie, ale aj zábavnou a láskavou karikatúrou v podaní mladých divadelníkov. Čakajte neočakávané a prútiky majte vždy pripravené! Riddikulus v piatok večer v Aule SZU (Bernolákova 8). To si nemôžete nechať ujsť, ale… predstavenie nie je vhodné pre divákov do 15 rokov! Vstupenky si môžete zakúpiť tu.

Sobota 11. september

Ôsma Slivková paráda

Penzión Klopačka, Špania Dolina – 10:00 h

Už tradične o takomto čase sa v Španej Doline varí slivkový lekvár a pripravujú sa rôzne domáce špeciality zo sliviek. A tak tomu bude aj túto sobotu na ôsmom ročníku podujatia Slivková paráda.

Ponickými kiarmi

Šalková – Poniky  – 10:00 h

Obec Poniky pozýva na cyklistické preteky do vrchu Ponickými kiarmi. Zúčastniť sa ich môžete aktívne (registráciu a propozície nájdete tu) alebo aj pasívne – povzbudzovaním pretekárov a pretekárok na trase. Tá vedie zo Šalkovej do Poník (najvyšší bod cesty Šalková – Poniky). O 10:00 h štartujú ako prví pretekári elektro biker, ostatné kategórie o 10:15 h.

Rande s mestom pokračuje

SSM Matejov dom, Banská Bystrica – 15:00 a 16:30 h

Akcia Dnes mám rande so svojím mestom, určená všetkým, ktorí sa chcú zoznámiť s históriou Banskej Bystrice, pokračuje aj v septembri. Na troch poschodiach Matejovho domu čaká návštevníkov klenotnica s najvzácnejšími zbierkami, archeologická expozícia so zbierkou stredovekých kachlíc či zbrojnica chladných zbraní. Zoznámia sa tiež s bohatou históriou remesiel a významnými osobnosťami mesta pod Urpínom.

Zlatovláska

Divadlo pod balkónom, Banská Bystrica – 17:00 h

Bábková rozprávka plná fantázie a hravosti o tom, čo všetko treba urobiť, aby ste dostali za ženu princeznú so zlatými vlasmi… Zlatovláska čaká na deti v Divadle pod balkónom (Rudohorská 37) v sobotu od 17:00 h. Rezervácia vstupeniek na: 0908 037 762 (SMS).

Posedenie pri hudbe aj burčiaku

Kaviareň Bothár, Banská Bystrica – 18:00 h

Sobotňajšie jarmočné chodenie hore dolu po meste môže aj unaviť. Kaviareň Bothár (Nádvorie SOS, Dolná 35) ponúka príjemné posedenie pri hudbe aj fajné občerstvenie, burčiak nevynímajúc. A to nie hocijaký, ale skalický, ktorý získal cenu za najlepší burčiak na Radvanskom jarmoku 2019.  Na dobrú náladu zahrá a zaspieva kapela Galaxy BB Music.

Šašovia, blázni a komedianti

Lazovná ulica, Banská Bystrica – 18:30 h

Kráľovstvo za koňa. Pouličný výkrik na tému šašovia, blázni a komedianti… Divadlo na Vysokej Nohe spestrí jarmočné dianie pouličným predstavením v Lazovnej ulici. Stretnete tam Gašpara, Gašparka i Tribouleta. Rodnou rečou prehovorí Vincenza Armani  a mihne sa tam aj Anička Jurkovičová a svoje si povedia i Lady Anne a Richard III.

Graffiti v Záhrade

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 20:00 h

Výstava dokumentárnych fotografií Dirty But Clean v Záhrade približuje graffiti tvorbu skupiny DBC počas uplynulých 20 rokov ich existencie. Ich tvorbu vystihuje rozmanitosť, autori si za ten čas prešli všetkými formami graffiti a svoje diela zanechali na štyroch kontinentoch sveta. S vybranými fotografiami sa spájajú aj autentické príbehy, ktoré návštevníkom priblížia svet subkultúry pouličného umenia. Vernisáž uvedie kurátor výstavy Ján Viazanička – dokumentárny fotograf, ktorý sa tiež venoval graffiti v ére ich začiatkov v Banskej Bystrici. V sprievodnom programe výstavy je voľné maľovanie graffiti na legálnej stene na ihrisku a v podchode na Rudohorskej ulici (sídlisko Rudlová-Sásová) v sobotu od 10:00 h a Stencil workshop & upcycling nábytku v nedeľu od 14:00 h v Záhrade. Viac informácií nájdete tu. Informácie o workshope nájdete aj na Facebooku.

Nedeľa 12. september

Príbeh rytiera

Nádvorie Radnice, Banská Bystrica – 10:00 h

Aj nádvorie Radnice bude žiť jarmokom a dokonca aj jarmočným divadlom. Deti určite poteší Príbeh rytiera v podaní Teátro Komika, jarmočné divadlo o rytierovi hľadajúcom to najobyčajnejšie ľudské šťastie. Putuje cestou-necestou až prichádza na zámok, kde býva krásna princezná. Jej priazeň si však musí získať svojím umom, ale i chrabrosťou a odvahou v rytierskom turnaji. A či to šťastie skutočne nájde? Vezmite deti v nedeľu dopoludnia na radničné nádvorie a uvidíte.

Okolo Selčianskeho dielu

Fuggerov dvor, Selce – 10:00 h

Šiesty ročník Horského behu okolo Selčianskeho dielu štartuje v nedeľu o 10:00 h. Dospelých pretekárov čaká 10 km trať. Deti štartujú o 10:15 h, s dĺžkou trate 1 600 m (žiaci a žiačky) a 800 m (deti). Registrácia na pretek všetkých kategórií je priamo na mieste štartu (Fuggerov dvor) od 8:00 do 9:30 h.

Nemčianska cyklomotanica

Nemce – 11:00 h

Kým v Selciach sa v nedeľu bude behať, v susedných Nemciach sa po dedine i za humnami budú „motať“ cyklisti. Na nultý ročník Nemčianskej cyklomotanice jeho organizátori pozývajú slovami: Poď sa s nami pomotať súťažným tempom nemčianskym chotárom… Keďže je však počet účastníkov limitovaný a registrácia už ukončená, je tu len možnosť povzbudzovať. Ale pozor, prvé kolo pôjde cez celú obec a tak treba zvýšiť opatrnosť na ceste a počas celého preteku rešpektovať pravidlá obmedzenej cestnej premávky (v čase od 11:00 do 14:00 h).

Pozvánka na štiavnické Salamandrové dni

V Banskej Štiavnici sa tento víkend, v piatok a v sobotu, konajú Salamandrové dni. Ako je známe, sú oslavou Dňa baníkov (9. september). Piatkový program sa uskutoční na Amfiteátri pod Novým zámkom a bude mať folklórny nádych. Vrcholom bude scénická podoba Salamandrového sprievodu, ktorá zažila v minulom roku svoju premiéru a stretla sa s priaznivou odozvou publika. Sprievod začína o 18:00 h a prejde od Námestia sv. Trojice po Amfiteáter. Neodolateľná je možnosť prejsť replikou slavobrány z roku 1751, ktorou v meste roku 1751 privítali rakúskeho cisára Františka Štefana Lotrinského. Divadelné predstavenie Cesta históriou sa bude hrať priamo v bráne a nebude pritom chýbať ani koncert fanfaristov a bubenícka show (Radničné námestie, 17:00 h). Na Salamandrovom pódiu (Amfiteáter) vystúpia ĽH Muzička a FS Urpín (od 17:00 h), hlavný program s názvom Od pastiera po Anču začína o 19:30 h a o 20:30 h to bude Šachtág v podaní FS Sitňan. Piatkový program na Amfiteátri ukončí FS Krtíšan s hudobno-tanečným predstavením na(Zdar) Boh.

Sobotný program bude venovaný deťom a bude sa konať na Starom zámku. Nebude v ňom chýbať jarmok remesiel, Show Drsňošov, Medardove rozprávky, príbeh Kaukliar hľadá ženu, vystúpenie DFS Matičiarik, predstavenie Tóno hľadal tóny a tvorivé dielne počas celého programu. Účinkujú: Forgi, Kyselí krastafci, Féder Teater, Funny Fellows.

Sériu zaujímavých podujatí pre návštevníkov Salamandrových dní už tradične ponúka aj Slovenské banské múzeum. Podrobný program nájdete tu.

Salamander 2020: