Predposledný aprílový víkend prinesie do Banskej Bystrice a jej okolia nespočetné množstvo zaujímavých príležitostí a podujatí. Už dávno sa totiž nepredstavili v meste pod Urpínom za jeden víkend také kapely ako Korben Dallas, Billy Barman, DESmod alebo Kollárovci. Toto všetko je len zlomok toho, čo môžete počas najbližších 72 hodín zažiť a my vám prinášame už tradičný prehľad podujatí a tipov na víkend.

Piatok 22. apríl

Deň Zeme v Záhrade

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 14:00 h

V banskobystrickej Záhrade si každý rok pripomínajú Deň Zeme a oslavujú ho tým, že podporu snahám o ochranu životného prostredia vyjadria rôznymi aktivitami. Inak tomu nebude ani tentokrát a v Záhrade sú vítaní všetci, ktorí sa chcú zapojiť do workshopov, prispieť ku skrášľovaniu záhradného parku alebo sa len tak pripojiť k pikniku a príjemnému lebedeniu v zelenom zátiší uprostred mesta. Viac informácií v podobe samostatného článku sme vám ponúkli tu.

Náckova Štiavnica

Banská Štiavnica – 14:00 h / Hronská Dúbrava – 14:40 h

Klub historickej techniky pri Rušňovom depe vo Zvolene vás srdečne pozýva po dvojročnej prestávke na podujatie Náckova Štiavnica, kde budete mať možnosť previesť sa historickým motorovým vozňom spolu so známou postavou baníckej histórie mesta Náckom. Jazda mimoriadneho historického vlaku sa uskutoční v piatok 22. apríla 2022. Vlak vyrazí o 14:40 h z Hronskej Dúbravy a po zastávkach v Kozelníku a Banskej Belej dorazí o 15:20 h do Banskej Štiavnice. Cestovné vo vlaku je dobrovoľné a na konci trasy čaká prípadných záujemcov aj kultúrny program v reštaurácii „U Gazdu“.

Koncert ľudovej hudby – Hronsečania

Kultúrny dom Hronsek – 18:30 h

Banskobystrický samosprávny kraj, Obec Hronsek, FS Hronsečanka a Stredoslovenské osvetové stredisko v Banskej Bystrici pozývajú na koncert Ľudovej hudby Hronsečania v cykle Večery s ľudovou hudbou, pri príležitosti životného jubilea Dr. Erika Wagnera. Ľudová  hudba Hronsečania vznikla v roku  1999, keď nadviazala na tradíciu ľudovej hudby Hronsečanka. Programový repertoár Hronsečanov tvoria ľudové piesne, predovšetkým z obce a jej okolia, z Pohronia a z Podpoľania. Všetko sa uskutoční už v piatok 22. apríla od 18:30 h v Kultúrnom dome v obci Hronsek neďaleko Banskej Bystrice.

Účet

Divadlo u Greškov, Tajov – 18:45 h

Hra „Účet“ je skvelou príležitosťou pre troch skúsených, výrazných hercov – Ady Hajdu, Lukáš Latinák a Róbert Jakab. Prebudenie troch kamarátov po spoločne “prehýrenej” noci privedie túto trojicu k pátraniu po odpovediach: čo, s kým a ako sa stalo… a hlavne kto to všetko zaplatí, keďže suma na účte straší najmä najlakomejšieho z nich. Rôzne povahy troch priateľov, ich konfliktnosť a zároveň kamarátstvo prinášajú vtipné situácie, ktoré odhaľujú ich skutočné charaktery a držia divákovu pozornosť. Nuda to zaručene nie je. Podľa posledných dostupných informácií je toto predstavenie vypredané.

(P)ohyby slov / Pre Ukrajinu

Divadlo Štúdio tanca, Banská Bystrica – 19:00 h

Banskobystrické Divadlo Štúdio tanca ponúkne spojenie poézie banskobystrickej literárnej skupiny a tanca ich domáceho súboru. Kompletný výťažok zo vstupného z podujatia venujeme na pomoc utečencom z Ukrajiny. Viac informácií nájdete priamo na stránke divadla.

Hrajteže mi, hrajte

Aula Beliana UMB, Banská Bystrica – 19:00 h

Štúdio RTVS v Banskej Bystrici a Spolok hudobného folklóru pozýva na verejnú rozhlasovú nahrávku folklórneho koncertu, uvedenú pri príležitosti 50.výročia založenia ľudovej hudby Ďatelinka. Koncert, ktorý sa uskutoční v Aule Beliana na Tajovského 40 v Banskej Bystrici z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia, Hudobný fond a SOZA. Množstvo účinkujúcich a dvojica moderátorov Gabriela Tomajková a Peter Citényi sa vám postarajú o skvelý piatkový večer.

DESmod KLUBÍK 2022

Klub 77, Banská Bystrica – 19:30 h

DESmod sa vracia do klubov. Hudobné kluby zažili ťažké obdobie a začínajú skoro od znova. A kapela DESmod ich chce podporiť a byť pri tom. Aj z toho dôvodu si preto zahrá kapela okolo legendárneho „Kulyho“ v banskobystrickom Klube 77, a to už v piatok 22. apríla od 19:30 h. Podľa ich slov to bude „masaker“.

Sobota 23. apríl

Otvorenie letnej sezóny na Španej Doline

Špania Dolina – 10:00 h

Prekrásna obec Špania Dolina pozýva na otvorenie letnej sezóny, ktoré sa bude konať v sobotu 23. apríla. V čase od 10:00 do 15:00 h na vás čaká bohatý program. Zároveň sa v tento deň otvorí sezóna na Barborskej ceste. Prípadní záujemcovia sa stretávajú o 9:30 h pri Barbakane v Banskej Bystrici a odtiaľ sa spolu so sprievodcom presunú pešo na Španiu Dolinu. Predpokladaný príchod je o 13:00 h.

Medené mesto v Divadle pod balkónom

Divadlo pod balkónom, Banská Bystrica – 17:00 h

Divadlo pod balkónom v mestskej časti Rudlová-Sásová pozáva na veselé putovanie históriou Banskej Bystrice. Ide o interaktívnu inscenáciu pre deti, ale aj dospelých, ktorá hravou divadelno – vizuálnou formou približuje najvýznamnejšie a najdôležitejšie udalosti a osobnosti z histórie Banskej Bystrice. Prostredníctvom rozprávkových postáv a ich nespútanej zvedavosti a fantázie sa diváci ocitnú v rôznych obdobiach Banskej Bystrice. Spoznajú historické súvislosti a udalosti na území Banskej Bystrice a Slovenska. Počas víkendu uvedú túto inscenáciu v sobotu o 17. hodine a v nedeľu 24. apríla o 10:30 h.

Svrčinovci a hostia

Kultúrny dom Selce – 17:00 h

Obec Selce a fujaristi Svrčinovci Vás pozývajú v sobotu 23. apríla 2022 o 17:00 h na kultúrny program do veľkej sály Kultúrneho domu Selce. V rámci podujatia sa predstavia speváčky a speváci rôznych vekových kategórií zo Seliec, taktiež aj Klub seniorov Selce, Heligonkári p. Kamenský a p. Dusko a Detský folklórny súbor VÁNOK. Lákadlom však budú selčianski fujaristi Svrčinovci, ktorí oslavujú 5 rokov od založenia ich zoskupenia.

Kollárovci

Aula SZU, Banská Bystrica – 17:00 h

Originálny koncert kapely KOLLÁROVCI, kde zaznejú známe hity. Vystúpenie je sprevádzané humorným hovorením slovom a improvizáciou Štefana Kollára, kde vznikajú príjemné a zábavné prekvapenia a humorné situácie. Príďte sa aj Vy zabaviť a zažiť hudobno-zábavnú atmosféru s kapelou KOLLÁROVCI. Toto zoskupenie sa predstaví v banskobystrickej Aule SZU na Bernolákovej ulici v Radvani už v sobotu 23. apríla o 17. hodine. Vstupenky je možné zakúpiť v predpredaji prostredníctvom siete Ticketportal.

Miloš Biháry & Jazz Funk Brothers

Hogo Fogo Jazz & Art Club, Banská Bystrica – 19:00 h

Miloš Biháry & Jazz Funk Brothers: jazz, funk a klasická hudba v dokonalej symbióze. Mladá skupina zoskupená okolo klaviristu Miloša Biháryho si stihla vybudovať už solídne renomé ako jedna z veľkých nádejí slovenskej inštrumentálnej scény, ktorá to dotiahla na veľké pódia a medzinárodné jazz súťaže. Momentálne koncertujú po celom Slovensku a aj v zahraničí, no a v sobotu 23. apríla zavítajú aj do banskobystrického Hogo Fogo Jazz & Art Club. Vstupné je 8 eur a lístky je možné zakúpiť priamo na mieste.

Billy Barman – Z E R O TOUR 22

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 20:00 h

Trvalo to 4 nekonečné roky, ale je to tu – hudobná skupina BILLY BARMAN okolo Jozefa Vrábela a Juraja Podmanického vyráža na turné po celom Slovensku. Už v sobotu 23. apríla predstavia v banskobystrickej Záhrade skladby z ostatného albumu Zlatý vek aj úplne nový singel Zero. Celé toto dobrodružstvo nesie názov ZERO tour, keďže kabela nadobudla pocit, že po tak dlhej dobe nielen oni, ale aj celá klubová scéna, začína tak trocha od nuly. Viac informácií vrátane možnosti kúpenia vstupeniek nájdete na tomto odkaze.

Korben Dallas v Banskej Bystrici

Robotnícky dom, Banská Bystrica – 20:00 h

Korben Dallas vyrážajú po dva a pol roku tam, kde sa cítia najlepšie – do klubov. V piatich mestách predstavia skladby z nového štúdiového albumu „Deti rýb“, aj najznámejšie skladby z doterajšej tvorby. Medzi piatimi mestami je aj Banská Bystrica, a tak sa už 23. apríla v meste pod Urpínom môžu priaznivci Korben Dallas tešiť na nový program, novú energiu a nový zvuk kapely v intímnom prostredí klubov. Vstupenky v hodnote 22 eur môžete zakúpiť prostredníctvom online predpredaja na tomto odkaze.

Nedeľa 24. apríl

Rozprávky na brušku

Europa Shopping Center, Banská Bystrica – 15:00 h

Bábkové divadlo na Rázcestí uvedie v nedeľu 24. apríla v priestoroch banskobystrickej „Európy“ predstavenie s názvom Dve rozprávky na brušku: O Jurkovi s kozou a O Dobromilovi a Lenimírovi. V tomto predstavení sa mieša komické s poučným, nešťastie a bieda so šťastným koncom. Ide o netradičné a súčasné spracovanie metódy, akou sa kedysi hrávalo v klasickom bábkovom divadle pre deti. Pretože bábkové divadlo nemusí byť len statické, s pevne zabudovanou scénou. Režisérku inšpirovala hra na harmoniku. Keď môže byť umiestnená harmonika na ,,bruchu”, prečo by nemohlo existovať divadlo na ,,brušku”? Vstupenky nájdete na tomto odkaze.

Rytierske dobrodružstvo

Matejov dom, Banská Bystrica – 15:00 h

Stredoslovenské múzeum si v spolupráci s Banskobystrickým samosprávnym krajom pripravilo víkendové aktivity pre deti, ktoré trvajú počas celého apríla. V nedeľu 24. apríla budú môcť účastníci zaspomínať, ako sa žilo skutočným rytierom v období temna. Malí rytieri budú musieť splniť rôzne úlohy, aby ich kráľovná mohla pasovať do rytierskeho stavu.

Bubácka rozprávka

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 16:00 h

Predstavenie pre deti v sále Bábkového divadla na Rázcestí. Protistrašidelná rozprávka pre malých a veľkých, čo sa (ne)boja. Humorne ladená hra pre najmenších o tom, ako sa z bojazlivej Marušky stala odvážna baba Rambabucha. Po predstavení nasleduje tvorivá dielňa. Rezerváciu vstupeniek a viac informácií o predstavení nájdete na stránke BDNR.

Odivo: O vlkovi, ktorý vypadol z knižky

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 16:00 h

Rozprávka so živou hudbou o túžbe niekam patriť pre deti od 4 rokov. Už vám niekedy z obľúbenej knihy vypadol vlk? Je to veľká nepríjemnosť. Stratený blúdi pomedzi riadky, zatúla sa do divočiny, aj do praveku k dinosaurom, zaklope na vrátka siedmim kozliatkam a natrafí aj na vlčiu svorku. Koľko písmen a ilustrácii treba preskákať a koľko vlčích kusov zažiť, aby našiel nový domov? Dozviete sa v banskobystrickej Záhrade, už v nedeľu 24. apríla o 16. hodine.

Tárajko a Popletajka

Aula SZU, Banská Bystrica – 16:00 h

Tárajko a Popletajka spolu s kamarátmi z rozprávok precestujú celý svet, aby našli začarovanú kamarátku Pandu Vandu. Predstavenie bude plné zábavných situácii, pesničiek a tancov, ale najmä nových kamarátov z rozprávok, ktoré poznajú všetky deti. Návštevníci a najmenší sa môžu tešiť na stretnutie s Mimóňmi, so Shrekom, princeznou Sofiou, levom Alexom, kráľom Julienom, snehuliakom Olafom, Sidom z Doby Ľadovej alebo inými rozprávkovými postavičkami. Predpredaj v sieti Ticketportal.