V banskobystrickej Záhrade si každý rok pripomínajú Deň Zeme a oslavujú ho tým, že podporu snahám o ochranu životného prostredia vyjadria rôznymi aktivitami. Nie inak tomu bude aj v piatok 22. apríla, kedy Deň Zeme oslavuje celý svet.

Na Deň Zeme, v piatok 22. apríla, sú v Záhrade vítaní dospelí aj deti, všetci, ktorí sa chcú zapojiť do workshopov, prispieť ku skrášľovaniu záhradného parku alebo sa len tak pripojiť k pikniku a príjemnému lebedeniu v zelenom zátiší uprostred mesta. K dispozícii bude rôzne náradie a šikovný lektor Christoff, ktorý vám poradí pri malých opravách stoličiek či renovácii menších kusov nábytku. Ornitológ Imro Kováč vám zase ukáže, ako si vyrobiť vtáčiu búdku a vhodne ju umiestniť, pričom porozpráva aj mnohé zaujímavosti z ríše vtákov, o ktorých ste doteraz možno ani netušili. Práce a aktivít bude dostatok pre každého, kto chce v tento deň podporiť povedomie o šetrnejšom správaní sa k prírode a okoliu, kde žijeme.

Program popoludnia v Záhrade

14:00 – jarné upratovanie, sadenie rastlín, kompostovanie, malý workshop renovácie nábytku s Christoffom
16:00 – workshop výroby vtáčích búdok s Imrom
17:00 – piknik a hry

Málokto vie, že jedným z prvých projektov kultúrneho centra Záhrada bol práve malý projekt vybudovania komunitných záhradiek, ktorý bol podporený v rámci Grantového programu pre optimistov od Nadácie Orange v roku 2012. Odvtedy sa záhradky rozrástli a prirodzenou súčasťou záhradného parku sa stali aktivity, napríklad starostlivosť o zeleň a bylinky, údržba mobiliáru, sezónne práce, kompostovanie či všeobecné skrášľovanie okolia, ktoré dotvárajú jedinečnú mikroklímu Záhrady ako miesta inšpirácie, trávenia voľného času a stretávania sa.

Záhrade vždy záležalo a bude záležať na ekologických témach, o ktorých sa môžete dozvedieť viac zo záznamov diskusií na environmentálne témy z uplynulých rokov na YouTube kanáli a FB stránke Záhrady CNK v sekcii videá.

Odpady, ovzdušie, ohľaduplnosť (Diskusia Deň Zeme, 2021):

Program kultúrneho centra Záhrada z verejných zdrojov podporuje Fond na podporu umenia. Viac informácií nájdete aj na Facebooku.