Nielen v Banskej Bystrici, ale aj v ďalších mestách a obciach sa tento víkend koná množstvo zaujímavých podujatí. Veríme, že si z našej ponuky vyberiete.

Piatok 23. júl

Pohľadnice z Gruzínska

A7 Gallery, Banská Bystrica – 17:00 h

Víkend môžete príjemne naštartovať návštevou výstavy Pohľadnice z Gruzínska, ktorej vernisáž sa uskutoční v piatok o 17:00 h v A7 Gallery (365.labb, Lazovná 5). Pohľadnice z Gruzínska priniesla do Banskej Bystrice charizmatická česká výtvarníčka Bára Gallo, ktorá už šesť rokov žije v gruzínskom Tbilisi. Výstava potrvá do 31. júla. Viac o umelkyni sa dozviete tu.

Bára Gallo v A7 Gallery:

S čipkou od kolísky

Komunitné centrum, Hrušov – 17:00 h

Festival Čipka v Honte, ktorý sa začal 19. júla, pokračuje v piatok scénickým programom S čipkou od kolísky v hrušovskom Komunitnom centre (17:00 h). Obdivovatelia paličkovanej čipky si iste nenechajú ujsť ani výstavu v Dome tradičného odevu  v Hrušove (11:00 – 14:30 h).

Koncerty v Záhrade

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 19:00 h

Festival Barbakan 2021 uvedie v piatok v banskobystrickej Záhrade CNK dvojkoncert FVLCRVM (úspešný sólový elektronický projekt Pištu Kráľoviča) nitrianskej indie-popovej kapely Luvver.

Piano solo na zámku

SNG Zvolenský zámok – 19:00 h

Sólový klavírny recitál výnimočnej osobnosti slovenskej i európskej hudby Petra Breinera v Stĺpovej sieni Zvolenského zámku ponúkne pestrý prierez jeho tvorbou, od klasických diel cez jazzové improvizácie až po jeho preslávené aranžmány. Večer s Petrom Breinerom bude mať aj malé dramaturgické prekvapenie a špeciálneho hosťa.

Na nádvorí zaznie swing

Nádvorie SOS, Banská Bystrica – 20:00 h

Nádvorie Stredoslovenského osvetového strediska (Dolná 35) si v predvečer víkendu podmaní atmosféra zlatej éry amerického swingu 30. rokov minulého storočia. Hudobné trio Swingin‘ Gentlemen, ktoré hrá v zložení Martin Uherek (saxofón), Michal Zápotocký (gitara) a Róbert Ragan Jr. (kontrabas), zahrá  známe melódie v štýle swing a bossa-nova. Ako hosťka vystúpi speváčka Dáša Libiaková.

Na nádvorí či v kaviarni Bothár iste neprehliadnete ani výstavu fotografií Roba Ragana Čína a ak prídete na koncert o polhodinku skôr (19:30 h), môžete sa zúčastniť aj krstu nových časopisov SOS – artUM, etnUM a 100PA.

Nová klubová noc v Ministry

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21:00 h

Na novej klubovej noci v Ministry of Fun s názvom This is EPIC! sa vám predstaví vždy jeden z českých rezidentov sesterského klubu EPIC Praha. V prvej edícii to bude jeden z najžiadanejších českých dídžejov, Manene.

Pes, ktorý naučil ľudí žiť

Letné kino na amfiteátri, Banská Bystrica – 21:30 h

Rodinný film režiséra F.A. Brabca Gump – pes, ktorý naučil ľudí žiť, je o svete videnom očami túlavého Gumpa. O svete, o ktorom mnoho z nás veľa nevie. O tom, ako nás vidia zvieratá a ako je ten náš svet pre ne dôležitý. Ten svet, ktorý im dáva domov, silu, nádej ale taktiež bolesť. Dobrodružný príbeh skutočných psích hrdinov a ľudí okolo nich.

Gump – pes, ktorý naučil ľudí žiť:

Sobota 24. júl

Jazdecké preteky

Masarykov dvor, Pstruša – 9:30 h

Tento víkend sa v areáli Masarykovho dvora (Vígľaš – Pstruša) konajú jazdecké preteky, ktorých súčasťou bude už tradične aj zaujímavý program pre obdivivateľov koní a fanúšikov jazdeckého športu. Pre deti sú pripravené animácie, súťaže aj maľovanie na tvár.

V Kremnici cechové hody aj jarmok

Štefánikovo námestie, Kremnica – 9:30 h

Na Štefánikovo námestie sa po ročnej prestávke vracajú Cechové hody kremnickéKremnický jarmok. V sobotu sa námestie zaplní tradičnou remeselnou výrobou, atrakciami a hudbou. Na jarmoku sa budú prezentovať keramikári, drotári, prútikári, krajčíri i košikári, dominovať budú výrobky z prírodných tkanín, dreva a prútia. Deti sa môžu tešiť na tvorivé dielne, nebude chýbať ani obľúbený Trh márnostiKremnické strigy či banícky sprievod. Program nájdete tu.

Dračie dni

Zvolenský zámok – 10:00 h a 15:00 h

Rozprávkový festival pre celú rodinu Dračie dni zavíta tento víkend aj na Zvolenský zámok. Prežijete  počas nich príbehy plné napätia a fantázie pod patronátom dobrého kráľa Marka Igondu, dračej víly Karolíny Kubánkovej a princa Markusa Filipka. Ocitnete sa vo svete drakov a odvážnych rytierov, v ktorom ožijú tie najkrajšie legendy. Nebude chýbať ani bohatý sprievodný program a zámocký jarmok. Počas víkendu sa uskutočnia štyri podujatia. Keďže kapacita návštevníkov je obmedzená, radšej si vopred zaistite vstupenky. Brány do rozprávky sa otvárajú v sobotu aj v nedeľu o 10:00 a 15:00 h.

Vstúpte s nami do rozprávky:

Hugáň fest v znamení zemiaka

Mestský park, Brezno – 10:00 h

Na breznianskom námestí v sobotu o 10:00 h odštartujú súťaž o putovnú Hugáňsku varešku, spojenú s charitatívnou zbierkou. Hlavnou ingredienciou súťaže je zemiak, z ktorého súťažiaci pripravia tradičné jedlá starých materí. O príjemnú atmosféru sa postará ĽH ČerešienkaKrnohári. Výťažok z podujatia bude venovaný deväťročnému Tomáškovi na rekonvalescenciu po náročných operáciách.

Deň koňa v Kováčovej

Kúpeľný areál, Kováčová – 10:00 h

Už 18. ročník podujatia Deň koňa v Kováčovej opäť oživí spomienky na neľahkú prácu našich predkov. Súhra furmana s jeho koňmi a krása týchto mocných zvierat sa ukáže v súťažných záprahových disciplínach. Divákov poteší aj vozenie na koči, remeselné stánky a rôzne detské atrakcie.

Automobilová retro show

Námestie SNP Banská Bystrica, Zámok Vígľaš – 10:30 h

Historické vozidlá a najznámejšie swingové hity 20. storočia! To je neodolateľná pozvánka  na banskobystrické námestie – 55 historických vozidiel vyrobených do roku 1945, posádky v dobových kostýmoch, najstaršie auto Lorain Detrich z roku 1907, najvzácnejšie auto, luxusná šoférska limuzína Issota Fraschini z roku 1930, a z Poľska príde fantastické závodné Bugatti z roku 1927. A k tomu koncert v podaní dámskeho kvarteta Elegance & band. Historickým vozidlám a swingu bude patriť čas od 10:30 do 13:00 h. Potom sa The Grand Retro Show presunie na Zámok Vígľaš, kde je tiež pripravený zaujímavý program (od 14:00 h).

Berlin Vintage aj Summer Session

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 12:00 h

Obchod na kolesách, ktorý organizuje Pop Up eventy (jednodňové predaje na rôznych miestach), a ktorý ponúka starostlivo vyberané vintage oblečenie –  dizajnérske kúsky a prémiový second hand, zaparkuje po prvý raz aj v Banskej Bystrici.  A to priamo v kultúrnom centre Záhrada. Nakupovať alebo aspoň obzerať môžete od 12:00 do 20:00 h, no ani po nákupoch ešte nemusíte ísť domov. O 21:00 h totiž v Záhrade štartuje letná party Break It! Sobotný podvečer vám spríjemnia BooBoo, Sandpaper, Gari a špeciálny hosť Particular Shades.

Banícky a hutnícky deň

Námestie, Ľubietová – 14:00 h

Historické tradície a kultúrne dedičstvo miest a obcí pripomenie 8. ročník Ľubietovského baníckeho a hutníckeho dňa. Podujatie otvorí o 14:00 h banícky sprievod, predstavenie baníckych spolkov a banícky šachtág. V kultúrnom programe od 16:30 h vystúpi Igor Šimeg a jeho hostia. Banícky a hutnícky deň v Ľubietovej sprevádzajú výstavy Rudné horniny baníckych lokalít, Ľubietovské zvieratáĽubietovská keramika.

Rok do EYOF

Námestie SNP, Banská Bystrica – 15:00 h

Sobotňajšie popoludnie v centre Banskej Bystrice sa bude niesť v znamení Európskeho olympijského festivalu mládeže, ktorý bude mesto hostiť od 24. do 30. júla 2022. Rok pred podujatím sa Námestie SNP premení na festivalové pódium s dobrou náladou a zábavou pre všetkých (od 15:00 do 22:00 h). Dychová hudba Ministerstva vnútra SR zahrá rockové, muzikálové a filmové skladby (15:00 h) a divadelná šou Fíha tralala poteší najmä deti (17:00 h). Večer od 20:00 h zahrá a zaspieva kapela Hex a pripravené sú aj ďalšie prekvapenia.

Guča umenia

Areál bývalého Kina Pokrok, Zvolenská Slatina – 15:00 h

Toto všetko môžete zažiť, ak v sobotu prídete do Zvolenskej Slatiny na Festival GUČA umenia 2021: Čert Kolofón (15:00, Bábkové divadlo Morgonrock), Návšteva mladej dámy (16:00 h, Celkom malé divadlo o.z.), diskusia Fenomén Poľana (17:00 h), I am planet – koncert súčasnej klasickej hudby (18:00), scénické čítanie textov Lasicu a Satinského Ktosi bol za dverami (19:00), koncert Darkness Positive (20:00), cestopis (21:00),  film Svadba (22:00), Dj Caterpillar (22:00). A ešte aj výstavu Keď Hrochotskou dolinou jazdili vlaky.

Vivat Vox Organi a Musica Barocca

Špania Dolina a Jakub

Medzinárodný organový festival Vivat vox organi je v tomto obohatený aj o medzinárodný festival barokovej hudby Musica Barocca. Sobotňajší koncert festivalu bude venovaný starej duchovnej hudbe z nášho územia. Uskutoční sa v Kostole Premenenia Pána v Španej Doline (19:00 h). V nedeľu o 14:00 h sa v Jakube koná inaugurácia staronového organa, ktorý sa podarilo zachrániť a ktorý bude zdobiť a skrášľovať svojím zvukom Kostol sv. Jakuba.

Sitno Blues

Prírodný amfiteáter, Počúvadlianske jazero – 19:00 h

Sitno Blues je multižánrové hudobno-kultúrne podujatie určené nielen pre milovníkov dobrej hudby, ale aj pre tých, ktorí majú radi zábavu, šport, turistiku a chcú prežiť krásne chvíle v nádhernom prostredí pri Počúvadlianskom jazere. Na festivale vystúpia kapely ZVA 12-28 Band (19:30), Vidiek (21:00) a Medial Banana & Polemic (22:30).

A opäť sú tu Krúdovci!

Letné kino na amfiteátri, Banská Bystrica – 21:30 h

Najslávnejšia praveká rodina sa vracia! V pokračovaní úspešnej animovanej komédie Krúdovci zistia, že hrdinovia doby kamennej to vskutku nemajú jednoduché. Nestačí, že im na každom kroku hrozí zožratie od hladných potvor. Oni navyše museli stretnúť rodinu, ktorá je lepšia ako tá ich. Teda aspoň to tak vyzerá… Krúdovci: Nový vek v Letnom kine na amfiteátri v sobotu o 21:30 h.

Krúdovci: Nový vek

Nedeľa 25. júl

Nedeľa v Gulliverove

Bábkové divadlo na Rázcestí – 10:00 a 16:00 h

Tento týždeň sa Bábkové divadlo na Rázcestí premenilo na Gulliverovo. Ak ste ešte nestihli tento divadelný rozprávkový svet navštíviť, urobte tak v nedeľu o 10:00 alebo o 16:00 h. V inštalovanej aktívnej výstave, inšpirovanej nádhernou scénou a bábkami z Gulliverových ciest, odhalíte Gulliverove poklady, Liliputániu, kde si môžete vyrobiť liliputánske mestečko pre Liliputkov, ktorí majú len osemnásť centimetrov. Nájdete tam aj rozprávkové kino, vypočujete si čítanie z knihy Jonathana Swifta Gulliverove cesty a osviežite sa U piráta. Na záver potuliek Gulliverovom si oddýchnete v divadelnom ARtBORÉTE.

Cestovateľské receptárium

Futbalové ihrisko, Riečka – 15:00 h

Rušno bude v nedeľu na futbalovom ihrisku v Riečke. No nebude sa tam hrať futbal, ale cestovať! Zažijete exotickú Indiu aj Chorvátsko, okoštujete tradičné jedlá a zabavíte sa pri gospel-soulovej hudbe s kapelou The Carpenter Ants zo Západnej Virgínie.

Argentínske tangá

Leroy Bar & Café, Banská Bystrica – 19:00 h

Argentínske tangá Astora Piazzollu zaznejú v podaní Slovak Nuevo Quinteto na terase Leroy Bar & Café na banskobystrickom námestí SNP. Vstup na koncert je voľný, miesta si môžete rezervovať priamo v Leroy Bar & Café.

3Bobule na námestí

Námestie SNP, Banská Bystrica – 21:30 h

Do Banskej Bystrice sa vracia Bažant Kinematograf. Prvým z piatich filmov, ktoré sa posledný júlový týždeň budú premietať na námestí pod hviezdami, je tretie pokračovanie letného filmového kinohitu 3Bobule.

Kill Bill 2

Letné kino na amfiteátri, Banská Bystrica – 21:30 h

V poradí šiesta Nedeľa s Quentinom poteší divákov na amfiteátri pokračovaním legendárnej Tarantinovky Kill Bill 2 z roku 2004.

Kill Bill 2:

A ešte… The Legits Blast

Vo štvrtok 22. júla sa  v Banskej Bystrici začal 12. ročník medzinárodného festivalu The Legits Blast, ktorý potrvá do nedele 25. júla. V piatok sa bude tancovať a brejkovať v Ministry of Fun (od 10:30 h), v sobotu sa festivalové dvere v Ministry of Fun otvoria o 11:30 h, nedeľný program v Urban Spot sa začína o 14:00 h. Podrobný program festivalu nájdete tu.

Pozri aj:

Súčasťou podujatia The Legits Blast je od roku 2016 aj projekt Mladí sú budúcnosť (Youth is the Future) venovaný deťom a mládeži do 18 rokov. Program nájdete tu.