Pod Urpínom už cítiť blížiace sa Vianoce a v tomto duchu sa budú niesť aj víkendové dni. Počas nich sa totiž v Banskej Bystrici uskutoční hneď niekoľko vianočných koncertov, vrátane toho na banskobystrickom námestí, kde vystúpi spevák Robo Opatovský. Veľký návrat vianočného premietania hlási bystrický amfík a v nedeľu sa v Tipsport Aréne uskutoční aj 58. Grand Prix SNP Banská Bystrica v krasokorčuľovaní.

Piatok 16. december

Nemé tváre / Výkriky do ticha

Štátna opera v Banskej Bystrici – 10.00 h

Dielo Dany Dinkovej Nemé tváre / Výkriky do ticha, ktoré v piatok o 10.00 h budú môcť vidieť návštevníci Štátnej opery, je príbehom o šikanovaní – virtuálnom i fyzickom. Prostredníctvom pohľadu do života mladých ľudí inscenácia rieši vážny spoločenský problém násilia, ktoré je často nenápadne, no deštruktívne prítomné v školách či rodinách. Hlavným posolstvom inscenácie je, aby sme boli tolerantní a k tolerancii viedli aj svoje okolie. Aby sme sa nenechali šikanovať inými a sami nešikanovali ľudí, s ktorými žijeme. Inscenácia prostredníctvom hudby, tanca a činoherného umenia pranieruje javy, ktoré neraz nesprávne považujeme za normálne alebo jednoducho pohodlne prehliadame.

Robo Opatovský – Šťastné a veselé

Námestie SNP, Banská Bystrica – 17.00 h

Mesto Banská Bystrica pozýva na koncert Roba Opatovského – Šťastné a veselé, ktorý sa uskutoční v piatok 16. decembra o 17.00 h na banskobystrickom Námestí SNP. Tešiť sa môžete na výber najznámejších hitov a vianočných piesní v podaní populárneho slovenského speváka.

LEPORELO

Divadlo Akadémie umení v Banskej Bystrici – 17.00 h

Divadlo Akadémie umení pozýva na premiéru monodrámy Leporelo, ktorá sa uskutoční v piatok 16. decembra o 17.00 h v malom štúdiu. Príbeh o tradične-netradičnej, nádejnej a ambicióznej hereckej skupinke, počas nacvičovania jednej tragickej hry očami Daniela. Dej toho príbehu môže, ale aj nemusí byť skutočným príbehom.

Vianočný galakoncert Gioia

Robotnícky dom, Banská Bystrica – 18.00 h

GIOIA je výnimočné spevácke trio v zložení Martin Vetrák (spev, tenor), Peter Ševčík (spev, barytón), Matej Vaník (spev, tenor), ktoré vám v spoločnosti ďalších žiakov z Akadémie Gioia navodí vianočnú atmosféru. Koncert, počas ktorého zaznejú známe i vianočné piesne, sa uskutoční v piatok 16. decembra o 18.00 h v Robotníckom dome. Vstupenky nájdete v predpredaji na tomto odkaze.

Horror Vacui (prvá premiéra)

Divadlo Štúdio tanca, Banská Bystrica – 19.00 h

Prvá premiéra diela Horror Vacui mexického choreografa Artura Luga – Amplio Espectro a Divadla Štúdio tanca sa uskutoční v piatok 16. decembra o 19.00 h. Jedinečnosť tohto diela spočíva aj v jeho prezentácii. Diváci totiž nebudú sedieť v hľadisku, ale prechádzať sa pomedzi objekty a telá, podobne ako v galérii. Viac informácií o celom projekte, spolu s možnosťou rezervácie a kúpy lístkov nájdete priamo na stránke DŠT.

BreakIt! Session

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 19.00 h

V Záhrade sa v piatok 16. decembra opäť rozoznie elektronická a drum’n’bass hudba v podaní miestnych DJov! Tentokrát Vám bubienky rozochvejú tóny vianočného funku a rapu v podaní DJa Vraždu! Neváhajte a príďte sa od 19.00 h predvianočne naladiť, bude to stáť za to!

ZVA 12-28 BAND & DYCHY

Wake Up, Zvolen – 20.00 h

Kapela ZVA 12-28 BAND má aktuálne pripravený koncertný program s dychovou sekciou, ktorú vedie erudovaný hudobník, saxofonista a aranžér Ján Kopčák. Spoločne predvedú svoje umenie vo zvolenskom Wake Up, a to v piatok 16. decembra o 20.00 h. Brány klubu sa otvoria o hodinu skôr, vstupné je 7 eur.

Benefičná kapustnica

Bosorka, Banská Bystrica – 20.30 h

V piatok 16. decembra sa uskutoční v Bosorke benefičná kapustnica. Tentokrát pôjde výťažok pre azyl Mačkin Majer, kde sa starajú o 13 mačičiek (momentálne +6 hosťujúch) a 3 psíkov, ktoré/ktorí nenašli svoj domov. Sú vítané deky, posteľné prádlo, uteráky, osušky, piesok zverlit… Za dobrovoľný príspevok si budete môcť pochutnať na vegan kapustnici. Do tanca zahrajú: Rumaska, Jakubysko, Demonic Eyed a NÄ. Začiatok je o 20.30 h a viac informácií budete môcť priebežne nájsť v udalosti na Facebooku.

Friday Clubbing

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21.00 h

Do banskobystrického Ministry of Fun mieri v piatok 16. decembra ďalšia znamenitá a dobre známa akcia s názvom FRIDAY CLUBBING. Počas večera sa tak za mixpultom prestriedajú tri známe mená slovenskej scény. Tentokrát si v Banskej Bystrici odprezentujú svoje umenie práce s davom trio ELSY, DRAHOSH, MATTHEW. Brány Ministry sa otvoria o 21. hodine a vstupenky si môžete zaistiť buď priamo na mieste, alebo cez online predpredaj na tomto odkaze.

Sobota 17. december

Detské Vianoce

U Francúza – Jazz Klub 12, Banská Bystrica – 14.00 h

Jazzový klub U Francúza pozýva všetky detičky na vianočné popoludnie s Alliance Française Sprevádzať vás bude živá hudba, pripravené budú tradičné francúzske maškrty a navštívu ohlásil aj Santa Clause.

Sadil dedko repku

Kultúrny dom Podlavice, Banská Bystrica – 16.00 h

Občianske združenie a Občianska rada Podlavice-Skubín pozývajú na detské divadelné predstavenie s názvom Sadil dedko repku. Voľné zoskupenie detí pod vedením Kataríny Fíglovej vám od 16.00 h spríjemní sobotné popoludnie v podlavickom Kultúrnom dome.

Burza LP platní

Urban Spot, Banská Bystrica – 16.00 h

Výmena či predaj, jednoducho burza LPčiek / vinylov / gramoplatní, ale aj singlov, DJ-ských maxisinglov, CDčiek, DVD, a hudobných časopisov a kníh (iba s hudobnou tématikou) bude na programe v sobotu 17. decembra v banskobystrickom Urban Spote. Príďte si po svoju klasiku alebo len pokecať s ostatnými o tomto zberateľskom koníčku.

Neobyčajný príbeh obuvníka Jakuba

Divadlo pod balkónom, Banská Bystrica – 17.00 h

Sásovské Divadlo pod balkónom ponúkne počas víkendu rozprávkový príbeh o obuvníkovi Jakubovi, ktorý zanevrel na celý svet a žije len sám pre seba. Šije topánky a pracuje dlho do noci. Od nikoho dlhé roky nič nedostal. Až raz, ako to už býva, spozná opäť radosť z darčeka, ale nie z toho čo mal dostať on, ale naopak z toho, ktorý môže niekomu darovať. Je to príbeh o dobre, láske, obetavosti a spolupatričnosti. Budete ho môcť vidieť hneď v dvoch termínoch, a to v sobotu 17. decembra o 17.00 h a v nedeľu o 10.30 h.

Vianočný gospelový večer s REJOICE

Múzeum SNP, Banská Bystrica – 18.00 h

Príďte si užiť skvelú pohodovú atmosféru Vianoc a vypočuť si odkaz, ktorý môže zásadne zmeniť váš život. Kresťanské spoločenstvo pozýva na gospelový večer s REJOICE, ktorý sa uskutoční v Múzeu SNP o 18.00 h.

Vianočný koncert FRAGILE

Aula SZU, Banská Bystrica – 19.00 h

FRAGILE je slovenská vokálna skupina zložená z výrazných speváckych osobností, ktoré bez použitia hudobných nástrojov, teda a cappella, interpretujú známe svetové hity. Koncerty tejto skupiny sú plné nielen výbornej hudby, ale aj podmanivého humoru, vďaka čomu zažijete v sobotu 17. decembra neopakovateľný večer plný skvelej zábavy. Ich koncert je na programe od 19. hodinyvstupenky si môžete zakúpiť aj prostredníctvom online predpredaja v sieti Ticketportal.

QueerTime #XmasEdition

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 20.00 h

Lip-sync, nápadité kostýmy, tanec, spev, veľké vlasy a výrazné líčenie – všetko toto a ešte omnoho viac čaká na Vás aj počas najbližšieho QueerTime – #XmasEdition! Koledy, bozky pod imelom, medovníky a veľa VEĽA punču nám určite navodí tú správnu vianočnú atmosféru. Do svojich adventých kalendárov si nezabudnite poznačiť dátum 17. december, vytiahnite z podkrovia staré sánky a prikorčuľujte do Záhrady – Centra nezávislej kultúry, aby ste si mohli užiť posledný QueerTime tohto roka! Viac informácií nájdete aj na stránke zahradacnk.sk.

Collegium Musicum Tribute

Červený Rak, Banská Bystrica – 20.30 h

Reštaurácia Červený Rak pozýva na koncert skupiny Collegium Musicum Tribute, ktorá hráva výber skladieb z legendárneho československého Collegium musicum na čele s Mariánom Vargom. Na koncerte, ktorý sa uskutoční v sobotu 17. decembra od 20.30 h, zaznejú známe skladby ako sú – Hommage á J. S. Bach, Suita po tisíc a jednej noci, Mikrokozmos a iné.

CURBI (UK)

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21.00 h

Množstvo slov chvály sa sype na britského producenta Curbiho, ktorý poctí svojou návštevou Ministry of Fun. O support sa mu počas večera postarajú Mustee a Anndy. Brány Ministry sa otvoria o 21. hodine, vstupenky si môžete zaistiť buď z pohodlia domova, a to na tomto odkaze, alebo priamo na mieste.

Jungle’n beaty party

SOVA Bar&Art Klub, Banská Bystrica – 21.00 h

SOVA Bar&Art Klub pozýva na tancovačku, ktorá sa bude niesť v duchu polámaných svižných rytmov. Tento krát vám djs z undergroundovej komunity namiešajú nadupanú dynamickú hudbu od Jungle cez Footwork a Juke, či Halfbeats až po Drum n‘ bass. Za mixpultom sa vystriedajú Lakoka, Base a Padre.

Nedeľa 18. december

58. Grand Prix SNP Banská Bystrica v krasokorčuľovaní

Tipsport Aréna, Banská Bystrica – od 7.00 h

Tak jednoducho vyzerajúci šport. Plný elegancie, gracióznosti a oku lahodiaceho pohľadu. Škripot korčúľ na ľade v mnohých z nás vyvolá až zimomriavky. Rýchle piruety a vysoké skoky vo vzduchu s dvoma či troma otočkami, to všetko Vám predvedú krasokorčuliari od maličkých detí až po juniorov vo svojich voľných jazdách na 58. Grand Prix SNP Banská Bystrica. 

Decembrové potulky mestom – Symboly Vianoc

Radnica, Banská Bystrica – 14.00 h

O čare Vianoc a zvyklostiach našich starých materí a otcov, ktoré boli v minulosti spojené s rôznymi magickými úkonmi, porozpráva etnologička – Mgr. Mária Trstenská Trubínyová.

Vianoce na Rázcestí

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 16.00 h

V nedeľu od 16. hodiny sa v Bábkovom divadle na Rázcestí môžete tešiť na generálku pred Štedrým dňom. Príďte sa pripraviť na sviatočnú atmosféru. Čakajú vás koledy, vianočné príbehy, darčeky, a samozrejme prekvapenie! Pripravil a účinkuje celý umelecký súbor Bábkového divadla na Rázcestí. Vstupenky si môžete rezervovať na tomto odkaze.

Vianočné kino na amfiteátri: Ako vytrhnúť veľrybe stoličku

Amfiteáter Paľa Bielika, Banská Bystrica – 16.30 h

V nedeľu 18. decembra sa od 16.30 h bude na amfiteátri premietať kultová rozprávka Ako vytrhnúť veľrybe stoličku (Československo, 1977, 80 min, Marie Poledňáková). S najväčšou pravdepodobnosťou ide o vôbec prvé premietanie tejto klasickej televíznej rozprávky na veľkom plátne. Chýbať nebude okrem vianočnej atmosféry aj punč a kapustnica, preto sa dobre oblečte príďte si užiť príjemne strávený podvečer na čerstvom vzduchu. Vstupenky v hodnote 5 eur bude možné zakúpiť len v hotovosti priamo na mieste pred premietaním. Deti do 10 rokov v sprievode dospelých majú vstup bezplatne.

Dokonalé dieťa

Aula SZU, Banská Bystrica – 19.00 h

Herečka a stand-up komička Lujza Garajová Schrameková, členovia SKD Martin Alena Pajtinková a Daniel Žulčák, herec DJP Trnava Michal Jánoš zavítajú v nedeľu 18. decembra do banskobystrickej Auly SZU. Eko? Bio? Montessori? Divadelné centrum prináša vtipnú a úprimnú autorskú inscenáciu o rôznych prístupoch k rodičovstvu a výchove detí v podaní jedinečného hereckého obsadenia. Cena vstupenky je 18 eur a môžete si ich zakúpiť na predpredaj.sk