V Banskej Bystrici, vo Zvolene a v ďalších bližších či vzdialenejších mestách a obciach sa tento víkend bude niesť v znamení mnohých zaujímavých a inšpiratívnych podujatí.

Piatok 17. máj

Výstava Sila vôle

Europa SC, B. Bystrica – počas otváracích hodín

Mať hendikep znamená byť iný. Statočnejší, odvážnejší, silnejší. Znamená to bojovať a mať radosť z každého pokroku…  Počas víkendu – a potom až do 29. mája, si v priestoroch Europa SC môžete pozrieť unikátnu výstavu Sila vôle, ktorá je súčasťou projektu Nadácie ADELI a ADELI Medical Centra.

Stretnutie kreatívcov

Komunitné centrum Fončorda, B. Bystrica – 14:00 h

Nielen obyvatelia sídliska Fončorda môžu prezentovať svoj talent, zručnosť a fantáziu na piatkovom podujatí v Komunitnom centre. Deň kreatívcov je určený všetkým, bez rozdielu veku, ktorí majú záujem navzájom sa inšpirovať. Napríklad pri výrobe hand made pohľadníc a obálok, jedálenského prestierania z mandál či pri gravírovaní vtáčích búdok.

Bude aj orloj a ohňostroj

Ľubietová – 15:00 h

Tento víkend sa v Ľubietovej koná 12. stretnutie banských miest a obcí Slovenska. Na piatok a sobotu organizátori pripravili bohatý program aj pre verejnosť.  Viac sa o ňom dozviete v článku:

Živý banícky orloj, ohňostroj, sprievod aj ošliadre na stretnutí banských miest a obcí v Ľubietovej

Fandíme hokeju a bavíme sa

Fanzóna, Námestie Slobody, B. Bystrica – 15:00 h

Kaufland fanzóna slovenského hokeja na bystrickom Námestí Slobody ponúka každý deň – okrem hokeja, samozrejme, rôzne kultúrne vystúpenia, súťaže, občerstvenie aj zábavu pre deti. V piatok zlepší náladu fanúšikom FS Bystrina (15:30 h) a kapela Fuera Fondo  (19:30 h). Medzitým, od 16:15 h, držíme palce našim hokejistom v zápase s Francúzskom!  V sobotu návštevníkov Fanzóny potešia deti z DFS Matičiarik (11:30 h), FS Partizán (15:30 h) a známa kapela Sokoly (19:30 h). No a v nedeľu na hokejovom pódiu vystúpia K-Dance (15:30 h) a FS Podpoľanec (19:30 h).

PRSTY  U Francúza

U Francúza – Jazz Klub 12, B. Bystrica – 20:00 h

Príjemný bluesový piatkový večer môžete stráviť U Francúza – Jazz Klub 12, v spoločnosti skvelých muzikantov: Petra Palúcha (basgitara), Rastislava Kostelku (gitara, spev), Stanislava Merca (ústna harmonika, spev), Tea Bindasa (gitara, spev), Ivana Šípku a Yoava Dvasha (bicie). Čiže skupina PRSTY.

Darkness Positive

Záhrada CNK, B. Bystrica – 20:00 h

Fajný koncert bude aj v Záhrade. Martinská kapela Darkness Positive nepozná stereotyp a žiadny hudobný žáner jej nie je cudzí, pretože hudba je oslava. Publikum oslovujú nekompromisnou modernou hudbou s vlastnou tvárou a názorom.  Darkness Positive sú Šimon Švidraň (gitara, spev), Adrián Simonides (basgitara) a Matej Richtarčík (bicie a sampler).

Sobota 18. máj

Rododendrony na Borovej Hore

Arborétum Borová Hora, Zvolen – 9:00 h

Vo zvolenskom Arboréte patrí tento týždeň rododendronom. V sobotu a v nedeľu môžete v Arboréte na Borovej hore krásu týchto kvetov obdivovať od 9:00 do 18:00 h. Prehliadky s odborným výkladom sú o 10:00 a 14:00 h.

Spoznajme sa na bicykli

Badín – 9:00 h

Vydajte sa na cyklojazdu po nových a plánovaných značených cyklotrasách v okolí Badína, Kováčovej, Budče, Hronseku, Slielnice a Sliača. Zraz je pri Obecnom úrade v Badíne o 9:00 h, štart o 9:30 h. Pripojiť sa môžete kdekoľvek na plánovanej trase. Viac info tu.

Enduro štartuje na námestí

Nám. M.R. Štefánika, Brezno – 9:00 h

Viac ako sto jazdcov z 13 krajín Európy bude pretekať na prestížnom podujatí Majstrovstiev Európy ENDURO 2019 v Brezne. Súčasťou tohto európskeho šampionátu sú aj Medzinárodné majstrovstvá SR a Slovenský pohár ENDURO.  Štart pretekov v sobotu aj v nedeľu je o 9:00 h na Námestí M.R. Štefánika v Brezne, kde bude aj vyhodnotenie pretekov (nedeľa, 16:00 h).

Deň rodiny

Park pod Pamätníkom SNP, B. Bystrica – 10:00 h

Svetový deň rodiny sa slávi 15. mája po celom svete. Banskobystrické deti, mamy, otcovia… jednoducho, rodiny, ho oslávia v sobotu v Parku pod Pamätníkom SNP.  Pripravený je zaujímavý program a na pódiu vystúpia Tanečné štúdio Brishka, Divadielko z klobúka, DFS Prvosienka, Hudobná škola Yamaha, detská kapela Maya Gal Hanna a DFS Radosť.

Beh na Urpín

Hotel LUX, B. Bystrica – 10:00 h

Do 8. ročníka Behu na Urpín sa môže zapojiť ktokoľvek, pretože dĺžky tratí sú vymedzené tak, aby si každý vybral tú, na ktorú si najviac trúfa.

V tretiu májovú sobotu sa opäť bude bežať na Urpín

Do Brusna na Čipkárskô

Brusno – 10:00 h

Čipkárskô – už 20. ročník, je zlatým klincom kultúrneho podujatia, ktoré sa pri príležitosti 595. výročia prvej zmienky o obci koná v Brusne od utorka 14. mája. Prečo sa to volá Čipkárskô?  Je to jedlo, ktoré varili Brusňania obchodujúci s tovarom, najmä s čipkami, ktoré nakupovali na Starých Horách a Španej Doline. Čipkárskô sa v sobotu začne variť o 10:00 h na parkovisku pri futbalovom ihrisku. Súťažia štvorčlenné družstvá, pričom podmienkou účasti je varenie čipkárskeho v špeciálne skonštruovaných nádobách na varenie, mašinách. Súťažiť sa bude a vo vrhu kľuchtou! O dobrú náladu sa postarajú kapely Akropola, Pohoda a Polemic, deti z miestnych škôl aj hriňovské Divadlo z domčeka. Podujatie ukončí Čipkárska veselica s DJ Mimo.

Polomský deň

Polomka – 10:00 h

Aj horehronská obec Polomka bude mať v sobotu svoj deň. Tento rok je opäť hostiteľkou tradičného stretnutia spriatelených slovenských obcí Poloma a Gemerskej Poloma ako aj Pustej Polomy z Čiech. Program Polomského dňa je bohatý a rozmanitý, je v ňom dobrá muzika, súťažiť sa bude v pečení štrúdlí aj v behu na Polomské očko. Mocní chlapi si zmerajú sily v Polomskom trojboji, spriatelené obce zas vo futbalovom turnaji a predvedú sa aj hasiči. A bude aj Gazdovský dvor, sokoliari a všeličo pre deti.

Zabudnuté remeslá

Zvolenský zámok – 10:00 h

Zvolenský zámok tento víkend obsadia rytieri, remeselníci, umelci, vinári aj farmári.  Brány do stredoveku otvorí v sobotu o 10:00 h slávnostná salva a hneď na to ožije remeselná a vínna ulička. O 11:00 h sa detská armáda pokúsi dobyť slamený hrad. Sokoliari, recitály stredovekej hudby a poézie, rytierska dráha, pasovanie detí za rytierov a ďalšie atrakcie pre deti, mini ZOO, výstava dravcov, dobové kuchyne, orientálne tance, rozprávka aj šerm, jazzový koncert… Brány zámku sa v sobotu zatvoria až o polnoci. A v nedeľu od 10:00 h program na zámku pokračuje. Nebude v ňom chýbať verbovanie detí do kráľovskej armády či prednáška o výrobe mečov. Podujatie Zabudnuté remeslá na Zvolenskom zámku je zárukou nezabudnuteľných zážitkov. Program nájdete na Facebooku.

Noc múzeí a galérií

Banská Bystrica – Zvolen – 16:00 h

Už po pätnásty raz sa Slovensko zapája do podujatia, ktoré sa koná pri príležitosti Medzinárodného dňa múzeí. Výnimkou nebudú ani bystrické a zvolenské múzeá a galérie: Stredoslovenské múzeum, Stredoslovenská galéria, Múzeum SNP, Literárne a hudobné múzeum ŠVK a Hodinová veža v Banskej Bystrici, Zvolenský zámok a Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene. Počas podujatia premáva medzi Banskou Bystricou a Zvolenom špeciálny vlak.

Noc múzeí a galérií pozýva posvietiť si na expozície aj po zotmení

Sliačske pramene oslavujú

Kúpele Sliač – 16:00 h

Deň prameňov v sliačskych kúpeľoch sa koná pri príležitosti 775. výročia prvej písomnej zmienky o prameňoch.  Na začiatku oslavy na nádvorí spoločenskej dvorany Palace zahrá zvolenská kapela Bosé nohy (16:00 h) . V Parku velikánov potom osadia lavičky venované hercom Jurajovi Sarvašovi a Vladovi Müllerovi (17:00 h). Večer v dvorane bude patriť pražskému jazzovému orchestru Back Side Big Band.

Metalové finále v Tartarose

RC Tartaros, B. Bystrica – 18:00 h

Šiesty ročník súťaže Wacken Metal Battle Slovakia 2019 odštartoval začiatkom novembra minulého roku. Do celoslovenského finále, ktoré sa uskutoční v rockovom klube Tartaros, sa prebojovalo šesť kapiel. V sobotu večer sa rozhodne o víťazovi!

Zreštaurované

Vila Dominika Skuteckého, B. Bystrica – 19:00 h

Počas sobotňajšej Noci múzeí a galérií sa vo Vile Dominka Skuteckého uskutoční vernisáž výstavy ďalšej časti kolekcie zreštaurovaných obrazov tohto významného umelca. Výstava zahŕňa spolu 14 doteraz zreštaurovaných obrazov z galerijnej kolekcie, ktoré sú v rámci stálej expozície označené štítkom Zreštaurované. Na vernisáži, ktorú bude moderovať Egon Tomajko, zaznie hudobná kompozícia Antonína Dvořáka v podaní komorného tria Alžbety Stračinovej, Ľuboša Melničáka a Petra Surana.

Nedeľa 19. máj

Tonkovičove folklórne slávnosti

Podkonice – 14:00 h

V Podkoniciach si v nedeľu uctia svojho rodáka, folkloristu, zberateľa ľudových piesní a skladateľa Pavla Tonkoviča. Siedme Tonkovičove folklórne slávnosti sa budú konať na ihrisku Brodok a vystúpia na nich deti z Podkoníc, Muzika z Beskyd, doomáca Folklórna skupina Vysoká s muzikou Juraja Bučka, FS Šajbania, Ženská spevácka skupina Trnki s muzikou Jána Maka a Folklórny súbor Mostár z Brezna.

Charitatívny beh pre zdravie

Park pod Pamätníkom SNP, B. Bystrica – 15:00 h

Charitatívny beh Healthy Run, ktorý podporuje chuť ľudí hýbať sa a robiť niečo pre svoje zdravie, sa koná vo viacerých mestách po Slovensku. V Banskej Bystrici odštartuje v nedeľu o 15:00 h.

Aj tento rok sa v parku pod Pamätníkom SNP uskutoční Healthy run – beh prevencie zdravia

Divočiny v Záhrade

Záhrada CNK, B. Bystrica – 16:00 h

Rozprávka Divočiny je príbeh o obyčajnom Maxovi s neobyčajnou fantáziou. O jeho mačke, divočinách a o množstve iných vecí, ktoré sa zmestia do jedného červeného vozíka. Hrajú: Mária Danadová, Filip Hajduk a hudobníci Ján Fiala (vibrafón, bicie, perkusie), Štefan Szabó (gitara).

Pinocchio

Bábkové divadlo na Rázcestí, B. Bystrica – 16:00 h

Svetoznáma rozprávka o drevenej bábke, z ktorej sa stal chlapec. Čaká vás dobrodružná cesta za šťastím, na ktorej sa dozviete, prečo sa nesmie klamať.

Otvorené manželstvo

Aula SZU, B. Bystrica – 19:00 h

Anka Šišková a Ady Hajdu v divadelnej komédii Otvorené manželstvo z pera talianskeho dramatika Daria Fo, nositeľa Nobelovej ceny za literatúru. Dlhoročný manželský pár hľadá oživenie stratenej vášne – manžel je nenapraviteľný sukničkár, ktorý však za nič na svete nechce odísť od svojej ženy a submisívna manželka je ochotná akceptovať všetko, len aby neostala sama…