V bývalom slobodnom kráľovskom banskom meste Ľubietová sa tento víkend uskutoční 12. stretnutie banských miest a obcí Slovenska.

Organizátori podujatia, obec Ľubietová, Združenie baníckych spolkov a cechov Slovenska a Občianske združenie LIBETHA, pozývajú do Ľubietovej všetkých, ktorí si ctia banícke tradície.

Program pre verejnosť na hlavnom pódiu v parku začína v piatok 17. mája o 15:00 h koncertom dychovky, po ktorom vystúpia deti z Ľubietovej a Strelník. Slávnostné otvorenie  12. stretnutia banských miest a obcí Slovenska (18:00 h) obohatia Mladí ľubietovskí debnári a program Za dávnych čias. Od 18:30 h bude pódium opäť patriť folklóru, predstaví sa Detský folklórny súbor Dratvárik zo Slovenskej Ľupče a Folklórna skupina Šajbania. Večer to roztočí česká kapela Verona (21:00 h), rozžiari ohňostroj (22:00 h) a zakončí veselica so skupinou ZBM z Brezna (do 02:00 h).

V sobotu 18. mája na náučnom banskom chodníku na Podlipe odhalia pietne miesto obetí banských nešťastí (9:00 h). Súťaž baníckych spevokolov O putovnú karbitku sa začne o 10:00 h v obecnom parku. Návštevníkov podujatia iste zaujme aj Živý banícky orloj z Banskej Štiavnice s dvanástimi hlavnými postavami symbolizujúcimi históriu baníctva (13:00 h). Po „československej party“ v podaní skupiny Sonyta & chilli boys (14:00 h) sa obcou pohne slávnostný Sprievod banských miest, obcí a baníckych spolkov. Zúčastnia sa ho zástupcovia z Poľska, Maďarska, Česka, Rumunska a, samozrejme, Slovenska (15:00 – 16:30 h). A potom hudba, spev a tanec až do neskorej noci. O zábavu sa postarajú kapely Sčamba, Dalibor Janda revival aj Olympic Revival.

Podujatie bude sprevádzať jarmok aj zaujímavé výstavy. Okrem iných aj výstava ošliadrov, ktoré boli neodmysliteľnou súčasťou baníckej uniformy.  Bol to kus kože, ktorý si baníci priväzovali okolo pása a chránili si tak pri náročnej práci dolnú časť chrbta. K slávnostným uniformám sa zhotovovali okrasné ošliadre. Deti potešia a zabavia rôzne atrakcie a iste si rady pozrú aj razenie ľubietovských výplatných známok.