Tento víkend dominuje v Banskej Bystrici trinásta Bystrická folklórna haravara a medzinárodný festival krátkych filmov Azyl. Nechýbajú však ani rozprávky pre deti či návšteva unikátneho zobákorožca Viktora v ZOO Arakovo.

Piatok 8. október

Jeseň v arboréte

Arborétum Borová hora, Zvolen – 7:00 h

Malebné jesenné scenérie v Arboréte Borová hora môžete obdivovať  v piatok už od skorého rána a až do 16:00 h. A potom aj v sobotu od 9:00 do 17:00 h, vstup s odborným výkladom je o 10:00 h. Pripravené sú ukážky jesenných aranžmánov, odborné poradenstvo aj predaj drevín.  Jeseň v Arboréte Borová hora je čarovná.

Festival AZYL

Múzeum SNP, Záhrada CNK, Akadémia umení, Banská Bystrica

Od štvrtka do soboty sa v Banskej Bystrici koná Festival AZYL, ktorý prináša výber tých najlepších krátkych filmov zo Slovenska, krajín V4 ale hlavne sveta, filmy ocenené na Oscaroch, na festivaloch v Cannes či Sundance. Festivalové dianie sa odohráva v Múzeu SNP, Záhrade CNK a Akadémii umení. Podrobný program festivalu na piatok a sobotu nájdete tu.

Rastlinkový swap v Kvetúlku

Útulok pre rastliny, Banská Bystrica – 16:00 h

Útulok pre izbové rastliny Kvetúlok (Námestie SNP 9), ktorý vezme do svojej opatery kvietok, o ktorý nemáte čas sa starať, alebo neviete presne ako na to, pozýva v piatok na Rastlinkový swap. S milovníkmi rastlín si tu môžete povymieňať svoje rastlinky a odrezky. A tiež si môžete rastlinky adoptovať.

Trinásta Haravara

Divadlo Štúdio tanca, Banská Bystrica – 17:00 a 19:30 h

Trinásty ročník festivalu folklórnych súborov Bystrická folklórna haravara otvorilo vo štvrtok v Robotníckom dome vystúpenie folklórnych skupín Hrochoťan, Poničan a Priechoďan. V piatok sa Haravara presunie do Divadla Štúdio tanca.  Uskutoční sa tu premiéra tanečnej inscenácie Univerzitného folklórneho súboru Mladosť Obrazy Dolnej zemi – Miesto na zemi  (17:00 a 19:30 h). Choreografia a réžia Martin Urban. Vstupenky na festival si môžete zakúpiť tu.

Piatková noc s trojicou DJs

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21:00 h

Trojica známych slovenských dídžejov  – EKG, AnndyMustee vás privedie do varu v piatok večer a až do noci v klube Ministry of Fun. V sobotu je na programe Latino party (21:00 h). Vstupenky si môžete zakúpiť tu alebo na mieste od 21:00 h.

DJ EKG – Astra 3 AM:

Pozvánka na stretnutie so zobákorožcom Viktorom

Do neobyčajnej kontaktnej ZOO Arakovo v banskobystrickom SC Point si už našlo cestu veľa milovníkov a obdivovateľov vzácnych exotických vtákov.  Po minulom Kakadu víkende sa návštevníci Arakova môžu tento víkend tešiť na stretnutie so zobákorožcom Viktorom. Zobákorožce (Rhyticeros plicatus) sú všežravé vtáky, jedia ovocie, hmyz a malé zvieratá. Nevedia prehĺtať jedlo na konci zobáka, pretože ich jazyky sú príliš krátke na to, aby s ním mohli manipulovať a tak ho trhnutím hlavy posunú do krku.

Bude zaujímavé sledovať tohto nádherného vtáka, zblízka sa na neho pozerať a vziať si ho na ruky. Takáto možnosť neexistuje široko ďaleko. Najbižšie na ostrove Bali. Viktor na vás čaká počas tohto víkendu, od piatka nedele, v SC Point. Arakovo je otvorené každý deň, teda aj cez víkend, od 10:00 do 18:00 h a skamarátiť sa tam môžete s ďalšími krásnymi exotickými vtákmi. Vstupné: 1 osoba 10 €, 2 osoby 20 €, rodinný vstup 3 osoby 25 €, rodinný vstup 4 osoby 30 € (každá ďalšia osoba +5 €), dieťa do 5 rokov zdarma.

Sobota 9. október

Posledný výstrel v Múzeu SNP

Areál Múzea SNP, Banská Bystrica – 9:00 h

Priaznivci diaľkovo riadených modelov si v areáli Pamätníka SNP vystrelia posledný krát pred zimnou prestávkou. Na skvelo vybudovanej dioráme si príde na svoje každý priaznivec modelov. Podujatie sa začína o 9:00 h, otvorenie a slávnostné defilé modelov  o 10:30 h. Na programe sú voľné jazdy na dioráme, bojová scéna aj statická výstava modelov. Záujemcovia o účasť sa môžu prihlásiť na: 0948 747 245 alebo objednavky@allmodel.sk.

Výstava stredoázijských ovčiakov

Masarykov dvor, Vígľaš – Pstruša – 9:15 h

Chovatelia a majitelia stredoázijských ovčiakov sa v sobotu stretnú na 26. klubovej výstave SKÁaRO, ktorá sa koná v areáli Masarykovho dvora  vo Vígľaši – Pstruša. Výstava sa otvára o 9:15 h. Záverečné finále je naplánované na 13:30 h.

Beh na Pustý hrad

Pustý hrad, Zvolen – 10:00 h

Deviaty ročník CONTINENTAL behu na Pustý hrad štartuje na zvolenskom Námestí SNP (Obývačka pódium) a končí na Pustom hrade. O 10:00 h štartujú deti, o 11:00 dospelí. Účastníkov behu čaká pekný výhľad na Zvolen a okolie, zážitky, priatelia a, samozrejme, radosť z pohybu.

Zvedavý sloník

Divadlo pod balkónom, Banská Bystrica – 17:00 h

Rozprávka Zvedavý sloník je veselé interaktívne predstavenie o sloníkovi Bimbovi, ktorý do všetkého pchá svoj zvedavý noštek. A to je dobre! Lebo ten, kto je zvedavý, odvážny a vytrvalý, dosiahne všetko, po čom túži… Rezervácia vstupeniek na: 0908 037 762 (sms).

Haravara – Tancovačka

Gymnázium A. Sládkoviča, Banská Bystrica – 18:00 h

V sobotňajšom programe festivalu Haravara Tancovačka vystúpi Folklórny súbor Bardfa z Bardejova a banskobystrické súbory Bystrina, Mladosť, PartizánUrpín. Vstupenky je možné zakúpiť v predpredaji alebo priamo na mieste konania Tancovačky – Gymnázium A. Sládkoviča. Tam sa v sobotu konajú aj ďalšie festivalové podujatia: Tanečné domy (10:00 h), výučba piesní z Čierneho Balogu (12:30 h) aj zábavné súťaže folklórnych súborov (14:00 h).

Piano show Jozefa Hollého

Aula SZU, Banská Bystrica – 19:00 h

Po minuloročnej úspešnej koncertnej šnúre si klavírny virtuóz Jozef Hollý pripravil pre svojich fanúšikov opäť strhujúcu, energiou a emóciami nabitú Piano Show. Zaznejú v nej známe skladby z dávnejšej umelcovej tvorby, ale aj doposiaľ nehrané novinky. Nenechajte si ujsť koncert, ktorý je prísľubom nezabudnuteľných zážitkov.

Jozef Hollý – River Flows In You:

Pavol Rankov číta na Korze

Korzo Café, Zvolen – 19:00 h

Tento víkend vo Zvolene vyhodnotia celoštátnu súťaž literárnej tvorby Literárny Zvolen 2021. Súčasťou podujatia je autorské čítanie spisovateľa Pavla Rankova, ktorý je  aj predsedom poroty tohtoročného Literárneho Zvolena. Beseda so spisovateľom sa koná od 19:00 h v Korzo Café (Sládkovičova ul.).

Nedeľa 10. október

Život v bavlne

SBM Starý zámok, Banská Štiavnica – 9:00 h

Pri návšteve očarujúcej Banskej Štiavnice si nenechajte ujsť zaujímavú výstavu Život v bavlne. Výstava v areáli Starého zámku dokumentuje a analyzuje podmienky pestovania a spracovania bavlny v Indii. Upozorňuje na dôležité ľudskoprávne a environmentálne problémy. Vedeli ste, že na výrobu jedného bavlneného trička sa spotrebuje 2 700 litrov vody? Toto množstvo vody pokrýva spotrebu vody jedného človeka na 900 dní… Výstava Život v bavlne aktuálne prebieha v 30 lokalitách po celom Slovensku. V Starom zámku potrvá do 31. októbra (streda – nedeľa, 9:00 – 17:00 h).

Haravara – Hravá vrava

Gymnázium A. Sládkoviča, Banská Bystrica – 14:00 h

V nedeľnej regionálnej prehliadke detského hudobného folklóru Hravá vrava sa predstavia detské spevácke a hudobné zoskupenia, sólisti a inštrumentalisti z okresov Banská Bystrica a Brezno. Nedeľný program dopĺňa výučba tradičných tancov pre menšie aj väčšie deti Tanečný domček (11:00 h) a rozhovory s etnomuzikológmi (16:00 h). To všetko v areáli Gymnázia A. Sládkoviča.

Šarkaniáda na Sliači

Futbalové ihrisko TJ Slovan, Sliač – 14:30 h

Popoludnie plné lietajúcich šarkanov láka na Sliač malých aj veľkých, všetkých, ktorí si chcú užiť tradičnú jesennú Šarkaniádu. Súťažiť sa bude o najdlhšie lietajúceho aj najkrajšieho šarkana , o najdlhší šarkaní chvost a najšikovnejšieho pomocníka či najkrajšieho doma vyrobeného šarkana. Toho si môžete vyrobiť aj v tvorivých dielňach na podujatí. V prípade nepriaznivého počasia sa podujatie presúva na iný termín.

Kocúr v čižmách

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 16:00 h

Do Bábkového divadla na Rázcestí zavíta túto nedeľu obľúbený Kocúr v čižmách. Známa Andersenova rozprávka je príbehom o troch bratoch.  Keď najmladší z nich zdedil po svojom otcovi iba obyčajnú mačku, zatiaľ, čo jeho bratia si rozdelili zvyšný majetok, netušil, že práve mačka bude jeho najväčšou životnou výhrou…

Pom Pomove rozprávky

Divadlo J.G. Tajovského, Zvolen – 16:00 h

Viete, kto je Pom Pom? Občas vyzerá ako brmbolec, občas ako parochňa a občas ako klbko vlny. Dievčatku Babuli stihne cestou do školy predstaviť Artúra Buchtu, Gumovacieho pavúka aj Hodinovú Skočpružinu, ktorá sa záhadne stratí z vežových hodín. Celé mesto preto žije v popletenom čase, až kým sa Pom Pom s Babuľou nepodujmú nájsť riešenie. S Pom Pomom sa v nedeľu popoludní môžete stretnúť vo zvolenskom divadle.

Pridaná repríza

Divadlo Štúdio tanca, Banská Bystrica – 18:00 h

A ste nemali šťastie a neušl isa vám vstupenky na piatkové predstavenia UFS Mladosť a ich programu Obrazy Dolnej zemi – Miesto na zemi,  poteší vás informácia o nedeľnej pridanej repríze. Celovečerné folklórne predstavenie s prvkami tanečného divadla vychádza z prostredia Slovákov žijúcich južne od hraníc Slovenska, v kontexte dejinných udalostí a ich vplyvu na život človeka silne previazaného s miestom na zemi, kde si generačne vybudoval vlastnú identitu. Repríza sa skutoční o 18:00 h v Divadle Štúdio tanca a vstupenky si môžete zakúpiť tu.

Veni Academy – Sheep Union

Radnica, Cikkerova sieň, Banská Bystrica – 19:00 h

Päť dní bola Banská Bystrica domovom medzinárodného študentského súboru Veni Academy. V spolupráci s Akadémiou umení tu viac ako dve desiatky študentov z piatich krajín Európy študovali novú hudbu pod vedením skúsených lektorov zo Slovenska, Poľska, Maďarska a Česka. V nedeľu večer sa v Cikkerovej sieni Radnice uskutoční záverečný koncert súboru Veni Academy s názvom Sheep Union. Vstup na koncert je voľný (režim OTP).