Počas troch dní, od 7. do 9. októbra, ožije Banská Bystrica filmovou tvorbou z celého sveta. Na viacerých miestach v meste si filmoví fanúšikovia a fanúšičky, ako aj študenti a študentky audiovizuálnych umení, budú môcť vybrať z bohatej programovej ponuky medzinárodného filmového festivalu krátkych filmov a videoklipov Festivalu AZYL. 

Festivalové brány sa otvoria vo štvrtok 7. októbra o 18:00 h v Múzeu SNP, kde publikum po slávnostnom otvorení uvidí prvý blok sekcie Best Shorts, teda výber najlepších krátkych filmov z renomovaných svetových festivalov ako sú MFF Cannes alebo Sundance. Vo výbere sa predstaví napríklad egyptský kraťas I Am Afraid to Forget Your Face od Sameha Alaa, ktorý v roku 2020 zahviezdil práve na Azúrovom pobreží.

V kinosále Múzea SNP sa okrem sekcie Best Shorts premietnu aj súťažné filmové bloky minútových filmov, päťminútových filmov a videoklipov, z ktorých štvorčlenná medzinárodná porota vyberie víťazov a víťazky súťaže. Na rovnakom mieste budú mať diváci a diváčky možnosť vidieť aj špeciálny blok krátkych filmov z archívu Slovenského filmového ústavu. Vo výbere kurátora Rastislava Steranku sa tak premietnu aj staršie a menej známe filmy legendárneho Dušana Hanáka či Jaroslavy Havettovej.

Ďalším dejiskom festivalu bude kultúrne centrum Záhrada, kde svoje obľúbené snímky v rámci sekcie V4 predstaví medzinárodná porota v zložení: Zuzana Gindl-Tatárová (SK), Csaba Bollok (HU), Filip Kršiak (CZ) a Kristof Sienkiewicz (PL) a na svoje si príde aj mladšie publikum. Na programe je totiž selekcia detských animovaných kraťasov z prehliadky Fest Anča a tiež sekcia českého Young Film Festivalu, ktorá predstaví pozoruhodné krátke snímky pre mládež. V kurátorskom výbere Saši Gabrižovej a Maroša Hečka Festival Azyl v Záhrade ponúkne aj súčasnú študentskú krátkometrážnu tvorbu.

Súčasťou festivalu Azyl bude aj päťdňový workshop, do ktorého sa mohli zapojiť študenti a študentky stredných škôl so záľubou vo filme a audiovízii. Počas workshopu, ktorý sa bude konať na pôde banskobystrickej Akadémie umení, si natočia aj svoj vlastný film. Následne budú študentské práce premietnuté počas sobotného programu v Záhrade, kde o nich budú môcť samotní autori a autorky diskutovať s lektormi a publikom.

V rámci sprievodného festivalového programu sa môžu diváci a diváčky tešiť aj na dva špeciálne masterclassy. Dramaturgička a scenáristka Zuzana Gindl-Tatárová v rámci svojej interaktívnej štvorhodinovky prevedie publikum alchýmiou filmového rozprávania, pričom poukáže na postupy využité v zásadných filmoch svetovej kinematografie. Dokumentarista Juraj Mravec ml., ktorý je známy predovšetkým vďaka svojim filmom z vojnových oblastí, zas predstaví svoj celovečerný film Stratený domov a poukáže na všetky potenciálne nástrahy natáčania v náročných podmienkach.

Po všetkých projekciách festival sľubuje priestor pre voľnú diskusiu s autormi, autorkami a tiež porotou, ktorá v sobotu 9. októbra v Múzeu SNP ocení víťazov a víťazky súťažných sekcií, ako aj účastníkov a účastníčky študentského workshopu. Kompletný program Festivalu Azyl nájdete na tejto webovej stránke.

Festival a Workshopy AZYL 2021 sa konajú aj vďaka finančnej podpore partnerov: Visegrad Fund, Slovenské elektrárne, Nadácia SPP a Audiovizuálny fond.