Bohatému víkendu na podujatia tento krát bude priať aj počasie. Banská Bystrica, ale aj jej široké okolie ponúka množstvo rôznorodých akcií kam vyraziť.

7 DNÍ / 7 NOCÍ

7dní_7nocí Artforum_BBArtforum, piatok 22. júl, sobota 23. júl a nedeľa 24. júl

Kníhkupectvo Artforum, ktoré sa minulú jeseň vrátilo na Dolnú ulicu v Banskej Bystrici, pre svojich zákazníkov a zákazníčky pravidelne prináša rôznorodé literárne a kultúrne aktivity, no predovšetkým kvalitnú výberovú literatúru. Zanietený postoj bystrického Artfora k literatúre a kumštu sa od 18. do 24. júla pretaví do podujatia 7 dní / 7 nocí, kedy bude kníhkupectvo na Dolnej 48 otvorené 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Viac o podujatí sa dočítate v staršom článku.

DOBÝJANIE MESTA KREMNICA, CECHOVÉ HODY KREMNICKÉ, KREMNICKÝ JARMOK

13680770_1774240669479383_6328395783222466511_nKremnica, piatok 22. júl od 11. hod., sobota 23. júl od 10. hod.

V neďalekej Kremnici sa v piatok otvorí festival na Štefánikovom námestí. Vystúpia rôzne stredoveké predstavenia, rytiersky turnaj na Zámockom námestí a mnohé sprievodné podujatia. Okrem toho Kremnica zažije aj víkendový jarmok, kde ku kúpe nebudú len tradičné kremnické medovníky. Viac informácií nájdete nájdete na stránke mesta Kremnica.

PREZENTÁCIA KNIHY MILANA AUGUSTÍNA : VTEDY NA MALECÓNE

milan-augustin1-1024x724Svätý Anton – Kaštieľ a múzeum, piatok 22. júl o 16. hod.

Rodák z Banskej Štiavnice, Milan Augustín je historik umenia, maliar a kresliar, autor viac ako dvoch desiatok kníh, v ktorých sa zaoberá históriou ťažby, spracovania, ako aj obchodu s farebnými kovmi a presahmi do viacerých oblastí sveta. V Svätom Antone predstaví svoju najnovšiu publikáciu, ktorá je kľúčovo dôležitá a inšpirujúca. V knihe Vtedy na Malecóne stmeľuje európske dejiny na konci stredoveku, objav ostrova Kuba, jeho históriu a geopolitické previazania s Afrikou, konkrétne Angolou a Etiópiou, ale opisuje aj dianie spojené s voľbou a pôsobením súčasného pápeža Františka.

LETO S PARADÁJZ PIKČR

Svätý Anton – nádvorie kaštieľa, piatok 22. júl o 19. hod.

Večerné divadelné predstavenie zoskupenia Paradájz Pikčr na nádvorí. Nové prestavenie Pult fiction z dielne www.úschovňa.sk.

SLOVAK TANGO

Banská Štiavnica – Penzión na kopci, piatok 22. júl o 20.30 hod.

Koncert sa uskutoční v Penzióne na Kopci pod holým nebom a sto ročnými borovicami. Komorná atmosféra bude doplnená dobrým vínom a špecialitami na grile. Vstupné je v predpredaji 15 eur, na mieste 20 eur. V cene vstupného je pohár prossecca a malé občerstvenie.

TURISTIKA S KST VIBRAMA MALACHOV : MALÁ FATRA – VETERNÉ

vibramaBanská Bystrica, sobota 23. júl

Turistika na trase Kunerád, zámok ztz 00:30 – Svitačová dolina žtz 02:15 – Veterné čtz 01:00 – Horná lúka 00:15 – Pod Hornou lúkou 00:45 – sedlo Mariková mtz 01:15 – Kunerád, zámok. Trasa trvá cca 7 hodín,  je dlhá 16 km s prevýšením 1050 m. Kaštieľ Kunerád, niekdajšie lovecké sídlo grófa Ballestréma, prirovnávali štýlom k francúzskym zámočkom na rieke Loire. Za takmer sto rokov zmenil niekoľkokrát majiteľov aj vzhľad. Teraz je opustený a po poslednom požiari začiatkom roku 2010 kaštieľu hrozí, že sa rozpadne. Pamiatkari sa ním už nechvália. Na medzinárodných konferenciách uvádzajú Kunerád ako negatívny príklad. Zahraniční odborníci nerozumejú. Národnú kultúrnu pamiatku odborníci nazývajú rôzne. Kaštieľ aj zámok, ale na pozadí jeho osudu je to úplne jedno. Deštrukciu, ktorú začal oheň, postupne dokončujú drevokazné huby, voda a sneh. Lúčanská Malá Fatra je na rozdiel od Krivánskej nižšia a má odlišný tvar. V centrálnej časti má široký plochý chrbát s lúčnatými porastami, vertikálne málo členitý. Južnejšia časť je zalesnená, nižšia a vertikálne členitejšia. Údolia vyúsťujúce do Turčianskej kotliny sú kratšie ako na opačnú stranu – do Rajeckej doliny. Potoky, ktoré z Lúčanskej Malej Fatry stekajú, sa vlievajú do riek Turiec, Rajčianka a Váh. Na južnom úpätí Reváňa vyviera rieka Nitra. Oblasť Lúčanskej Malej Fatry je podstatne menej navštevovaná, ako severná Krivánska Malá Fatra, čo ponúka ideálne možnosti „trampskej“ turistiky. Tento fakt je podporený aj tým, že Lúčanská Malá Fatra nie je zaradená medzi NP či chránené krajinné oblasti.

KORDÍCKY O2 EXTRÉM

i_3926156Kordíky, sobota 23. júl o 7. hod.

Pozývame Vás na 4. ročník O2 Kordícky Extrém, Bodovaný beh Marathon BB Tour 2016. Viac informácií nájdete v našom staršom článku…

TURISTIKA S KST TJ VATRA BANSKÁ BYSTRICA : ŠTIAVNICKÉ VRCHY – SITNO

Parkovisko pri VÚB banke, sobota 23. júl o 7.15 hod.

Turistika na trase Počúvadlo – Tatárska lúka – Sitno – Sitniansky hrad – Granty – Tatárska lúka – Počúvadlo. Trasa je nenáročná, dlhá cca 10 km. Môže sa opekať, okúpať sa a aj po Štiavnici sa poprechádzať.

VÝSTAVA VÝTVARNÝCH PRÁC – POCTA BANSKOBYSTRIČANOM

Špania Dolina – Penzión Klopačka, sobota 23. júl o 9. hod. a nedeľa 24. júl o 9. hod.

Obec Špania Dolina pozýva na jedinečnú výstav XIV. Ročník Pocta Banskobystričanom, ktorá bude trvať dva dni. V sobotu od 9. tej do 19. tej a v nedeľu od 9. tej do 15. tej hodiny poobede. Pozvaní umelci sú I. Bíreš, M. Jánoš, Š. Kocka, Marián Mikloš, Marek Mikloš, M. Palko a V. Priehodová.

ATMOSFÉRA

13431521_834213536712029_3104975334969016417_nHontianske Nemce, sobota 23. júl

Originálny rodinný festival v neďalekej malebnej obci s bohatým programom, kde panuje dobrá „atmosféra“. Okrem trhu remeselníkov tu môžete vyskúšať rôzne jedinečné aktivity, zažiť koncert napríklad aj Vec a Škrupo, či Korben Dallas, ochutnať cukrovú vatu v tvare kvetov a iné vychytávky.

FIZOLŇOVÝ DEŇ

i_3939171Kynceľová, sobota 23. júl o 10.30 – 24. hod.

Súťaž vo varení fazule o pohár starostky obce, s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja. Súťaže sa môžu zúčastniť dvojčlenné družstvá. Fazuľu môžu pripraviť na akýkoľvek spôsob v kotlíku z vlastných surovín. K dispozícii budú mať kotlík, drevo, vodu, stôl a prístrešok. Súťaže sa zúčastnia na vlastnú zodpovednosť. Počas súťaženia bude povzbudzovateľov zabávať ľudový hudba Štefana Babjaka, Gizka Oňová – svokra, spevokol, Black Band a na koniec DJ Snopko so svojou diskotékou pod holým nebom.

REZBÁRSKY DEŇ

Štiavnické Bane – Kultúrny dom – spolok, sobota 23. júl o 11. hod.

V poradí už 13. ročník dňa rezbárov. Vystupovať budú folklórne súbory či sokoliari, zahráte si živé Človeče, nehnevaj sa., zahrá skupina Hurikán a Magnet. Tešiť sa môžete aj na tombolu, atrakcie pre deti, svätú omšu a cykloturistov.

GARDEN PARTY

garden_party-page-001_0Soprano, sobota 23. júl o 11. hod.

Reštaurácia Soprano pozýva na Garden party, ktorá sa uskutoční v sobotu na parkovisku pred reštauráciou..

ŠPAŇODOLINSKÝ ŠTIARC

Špania Dolina, sobota 23. júl o 14. hod.

Ukážky varenia tradičného baníckeho jedla pri Penzióne Klopačka a posedenie pri ľudovej hudbe.

KOLLÁROVCI

Heľpa – amfiteáter, sobota 23. júl o 18. hod.

Harmónia spojenia ľudovej hudby a moderných prvkov vie byť jedinečná. Pätica sympatických muzikantov o tom presviedča ľudí so svojím novým albumom Môj život je muzika Vstupné je 10 eur.

FO ŽP ŠPORT PODBREZOVÁ – FC SPARTAK MYJAVA

Podbrezová – Zelpo aréna, sobota 23. júl o 19. hod.

Úvodné kolo jesennej časti Fortuna ligy medzi domácimi a Myjavou.

ANDRÉ RIEU

i_3925964Europa SC – CINEMAX – kinosála, sobota 23. júl o 19. 30. hod.

Pozývame na satelitný prenos v kinách Cinemax iba v sobotu. „Keď nemôžete prísť do Maastrichtu prídeme za vami do kina“. Vstupné je 12 eur.

ARCHÍVNY CHLAPEC

Nádvorie SOS – Dolná 35, sobota 23. júl o 20. hod.

Podujatie sa koná v rámci 7 dní / 7 nocí. Tvorba pre neho znamená priam fyzický proces, kedy sa zo seba snaží dostať emócie a príliš nerieši, či to má dobrý refrén. Svojské texty a hudba vnášajú jednak autentickú výpoveď, ale aj netradičnú dynamiku interpretácie. Na Dolnú prinesie pesničky z albumu Zvery, ale aj niekoľko noviniek.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Tihányiovský kaštieľ, nedeľa 24. júl o 9. – 12. hod. a 13.–17. hod.

Tvorivé dielne s názvom Živá záhrada s Lesankou. Navrhneme spolu záhradu, ktorá bude plná obyvateľov – hmyzu, vtákov, motýľov a nájde sa miesto aj pre jašteričku či ježka. Vysvetlíme si čaro prírodnej záhrady, ale aj jej prínos z hľadiska ochrany vzácnych a chránených druhov – napríklad aj uprostred mesta. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

SVATOJAKUBSKÉ HODY – BANSKOBYSTRICKÁ COMPOSTELA

Hody_sv._jakab (1)-page-001Jakub – kostol sv. Jakuba,  nedeľa 24. júl o 9.15 hod. a pondelok 25. júl

Jakubovi, ktorá v túto štvrtú júlovú nedeľu začne o 9:15 požehnaním pútnikov na Nám. SNP pred Katedrálou sv. Františka Xaverského. Pútnici budú odtiaľto putovať do sv. Jakuba tak, ako putujú pútnici z celého sveta na najznámejšej púti k sv. Jakubovi do Španielskej Compostely. Sv. Jakub je totiž patrónom pútnikov, preto sa po celom svete organizujú púte do chrámov a kaplniek, ktoré sú mu zasvätené. Aj názov toho podujatia nesie názov Svätojakubské hody – Banskobystrická Compostela, lebo aj Banská Bystrica má svoju Compostelu v Jakube. Po príchode pútnikov do Jakuba sa pripoja k ostatným účastníkom oslavy a tá bude pokračovať o 11:00 slávnostnou liturgiou, ktorú bude celebrovať farár u sv. Jakuba, dp. Tomáš Kuník. Po sv. omši je pre všetkých pripravené pohostenie a o 13:00 v kostole zaznie slávnostný koncert. Na organe sa predstaví Matúš Kucbel, na hoboji a anglickom rohu Tibor Vajda. Oslavy budú pokračovať aj v pondelok 25. júla 2016, v ústredný deň slávnosti sv. Jakuba. O 17:45 bude slávnostnú sv. omšu celebrovať dp. Daniel Bédi, bývalý farár u sv. Jakuba. Po nej bude farár Bédi viesť moderovanú prehliadku kostola s množstvom zaujímavostí.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Thurzov dom, nedeľa 24. júl o 14.–18. hod.

Tvorivé dielne s názvom Indiánske korálky so Silviou. Chceš mať originálny vlastný šperk? Príď si ho vymodelovať a namaľovať do našej dielničky s lektorkou Silviou. Vlastný indiánsky šperk alebo korálky pre šťastie si odnesie z Thurzovho domu. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

POSVIACKA

Koliba „U sv. Krištofa“, nedeľa 24. júl o 15.hod.

Každoročne sa už 13-ty krát organizuje v spolupráci medzi Farnosťou Uľanka, Farnosťou Banská Bystrica – Podlavice a Kolibou u sv. Krištofa (nakoľko Sv. Krištof je patrónom pocestných a motoristov) na veľkom parkovisku pred Kolibou posviacka dopravných prostriedkov. Po úvodnom pozdravení a modlitbe príde na rad posviacka svätenou vodou. Posvätiť si môžu prísť autá, motorky, bicykle, či iné dopravné prostriedky.

NEDEĽNÉ DIVADIELKO PRE NAJMENŠÍCH: SNEHULIENKA A SEDEM TRPASLÍKOV

i_3915131Brezno – mestský park, nedeľa 24. júl o 16. hod.

Kdesi v lese je jedna baňa a v nej sedem trpaslíkov zlato fára. Trpaslíci akých ešte nevidel tento svet. Rozprávka v podaní divadla Bez opony z Banskej Bystrice. V prípade nepriaznivého počasia sa divadelné predstavenie uskutoční v Mestskom dome kultúry.

NEDEĽNÁ CHVÍĽKA POÉZIE S MIRKOU ÁBELOVOU

Nádvorie SOS – Dolná 35, nedeľa 24. júl o 17. hod.

Podujatie v rámci 7 dní / 7 nocí. Mirka Ábelová má na konte tri básnické zbierky, texty pre Davida Kollera, v súčasnosti pracuje ako hovorkyňa Green Peace Slovensko. Každú nedeľu na Rádiu_FM vysiela poetickú 10-minútovku Nedeľná chvíľka poézie a jedno nedeľné popoludnie so svojimi básňami venuje aj bystrickému Artforu.

SÍDLISKOVÉ VEČERNÍČKY – SOĽ NAD ZLATO

Podlavice, nedeľa 24. júl o 17. hod.

Príďte s vašimi najmenšími pozrieť si predstavenie známeho príbehu v podaní divadla Harry Teater.