Znie to neuveriteľne, ale máme pred sebou predposledný prázdninový víkend! Zase to tak rýchlo ubehlo. No netreba si zúfať, ešte nie je koniec leta a aj tento víkend si môžete vyberať z množstva podujatí.

Piatok 21. august

Festival Kulturák

Areál ZŠ Andreja Sládkoviča, Sliač – 15:00 h

Dva dni potrvá prvý ročník multižánrového open-air Festivalu Kulturák. Koná sa v piatok (od 15:00 h) a v sobotu (od 10:00 h) v areáli ZŠ Andreja Sládkoviča v Sliači. Návštevníkov festivalu čaká nabitý program plný hudby, divadla, literatúry aj vizuálneho umenia, ale aj stánky s pivom a občerstvením. Viac informácií nájdete na tomto odkaze.

Stredoveké Bomburove slávnosti

Mestský park, Brezno – 15:00 h

Šermiarske vystúpenia, ukážky starých bojových umení, sokoliarov aj vystúpenia tanečníkov. Program Stredovekých Bomburových slávností je lákavý. Nechýba v ňom ani ohňová šou, remeselné trhy či ukážky kováčskych prác. Slávnosti sa začínajú v piatok o 16:00 h. Sobotňajší program otvorí o 10:00 h historický sprievod. Program nájdete na tomto odkaze.

Spýtaj sa vašich: 68

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 17:00 h

V piatok si pripomenieme 52. výročie vstupu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa. V kultúrnom centre Záhrada uvedú pri tejto príležitosti dokument Spýtaj sa vašich: 68 (réžia Barbora Berezňáková, 2018, 30 min).  Film je mozaikou emocionálne ladených výpovedí obyčajných ľudí a spomienkou na túto smutnú udalosť z augusta roku 1968.

Spýtaj sa vašich: 68

Modré hory acoustic session

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 19:00 h

Večer v Záhrade bude patriť Modrým horám a ich modrohorskej akustickej session. Bene, Lyrik, Roland Kánik a ich hostia Michal Šelep (basa) a Ľuboš „Ežo“ Ambrozai (bicie) sú viac než skvelá spoločnosť na piatkový večer.

Muzikálová kaviareň

Kúpele Sliač – 19:00 h

Hudobný program Muzikálová kaviareň v Spoločenskej dvorane PALACE  bude prierezom českej a slovenskej muzikálovej a filmovej tvorby. Predstavia sa české a slovenské hudobné osobnosti ako sú Felix Slováček, Zdeňek Barták, Juraj Bača, Robo Halák, Rado Kuric, či trojica skvelých speváčok Kristína Vrecková, Tereza Králiková a Lucia Václavíková. Podujatie sa koná v rámci Muzikálového festivalu Jozefa Bednárika.

Noc v kaštieli

SSM Tihányiovský kaštieľ, Banská Bystrica – 20:00 h

Stredoslovenské múzeum opäť ponúka svojim návštevníkom jedinečný zážitok,  komentovanú nočnú prehliadku výstavy PALEOART, ktorá ich prenesie do života pravekých ľudí a priblíži vnímanie sveta počas doby ľadovej.  Vstup je každú celú hodinu, o 20:00, 21:00, 22:00 a 23:00 h.

Kandráčovci

Amfiteáter Paľa Bielika, Banská Bystrica – 20:00 h

Folklórna a cimbalová skupina Kandráčovci vystúpi so svojím novým programom aj pod šírym nebom na banskobystrickom amfiteátri.  Čaká vás jedinečný hudobno-spevácky zážitok! Zaznejú hity ako sú Na kostolnej veži, Včielka, Dva duby, či Sokoly a ďalšie.

Kandráčovci – Zbohom:

Sobota 22. august

Panský diel Vertical

Lyžiarske stredisko Šachtičky, Banská Bystrica – 10:00 h

V areáli Lyžiarskeho strediska Šachtičky sa v sobotu uskutoční nultý ročník behu do kopca Panský diel Vertical 2020. Súťažiť sa bude v kategóriách profi, amatéri a deti. Štart je o 10:00 h na parkovisku pri Hoteli Šachtička. Registrovať je priamo na mieste pretekov. Viac informácií nájdete na panskydielvertical.sk

Mirakuly, rozprávky aj remeslá

Zvolenský zámok, Zvolen – 10:00 h

Zvolenský zámok v sobotu opäť ožije rozprávkami a remeslami. Počas augustového rozprávkovo-remeselného festivalu Mirakuly sa nádvorie čarovného zámku zaplní rozprávkovými príbehmi, remeselníkmi a vôňami od výmyslu sveta. Na Dvore zázrakov sa stretnete s kúzelníkom Talostanom, šašom Fjodorom a do rozprávky vás pozve divadielko Concordia.  Viac informácií nájdete na sng.sk.

Zaži Pustý hrad inak!

Pustý hrad, Zvolen – 10:00 h

Rušno bude v sobotu aj na zvolenskom Pustom hrade. Hrady Pohronskej hradnej cesty odhalili počas komentovaných prehliadok už veľa svojich tajomstiev. Príležitosť dozvedieť sa viac ako je bežné o Pustom hrade a dostať sa do zákulisia najväčšieho archeologického výskumu u nás, sa ponúka túto sobotu. Komentovaná prehliadka v sprievode naslovovzatých odborníkov či priamo hradných pánov sa začína o 10:00 h. Vstupenky si môžete rezervovať online.

Festival maskotov

Park Snow Donovaly – 10:00 h

Aj tento rok sa deti na Donovaloch stretnú s obľúbenými rozprávkovými postavičkami. Festival maskotov sa už tradične bude konať pri údolnej stanici lanovky na Novú hoľu, blízko vynoveného Husky baru a Myšiačikovho vodného parku.

Výlet za krásou krojov

Kultúrny dom, Kordíky – 14:30 a 16:00 h

Výstavou ľudových odevov, ktorú pripravili Kordíčania Ján Murgaš a Barbora Bariaková, ale aj za históriou Kordík vás v sobotu prevedú odborné pracovníčky Stredoslovenského múzea Mária Trubínyová a Vladimíra Luptáková. Expozícia je nainštalovaná v Kultúrnom dome a prehliadky sa uskutočnia o 14:30 a 16:00 h. Doprava do Kordík je individuálna.

Fónka a Tónka na sídlisku

ZŠ Spojová ul., Banská Bystrica – 17:00 h

Posledným prázdninovým sídliskovým večerníčkom bude Fónka a Tónka z Gramofónie. Divadlo Harry Teater ho zahrá pre deti na sídlisku Fončorda.

Muzikálový festival

Kúpele Brusno – 17:00 h

Milovníci muzikálu, šansónov, filmovej, či divadelnej hudby a kabaretu, budú mať tento víkend sviatok. V Brusne sa uskutoční 13. ročník  Muzikálového festivalu Jozefa Bednárika. Podujatie v sobotu otvorí výber pesničiek z najznámejších muzikálov Jozefa Bednárika (17:00 h) potom zaznejú muzikálové hity Zdeňka Bartáka a sobotný program ukončí koncertná ochutnávka z muzikálu Zdeňka Bartáka a Petra Markova Casanova. Festivalová nedeľa začína o 15:00 h a prinesie bohatý program. Podujatie sa koná na Terase muzikálovej slávy Jozefa Bednárika v Kúpeľoch Brusno. Program nájdete na  stránke festivalu.

International Jazz Festival

Penzión Klopačka, Špania Dolina – 18:00 h

Šestnásty ročník tradičného špaňodolinského jazzového festivalu, ktorý sa koná v sobotu v priestoroch Penziónu Klopačka, je nesporne lákadlom pre milovníkov jazzu. Môžu sa tešiť na kvalitné koncerty troch špičkových orchestrov zo Slovenska a z Rakúska. Vystúpi Tradicional Club Revival s hosťom Petrom Lipom, Altar Trio a Esja Trio. Viac informácií nájdete v udalosti na Facebooku.

Tancovačka na dvore

Hostinec na Kopčoku, Banská Bystrica – 18:00 h

Príjemný letný večer s hudbou rokov (nielen) šesťdesiatych, tanec a dobrá nálada. V exteriéri Hostinca na Kopčoku vám zahrá a pobaví vás kapela Galaxy BB Music.

Za organom David di Fiore

Evanjelický kostol, Banská Bystrica – 19:00 h

Druhú polovicu Medzinárodného organového festivalu Vivat Vox Organi 2020 odštartuje fenomenálny organista a virtuóz David di Fiore. Pre svoj jubilejný koncert, ktorým chce osláviť 50 rokov vrcholnej koncertnej činnosti, si vybral historický romantický organ z roku 1893 v banskobystrickom Evanjelickom kostole. David di Fiore pripravil špeciálny program zložený z jeho najobľúbenejších skladieb, ktoré počas svojej päťdesiatročnej koncertnej kariéry odohral. Koncert sa začína o 19:00 h.

David di Fiore:

Hudobný večer s Aeternum Duo

BOBULE vino & coffee, Banská Bystrica – 19:30 h

Hudobný večer plný krásnych skladieb! Duo Aeternum tvoria huslistky Alena Hermanová a Jana Macíková.  V ich repertoári sú diela Antonia Vivaldiho, Charlesa de Bériota, Eugène Ysaÿe a ďalších.

Temné kecy v Bystrici

Urban Spot, Banská Bystrica – 19:30 h

Temné Kecy prichádzajú do Bystrice s tou najdrsnejšou a najpredávanejšou stand-up comedy show. Preberať sa budú všetky tabuizované témy zo života, o ktorých iní mlčia. V sobotu večer v Urban Spot vás budú zabávať  Ivo „Ladižo“ Ladižinský,  Jerry „Velmajster“ Szabó, Libor Macháček, Heňo Fačkovec a Skladník Jožko.

Bažant Kinematograf – Cez prsty

Námestie SNP, Banská Bystrica – 20:30 h

Bažant Kinematograf putuje počas leta z mesta do mesta už sedemnásť rokov. Toto leto bude na banskobystrickom námestí od soboty 22. augusta do utorka 25. augusta. Počas štyroch filmových večerov pod holým nebom sa môžete tešiť na českú komédiu Cez prsty, slovenskú tragikomédiu Loli paradička a dve česko-slovenské komédie Vlastníci a Posledná aristokratka. Česká komédia Cez prsty, ktorá je na programe v sobotu večer (20:30 h), je príbehom o láske pod volejbalovou sieťou, strete mužského a ženského sveta a o tom, že aj keď človek urobí veľa chýb, vždy dostane života od novú šancu.

Cez prsty:

Nedeľa 23. august

Klikovačka

ZŠ Golianova, Banská Bystrica – 10:00 h

Hodiny v posilňovni, či na ihriskách nie sú len o veľkosti bicepsov. Sú o disciplíne, vytrvalosti a zmysluplnom trávení voľného času. Ak si chcete dokázať, že zvládnete viac, ako si myslíte zapojte sa do klikovačky! Organizátorom prvého ročníka Klikovačky Čajka Calisthenics 2020 je Pavol Čajka Greško, slovenský rekordér v klikoch. Rekord vytvoril v  roku 2018 s počtom 1 144 klikov za hodinu! Skúsite to aj vy? Klikovačka začína o 10:00 h

Pavol Greško:

Dožinky ako kedysi

Múzeum slovenskej dediny, Martin – 10:00 h

Zvyky, ktoré v minulosti sprevádzali žatvu na dedine, pripomenie podujatie Dožinky v martinskom Múzeu slovenskej dediny. Návštevníci okrem iného uvidia ukážky niektorých poľnohospodárskych prác spojených so zberom a spracovaním obilia, ako mlátenie obilia na mláťačke, jeho čistenie na rajtári a rezanie slamy na sečku kosovou rezačkou a vyskúšať si môžu mletie obilia na žarnove. V programe vystúpia folklórne súbory Kýčera z Ochodnice a Turiec z Martina.

Muziky pod Poľanou

Raticov vrch, Hriňová – 10:00 h

Raticov vrch sa v nedeľu stane dejiskom 14. ročníka Medzinárodného festivalu ľudových hudieb Muziky pod Poľanou. Podujatie otvorí slávnostná svätá omša za nositeľov tradícií v Kostole sv. Petra a Pavla v Hriňovej (10:00 h), na ktorej vystúpia ŽSS Hriňovčianky a DFS Hviezdička. V programe Keď prídem domov (14:30 h) sa predstaví Ľudová hudba Jara Hazlingera so sólistami a mnohí ďalší. Program nájdete na tomto odkaze.

Duchoňovci na Sliači

Nádvorie KH Palace, Sliač – 19:00 h

Nádvorím Kúpeľného hotela Palace budú v nedeľu večer znieť nezabudnuteľné piesne Karola Duchoňa, ktorý by sa bol tento rok dožil okrúhleho životného jubilea 70 rokov.  Spomienkový koncert Pocta Karolovi Duchoňovi v podaní banskobystrickej skupiny Duchoňovci pripomenie známeho speváka, ktorého volali slovenský Gott.

Bažant Kinematograf – Loli paradička

Námestie SNP, Banská Bystrica – 20:30 h

Druhý filmový večer na banskobystrickom námestí bude patriť romantickej tragikomédii o ľúbostnom vzťahu dvoch atypických postavičiek z východného Slovenska Loli paradička.

Loli paradička:

Harry Potter a Dary smrti 2

Letné kino na amfiteátri, Banská Bystrica – 20:30 h

Kým na filmovom plátne na námestí sa bude odvíjať príbeh z východného Slovenska, na amfiteátri sa odohrá záverečné dobrodružstvo filmovej série o Harry Potterovi.  Vo veľkolepom finále vyvrcholí boj medzi silami dobra a zla. Situácia ešte nikdy nebola taká vážna a nikto nie je v bezpečí. Harryho Pottera čaká rozhodujúce stretnutie s Lordom Voldemortom, v ktorom musí byť pripravený obetovať všetko.