Cez víkend sme si pripomenuli 105. výročie tragického skonu nášho velikána Milana Rastislava Štefánika. O tom aká to bola osobnosť v našich dejinách niet pochýb, koniec koncov to, čo stihol za svoj život Štefánik by nezvládli niektorí ani za dva, či tri životy. (precestoval takmer celý svet, vytváral meteorologickú a telegrafickú sieť pre Francúzsko, pozoroval Halleyho kométu na Tahiti, bol autorom mnohých vedeckých prác a patentov, nehovoriac o jeho vojenských a diplomatických úspechoch, atď.)

Svojou váhou osobnosti, prehľadom, svetonázorom, či vedomosťami dokázal presvedčiť nielen svoj národ o svojbytnosti, ale aj osobnosti Európy, či sveta. A práve preto je o to viac dôležitejšie, aby sme v dnešnej dobe pamätali na jeho odkaz.

V dobe, kedy je PRAVDA, v ktorú VERIL tak ohýbaná a zároveň neraz zatracovaná, pretože je populárnejšie privrieť oči a schovávať sa za rozhodnutia tých druhých.

V dobe, kedy PRAVDU ŽIŤ nie je populárne, pretože pravda neraz bolí a prináša so sebou úskalia, nepohodlie, pretože nám nastavuje zrkadlo reality.

V dobe, kedy tí čo PRAVDU BRÁNIA sú neraz terčom útokov od tých, čo ju ohýbajú, prekrúcajú, či tvária sa, že majú na ňu monopol.

Milan Rastislav Štefánik nebol nadčlovek, bol to človek z mäsa a kostí, chlapec z Brezovej pod Bradlom, zo Slovenska. Bol jeden z nás, mal svoje chyby, ale tie dokázal kompenzovať a prekonať svojou zanietenosťou, presvedčením a prácou pre národ. Zbytočne nehorlil, nerozčuľoval sa, ale pracoval, kúsok po kúsku skladal svoje drobné sny v jeden veľký, ktorý teraz môžeme žiť.

A tak nebojme sa snívať, nebojme sa pravdy, či rovnako nebojme sa tu pravdu brániť, aj keď možno to nemusí byť v kurze, či príjemné. Pamätajme na to, že nikdy nie sme sami čo chcú PRAVDU VERIŤ, PRAVDU ŽIŤ A BRÁNIŤ.

Spoločnosť M.R. Štefánika miestny klub pri 105. výročí skonu v Starej Sásovej

A o tom je aj odkaz do dnešných dní od Štefánika, ktorý nám priniesol nielen vlastný štát a národ, ale aj možnosť podieľať sa formou demokracie na jej riadení. A tu si na záver pomôžem citátom nášho velikána:

„Demokracia je organizovaná myšlienka, to je idea proti chaosu. Demokracia, to znamená myslieť skôr než jednáš, či tým nepoškodzuješ blížneho, rodinu, národ, spoločnosť. To znamená opanovať svoje vášne, nie rozprávať, ale problémy riešiť.“

Spoločnosť M.R. Štefánika miestny klub pri 105. výročí skonu v Rudlovej

Autor blogu:

Matúš Molitoris

Geograf, historik, hudobník, športovec, poslanec mestského zastupiteľstva za Rudlovú a Sásovu, ale hlavne Banskobystričan s nezlomným presvedčením, že pre ľudí pevných predsavzatí, niet nemožností.