Predpoveď počasia na predposledný júlový víkend je celkom priaznivá. Slnko a sem tam oblaky, dažďové prehánky. Zato na podujatia je víkend viac ako priaznivý, a to nielen v Banskej Bystrici ale aj v iných mestách či obciach.

Piatok 19. júl

Výhľad zo šikmej veže

Nám. SNP, Banská Bystrica – 10:00 – 21:00 h

Banskobystrická šikmá Hodinová veža je v piatok otvorená až do 21:00 h, vďaka čomu sa na centrum mesta a blízke ale aj vzdialené okolie pozrieť za súmraku. Stačí vyjsť po 101 schodoch na ochodzu veže. V sobotu a nedeľu je veža sprístupnená od 10:00 do 19:00 h. Samozrejme, záleží na počasí. Ak nebude prajné, veža bude zatvorená.

BBcon/Parcon 2019

Filozofická fakulta UMB, Banská Bystrica – 13:00 h

Festival BBcon/Parcon 2019 ponúkne fanúšikom sci-fi, fantasy, hororu, filmu, hier a technológií dva dni plné zábavy, prednášok a workshopov. Koná sa v piatok (od 13:00 h) a v sobotu (od 9:30 h) v priestoroch Filozofickej fakulty Univerzity Mateja Bella. Unikátom aktuálneho ročníka bude Európsky šampionát Dungeon & Dragons miniatures 2019. Ide o turnaj vo figúrkach D&D s medzinárodnou účasťou (CZ, UK, IT, NL, USA) podľa pravidiel DDMGUILD.org. Podujatie je vhodné aj pre rodiny s deťmi. Všetky informácie aj podrobný program na nájdete na webe alebo na Facebooku.

Halušky Fest Turecká

Turecká – 14:00 h

Dva dni s haluškami, remeslami, muzikou aj spomienkami sú prísľubom skvelého víkendu. Podujatie Halušky Fest Turecká sa koná v piatok a v sobotu v Tureckej.

Rodeo Muráň

Muráň – 14:00 h

Krásu tátošov, umenie ich jazdcov a atmosféru Divokého západu si v piatok a v sobotu môžete vychutnať na 27. ročníku Rodea Muráň, najväčšieho a najstaršieho rodea v Európe. Piatkový program sa začína o 18:30 h, no areál bude otvorený už od 14:00 h. V programe zahrá košická country skupina Kentucky Jack, kapela Žobráci zo „Spojených štátov východoslovenských“, spevák Adam Ďurica a skupina U.K.N.D. z Nitry. Súťaže rodeo sa budú konať v sobotu a počas dňa nebudú chýbať detské a zábavné atrakcie, kolotoče, stánky so suvenírmi a bohatá ponuka jedál a pitia. Zaspievajú Horehronskí chlopi a predstaví sa súbor Cassovia Country Dancers. Uskutočnia sa aj Majstrovstvá Slovenska v jazde na elektrickom býkovi. Vo večernom programe od 18:30 h vystúpi Lenka Filipová a kapely Polemic, TublatankaHeľenine oči.

Festival na zámku

Zvolenský zámok, Zvolen – 16:00 h

Na historickom nádvorí zámku v centre Zvolena vystúpia v piatok a v sobotu IMT Smile, Jana Kirschner, Korben Dallas a mnohí ďalší.

Cechové hody Kremnické

Štefánikovo námestie, Kremnica – 16:30 h

Na dva dni zábavy pozýva mesto Kremnica. Tešiť sa môžete na koncerty, remeselný jarmok, hodovanie, bubnovú šou, banícky sprievod či návrat do stredoveku. Tradičný Kremnický jarmok sa uskutoční sa koná v sobotu na Štefánikovom námestí, no už v piatok od 16:30 h vystúpia na námestí kapely ZH Band, Duchoňovci a Michal David revival. V sobotu bude na námestí rušno už od 10:00 h. Do typického jarmočného ruchu sa zamieša hudba a iste aj dobrá nálada.

Gothoom open air fest

Revištské Podzámčie – 17:00 h

Jubilejný 10. ročník kultového metalového festivalu GOTHOOM, ktorý sa začal vo štvrtok pod hradom Revište v Revištskom Podzámčí, pokračuje aj v piatok a v sobotu. Program je nabitý známymi svetovými metalovými kapelami. V piatok podvečer, od 17:00 h až do noci vystúpia Depresy, Antigama, Hate, Vomitory, Belphegor, Crescent, Doomas a Clouds. Sobotňajšie koncerty sa začínajú o 10:00 h. Program nájdete na stránke festivalu.

Na Bielych Handľoch

Amfiteáter, Braväcovo – 18:20 h

Ďalšie dvojdňové podujatie bude v Braväcove – 28. ročník Folklórneho festivalu na Bielych Handľoch. Festival v piatok večer otvorí vystúpenie zahraničných Slovákov zo Srbska. Hosťom programu, ktorý má názov Pozdrav z dolnej zeme, bude Ľudová hudba Majerczykovcov z poľskej Chabovky (18:30 h).  Divákov iste poteší aj program Znejte hlasy horehronské s Ľudovou hudbou Jána Maka z Pohorelej, speváckou skupinou Chlopi z Heľpy, detskými spevákmi a ďalšími interpretmi (19:45 h).  Prvý deň festivalu ukončí veselohra Oleksija Kolomijca Faraóni v podaní ochotníckeho divadelného súboru M-bravo z Braväcova (21:00 h). V sobotu si nenechajte ujsť krásu krojovaného sprievodu obcou (14:00 h) či detské folklórne súbory v programe Veselica (15:30 h).  Po chlapsky sa predstavia sólisti, tanečníci mužských tanečných skupín (17:00 h) a dedinské folklórne súbory si podmania amfiteáter v programe Pozdola majera (19:30 h). Festival vyvrcholí profilovým programom Folklórneho súboru Marína zo Zvolena (21:30 h). Podujatie bude v sobotu sprevádzať Jarmok ľudových výrobcov a tradičných remesiel z Bielych Handľov a okolia, ako aj Braväcká izba.

Country pri fontáne

Sliač – 18:30 h

Country večer so zvolenskou skupinou Pacipacifik sa uskutoční v piatok pri fontáne na námestí v Sliači.

Fajront Listening: Ficture

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 19:00 h

Fajront Listening je formát záhradnej hudobnej dramaturgie, ktorá sleduje klubovú scénu a prináša rôznorodých DJ-ov a tvorcov v rámci elektronickej hudobnej tvorby. Ficture je sólový projekt bubeníka a producenta Gábora Tokára, ktorý originálne spája rôzne žánre elektronickej hudby. Jeho vystúpenie je fúziou naživo komponovaných pasáží na elektronických mašinkách, live-loopingu s využitím samplingu, a to všetko, samozrejme, podporené akustickými bicími.

Bažant Kinematograf

Námestie SNP, Banská Bystrica – 21:30 h

Na banskobystrickom námestí zaparkuje v piatok filmový autobus. Bažant Kinematograf prináša aj tento rok skvelé slovenské a české filmy. Prvý z piatich filmových večerov bude patriť česko-slovenskému trileru Dôverný nepriateľ. Premietanie sa začína o 21:30 h.

Tri návraty do budúcnosti

Letné kino na amfiteátri, Banská Bystrica – 21:30 h

V rámci festivalu BBCon/Parcon 2019, ktorý sa tento víkend koná v Banskej Bystrici, Letné kino na amfiteátri počas troch večerov premietne americkú filmovú trilógiu  Návrat do budúcnosti. V prvom filme sa typický americký tínedžer osemdesiatych rokov Marty McFly omylom ocitne v roku 1955, a to vďaka upravenému vozidlu DeLorean s pohonom na plutónium, ktorý má na svedomí jeho priateľ, tak trochu šialený vedec a vynálezca. Na návrat do budúcnosti však Martymu už chýba plutónium a navyše neúmyselne zasiahne do stretnutia vlastných rodičov, čím ohrozí svoju vlastnú existenciu a musí nájsť spôsob, ako to celé napraviť… Režisérom trilógie je Robert Zemeckis. Takže v piatok Návrat do budúcnosti (1985), v sobotu Návrat do budúcnosti 2 (1989) a v nedeľu Návrat do budúcnosti 3 (1990). Vždy o 21:30 h.

Sobota 20. júl

Pod Kráľovou hoľou

Telgárt – 8:00 h

Jubilejný 25. ročník Festivalu viachlasného a chrámového spevu Ozveny staroslovienčiny pod Kráľovou hoľou sa začne sobotňajším peším výstupom na Kráľovu hoľu, stretnutím pri prameni Hrona a Ozvenami z Kráľovej hole, v ktorých si všetci účastníci výstupu spoločne zaspievajú (12:00 h).  V Gréckokatolíckom kostole v Telgárte sa od 15:00 h uskutoční prehliadka chrámových spevov a v Dome kultúry od 19:00 h program speváckych skupín Ozveny života a medailón Folklórneho súboru Vranovčan. Prvý deň festivalu ukončí tanečná zábava s Ľudovou hudbou Jána Maka.  V nedeľu festival pokračuje Svätou liturgiou v staroslovienskom jazyku (10:00 h). Návštevníci festivalu si v Kultúrnom dome môžu pozrieť výstavu sklomalieb Daniely Pápežovej z Veličnej Maľované na skle.

Festival jogy a dobrej energie

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 9:00 h

Na Festivale jogy a dobrej energie v banskobystrickej Záhrade sú vítaní sú všetci. „Psy aj deti, babičky aj dedkovia, jednoducho, všetci dobrí ľudia, ktorí majú chuť podeliť sa o úsmev a radosť zo života…“ Okrem jogy si môžete vyskúšať akrojogu, zaspievať mantry, dopriať si shiatzu masáž či zdravé dobroty, kúpiť si niečo zo srdcom robených výrobkov či oblečenie na jogu, absolvovať chôdzu po lane a mnohé ďalšie aktivity.

Fizoľňový deň

Kynceľová – 10:00 h

Sobota v Kynceľovej bude „fizoľňová“. Už po trinásty raz sa tu budú chystať a v kotlíkoch variť jedlá z fizoľne, čiže z fazule, a súťažiť o Pohár starostky obce. Súťažiť sa bude aj v krájaní cibule! O dobrú náladu sa postarajú Podjavorská muzika, MODUS Memory Mariána Greksu, folkrocková skupina Dora a na diskotéke pod holým nebom aj DJ Snopko. Fizoľňový deň sa začína o 10:00 h prezentáciou súťažiacich družstiev.

Maškaráda na Habakukoch

Dobšinského rozprávkový svet Habakuky, Donovaly – 10:00 h

Rozprávková dedinka Habakuky privíta v sobotu všetkých milovníkov rozprávok a dobrodružstiev, najmä však tých, ktorí prídu v maskách. Dokonca im odpustí aj polovičku vstupného! Vyhodnotenie masiek sa uskutoční na hlavnom pódiu v dedinke. Maškaráda začína o 10:00 a končí o 16:00 h.

V zákulisí rozhlasu a televízie

Areál RTVS, Banská Bystrica – 10:00 h

Banskobystrické štúdio RTVS v sobotu otvorí brány verejnosti. Návštevníci si budú môcť vyskúšať, aké je byť moderátorom, spravodajcom či vysielacím technikom v rozhlase a televízii.

Majstrovstvá Pohorelej a sveta v kosení

Pohorelá – 10:00 h

Horehronské slávnosti koscov a hrabačiek tiež jubilujú, v sobotu sa uskutoční už 25. ročník Majstrovstiev Pohorelej a sveta v kosení. Bude sa niesť aj v znamení spomienok na „zašlé“ časy. Podujatie otvorí svätá omša na úmysel (10:45 h) a spestria vystúpenia DFS Mladosť, Pohorelských chlopov a Gazdinej Maruše. Súťaže v kosení a hrabaní začnú o 13:00 h.  A na záver dňa to bude zábava pri vatre s Ľudovou hudbou Jara Kováča.

Hľadanie pokladu

Hrad Revište, Revištské Podzámčie – 14:00 h

Dobrodružné povahy by v sobotu nemali chýbať pri hľadaní prísne stráženého Revištského pokladu na hrade Revište. Najprv však budú musieť vyriešiť záhadu grófa Dócziho. Na hrade bude pripravený stan, v ktorom si každý môže vyrobiť svoj vlastný náramok.

Dudinské kultúrne leto

Letný amfiteáter, Dudince – 18:00 h

Na amfiteátri v Dudinciach sa v sobotu môžete stretnúť s Petrom Cmoríkom, Katkou Knechtovou, Simou a DJ Juniordamom. Koncertovanie sa začína o 18:00 h.

Noc na Strečne

Hrad Strečno – 21:00 h

Príťažlivé scény, tajomné prostredie. Nočné prehliadky hradu Strečno prinášajú príbeh, v ktorom láska po mnohých nástrahách zvíťazí nad zlom – Srdce draka alebo ako sa Ďuro kráľom stal. Vstupy na hrad sú o 21:00, 22:00 a 23:00 h.

Salsa – Latino Night v Ministry

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21:00 h

Veľká salsovačka bude v noci zo soboty do nedele v Ministry of Fun. Nie však komerčné latino! Do polnoci sa bude hrať hlavne salsa, bachata, kizomba… Od 22:00 h Salsa party s DJ IKO, od polnoci Latino party s DJ Lopezom.

Nedeľa 21. júl

Tvorivé dielne pre deti

Stredoslovenské múzeum – 9:00 h

Každý šľachtic, rytier, kráľ či kráľovná mali svoj erb a deti môžu vytvoriť ten svoj erb na tvorivej dielni s názvom ErbyThurzovom dome. Inšpiráciu nájdu nielen v sieni, ktorá zmenila osud Thurzovho domu, ale aj na výstave pri prehliadke zbierky mortuárií (13:00 – 17:00 h). Včelí úľ je názov dielne v Tihányiovskom kaštieli. Keďže po niekoľkoročnej prestávke sú včielky opäť priamo v expozícii kaštieľa, deti sa zoznámia s ich životom v múzeu a s nenahraditeľnou úlohou, ktorú zohrávajú v prírode a pre človeka (9:00 – 17:00 h).