Bažant Kinematograf, ktorý je na cestách už sedemnásť rokov, zaparkuje tento piatok aj na banskobystrickom námestí.

Filmové autobusy Škoda RTO počas 17. letnej sezóny Bažant Kinematograf navštívia tohto roku tridsať slovenských miest a už tradične neobídu ani Banskú Bystricu.

Filmoví diváci a diváčky sa môžu tešiť na päť filmových večerov pod holým nebom, na krásnom banskobystrickom námestí, v spoločnosti piatich skvelých slovenských a českých filmov. Kinematograf v piatok 19. júla otvorí česko-slovenský triler Karla Janáka o moderných technológiách Dôverný nepriateľ, s Gabrielou Marcinkovou a Vojtěchom Dykom v hlavných úlohách. V sobotu príde na námestie Teroristka – úspešný český film s fantastickou Ivou Janžurovou v úlohe rozhnevanej učiteľky na dôchodku. Nedeľa bude patriť Hastrmanovi, romantickému príbehu, ktorý je pôsobivým debutom Ondřeja Havelku, oceneným štyrmi soškami Českého leva. V pondelok to bude kultový dobrodružný cestopis Dana Přibáňa Trabantom tam a zase späť o návrate slávnej „žltej výpravy“ domov po dvanástich rokoch putovania až na samý koniec sveta. Piaty a posledný večer Bažant Kinematografu na bystrickom námestí sa bude niesť v znamení mužsko-ženských a kamarátskych vzťahov v komediálnom príbehu režiséra Martina Horského Ženy v behu, ktorému kraľuje vynikajúca česká herečka Zlata Adamovská.

Program

Piatok 19. júl – 21:30 h

Dôverný nepriateľ (Slovensko/Česko, 2018, 112 min, réžia: Karel Janák)

Mladí manželia Zuzana a Andrej sa sťahujú z Bratislavy do Tatier, aby na samote, odrezaní od sveta, na vlastnej koži otestovali Andrejovo životné dielo – prototyp inteligentného domu. Revolučný vynález sa však vymkne spod kontroly a nečakane sa obráti proti svojmu stvoriteľovi. Hrajú: Gabriela Marcinková, Vojtěch Dyk, Zuzana Porubjaková, Ondřej Malý, Ady Hajdu, Roman Luknár, Pavel Rímský, Hynek Čermák a ďalší.

Sobota 20. júl – 21:30 h

Teroristka (Česko, 2019, 95 min, réžia: Radek Bajgar)

Marie, učiteľka na dôchodku, ktorá celý život svojich žiakov učila, že základom všetkého je slušnosť a násilie nič nerieši, postupne prichádza na to, že práve na toto sa gauneri spoliehajú a rozhodne sa zobrať spravodlivosť do vlastných rúk. V čiernej komédii v úlohe rozhnevanej učiteľky na dôchodku exceluje herečka Iva Janžurová. Ďalej hrajú: Martin Hofmann, Tatiana Vilhelmová, Pavel Liška, Eva Holubová, Jana Plodková, Kristína Svarinská a ďalší.

Nedeľa 21. júl – 21:30 h

Hastrman (Česko, 2018, 100 min, réžia: Ondřej Havelka,)

Romantický a zároveň ironický príbeh hastrmana alias baróna de Caus a jeho lásky k dedinskému dievčaťu Katynke. Jeden z najzaujímavejších a najkrajších filmov sezóny. Temný, výtvarne nádherný, tematicky a náladou sa blíži ku Coppolovmu Drakulovi. Hrajú: Karel Dobrý, Simona Zmrzlá, Jan Kolařík, Jiří Maryško, Jiří Lábus, David Novotný, Norbert Lichý, Vladimír Polívka a ďalší

Pondelok 22. júl – 21:30 h

Trabantom tam a zase späť (Česko, 2019, 118 min, réžia: Dan Přibáň)

Žltá výprava sa po dvanástich rokoch vracia domov! Posledná veľká cesta naprieč kontinentmi sa končí vo veľkom štýle. Žltý cirkus ide z Indie až domov. Prekonáva Himaláje, diktatúry aj výškové rekordy a stíha aj utekať pred políciou. Skrátka, táto posádka nemôže sklamať. Ničoho sa nebojí, bez obáv zvláda všetky nástrahy s čiernym humorom a sebairóniou. Návrat domov je dojemný ako ešte nikdy predtým a dokazuje, že na dobrodružstvo netreba luxus – stačia 2 trabanty, 1 maluch, 1 jawa a skupina skvelých ľudí. Hrajú: Dan Přibáň, Vojtěch Duchoslav, Zdeněk Krátký, Jan Setvín, Lukáš Venclík, Marek Slobodník, Marek Duranský, Radoslaw Jona a ďalší.

Utorok 23. júl – 21:30 h

Ženy v behu (Česko, 2019, 93 min, réžia: Martin Horský)

Komédia o ženách, ktoré sa neboja vybehnúť šťastiu v ústrety… Věra prežila s Jindřichom skvelý život a je pevne rozhodnutá splniť jeho posledné prianie – zabehnúť maratón. Emancipovaná a rázna matka troch dcér v tom nevidí žiadny problém. Proste si trasu rozdelí na štyri časti a zdolajú tých viac ako 42 kilometrov ako rodinná štafeta. Žiadna z nich síce zatiaľ neodbehla ani meter, ale do štartu ostávajú ešte tri mesiace. Hrajú: Zlata Adamovská, Tereza Kostková, Veronika Khek Kubařová, Jenovéfa Boková, Ondřej Vetchý, Vladimír Polívka, Martin Hofmann a ďalší

Bažant Kinematograf za doterajších 16 rokov premietol vyše 80 celovečerných a viac ako 50 krátkych filmov slovenských a českých tvorcov a jeho projekcie navštívilo doteraz vyše 710 tisíc divákov v 60-tich mestách Slovenska. Viac informácií nájdete na stránke kinematograf.sk.