Keď sa povie halušky, zíde nám na um Turecká. A keď Turecká, pomyslíme si na halušky. Bryndzové halušky z Tureckej oslavujú štvrťstoročie.

Majstrovstvá Slovenska a Európy vo varení a jedení bryndzových halušiek, ktoré píšu už svoj 25. ročník, sa uskutočnia v piatok 19. a v sobotu 20. júla v Tureckej. Tak ako po minulé roky, aj tentoraz bude voňať bryndza, slaninka, klobáska… a okrem toho bude veselo!

Návštevníkov podujatia Halušky Fest Turecká 2019 opäť poteší prehliadka ľudových remesiel spojená s predajom tradičných výrobkov a bohatý kultúrny program. Ten sa začína už v piatok 19. júla o 14:00 h otvorením Remeselného haluškového jarmoku. Z Autorádia Turecká zaznejú popoludní hity, ktoré sa hrali v roku 1995, kedy sa konal prvý ročník haluškových pretekov, a na večernej After party (22:30 h) to budú hity 80. a 90. rokov. Naživo zahrajú rockové kapely Pohoda ZV (18:00 h) a Marlett (21:30 h). Nebudú chýbať rôzne súťaže, rozhovory s účastníkmi celkom prvých „halušiek“ a Halušková bicyklománia, v ktorej možno vyhrať bicykel a veľa ďalších pekných cien.

V sobotu 20. júla si treba privstať, pretože už o 9:30 h starosta obce Ivan Janovec, spolu so zakladateľom podujatia Svetlanom Turčanom, oficiálne otvoria jubilejný 25. ročník Halušky Fest.  Turecká. Potom sa od zvonice k tribúne, za sprievodu Starohorského baníckeho spevokolu HaliarĽudovej speváckej skupiny Sliačania, pohne sprievod súťažiacich a hostí. Súťaž vo varení a jedení bryndzových halušiek odštartuje o 10:00 h Svetlan Turčan. Počet prihlásených družstiev, ako uviedol starosta obce,  bude  známy v sobotu o 9:30 h.

Kým sa budú zemiaky čistiť, rajbať, slaninka pražiť a halušky variť, na tribúne budú pokračovať rozhovory s pamätníkmi predchádzajúcich ročníkov haluškových majstrovstiev a vyhrávať bude už spomenutý  Starohorský banícky spevokol Haliar a Sliačania z Liptovských Sliačov (od 10:15 h). Vešelá Ľubiša, ľudová hudba z Horného  Zemplína zahrá a zaspieva od 14:00 h. Obecné bryndzové halušky by sa mali ujsť návštevníkom v piatok aj v sobotu (pri zvonici).

Po vyhodnotení 25. ročníka Halušky Fest Turecká, ktoré je naplánované na 15:45 h, nasleduje ďalšia Halušková bicyklománia s atraktívnymi cenami (16:30 h). A aby sme nezabudli, bude aj Grilmánia, v ktorej je hlavnou cenou gril (13:00 h). O 17:30 h to na pódiu roztočí kapela Kapela Kroky Michala Davida s množstvom známych hitov a po ich koncerte sa začne sobotňajšia Halušková after party (19:30 h).

Do Tureckej budú počas podujatia premávať pravidelné autobusové spoje z banskobystrickej Autobusovej stanice. Haluškobus, kyvadlová doprava Staré Hory – Turecká, bude obojsmerne premávať v sobotu 20. júla od 9:00 do 18:00 h (zadarmo). Tí, ktorí sa na Halušky Fest vyberú individuálnou dopravou, sa musia riadiť pokynmi poriadkovej služby a dopravnej polície. Cesta v obci bude uzavretá od 13:00 h v piatok do 24:00 h v sobotu.

Hlavným organizátorom podujatia je obec Turecká. Vstup je voľný!

Halušky Fest Turecká 2018: