Milovníci tradičných slovenských jedál si tento víkend môžu vybrať. Buď sa vyberú na halušky do Tureckej, alebo na koštovku fazuľovice či iných dobrôt z fazule do Kynceľovej.

Sobota v Kynceľovej bude teda „fizoľňová“. Už po trinásty raz sa tu budú chystať a v kotlíkoch variť jedlá z fizoľne, čiže z fazule. Dvojčlenné družstvá budú súťažiť o Pohár starostky obce. Spôsob prípravy jedla z fazule si súťažiaci vyberú sami a podľa toho si prinesú aj suroviny na varenie. Okrem fazule, ktorá musí byť,  to môže byť aj mäso, svieže alebo údené, klobásky, zemiaky a rôzne ingrediencie. Kotlík, drevo, vodu, stôl aj prístrešok „vyfasujú“ na mieste súťaže. 

Trinásty Fizoľňový deň začína v sobotu 20. júla v Kynceľovej o 10.30 h. prezentáciou súťažiacich družstiev. Oheň pod kotlíkmi by sa mal rozhorieť o 11.00 h. Variť sa bude do 14.00 h, potom nastane čas koštovania a hodnotenia. A popoludní o 15.30 h. bude ešte jedna súťaž, ktorá, ak budete nablízku, vás určite rozplače – siedmy ročník súťaže v krájaní cibule. 

Kynceľovčania pripravili pre návštevníkov podujatia aj sprievodný program, veď k chutnému jedlu pasuje aj muzika. O dobrú náladu sa od 14.30 h. postará Podjavorská muzika zo Zvolenskej Slatiny. Po cibuľovom prebore kapela MODUS Memory Mariána Greksu zahrá hity skupiny MODUS, ktorá v období 70. a hlavne 80. rokov patrila k tomu najlepšiemu, čo na československej hudobnej scéne vzniklo.

Večer o 19.00 h. vystúpi nitrianska folkrocková skupina Dora s ľudovkami upravenými do rockovej podoby  a Fizoľňový deň ukončí diskotéka pod holým nebom s DJ Snopkom

Viac informácií o podujatí nájdete na Facebooku.