Predposledný októbrový víkend ponúka džez, punk, šansón, návštevu pralesa aj ríše svetrov, trh kože i rozprávky a v závere víkendu aj koncert pražského tria Hubnutí řízené počítačem, hrajúceho hudbu, ktorá nemá presné žánrové ukotvenie.

Piatok 22. október

Za džezom do Robotníckeho domu

Robotnícky dom, Banská Bystrica – 18:00 h

Už 25. ročník tradičného United Europe Jazz Festivalu sa koná v piatok a v sobotu v banskobystrickom Robotníckom dome. Tentoraz v jesennom termíne a bez zahraničnej účasti. Na festivale sa počas dvoch večerov predstaví päť hudobných zoskupení. Moderuje Mariana Kovačechová.

Divadlo Štúdio tanca zažije punk

Divadlo Štúdio tanca, Banská Bystrica – 19:00 h

Banskobystrické Divadlo Štúdio tanca uvedie v piatok a v sobotu premiéru inscenácie Punk Pajama Party. Drzé a živelné dielo plné hlasnej muziky, potu a špinavej estetiky – zasadených do prekvapivých kontextov. Zrážka hudby a tanca so spoločným menovateľom rebelantstva svojou prirodzenosťou búra hranice medzi vysokým a nízkym umením. Určite si túto udalosť nenechajte ujsť.

Pozvánka na Starý zámok

V banskoštiavnickom Starom zámku v piatok od 9:00 do 17:00 h privítajú návštevníkov a návštevníčky na nádvorí areálu, v karneri, ochodziach aj v lapidáriu. Otvorená bude aj kaplnka s originálnymi sochami z barokového súsošia morového stĺpu, aj sakristia s expozíciou venovanou Majstrovi MS. Časť vnútorných expozícií bude z technických príčin neprístupná a preto základné vstupné bude v piatok zľavnené na 3 eurá. Jesenné počasie areálu zámku, jeho neobyčajnej architektonickej kompozícií nesmierne pristane…

Sobota 23. október

Návšteva Badínskeho pralesa

Badín – 9:00 a 11:00 h

Deň otvorených dverí Badínskeho pralesa, v sobotu 23. októbra, poteší tých 80 záujemcov (dva vstupy po 40 osôb), ktorí sa včas prihlásili. Podľa posledných informácií je už kapacita účastníkov naplnená. Ak by ste však chceli skúsiť šťastie, odchod autobusu z lomu nad Badínom je o 9:00 a 11:00 h.

Trh kože už aj v Banskej Bystrici

Europa SC, Banská Bystrica – 10:00 h

Piaty ročník edukačného podujatia pre verejnosť Trh kože sa túto sobotu bude konať aj v Europa SC v Banskej Bystrici. Podujatie prináša komplexné odborné informácie z oblasti klinickej dermatovenerológie, s cieľom zvýšiť pozornosť a záujem ľudí  o starostlivosť o kožné problémy a ochorenia. Najväčší záujem návštevníkov od prvého ročníka Trhu kože sa sústredí  na bezplatné konzultácie s dermatológmi, ktorí budú záujemcom k dispozícii celých osem hodín počas konania podujatia. Pripravených je šesť verejných a jedna diskrétna poradňa kože, kde je možné vopred sa prihlásiť cez registračný formulár na stránke www.trhkoze.sk, na ktorej nájdete aj podrobný program podujatia. Trh kože v banskobystrickej Europe sa koná v čase od 10:00 do 18:00 h.

Príďte sa stratiť v ríši svetrov!

365.labb, Banská Bystrica – 10:00 h

V priestoroch komunitno-coworkingového centra 365.labb (Lazovná 5) sa  v sobotu uskutoční pop-up bazár, ktorý nesie rozprávkový názov Alica v ríši svetrov. Podujatia sa môžu zúčastniť nielen predajcovia, ale aj tí, ktorí si radi zaobstarajú nový kúsok do svojho šatníka.  V ríši svetrov môžete pobudnúť v čase od 10:00 do 15:00 h.

Po stopách tajomnej Grgalice

Parkovisko Zimný štadión, Zvolen – 10:00 h

Trail beh po stopách tajomnej Grgalice štartuje v sobotu o 10:00 h a povedie lesmi v okolí Pustého hradu. Trať Veľkej Grgalice má 24 km, prevýšenie 780 m. Malá Grgalica sa beží 11 km, s prevýšením 470 m. Viac informácií nájdete tu.

Janko Hraško pod balkónom

Divadlo pod balkónom, Banská Bystrica – 17:00 h

Janko Hraško je takmer normálny chlapec, ktorý musí pomáhať, pretože inak sa nestane skutočným chlapcom. Plní úlohy, ktoré mu v rozprávke pripraví trpaslík. Okrem Janka Hraška sa deti v sobotu v Divadle pod balkónom stretnú aj s tatom, mamou, vlkom, vtáčikom, žabou, kráľom aj princeznou… Rezervácia vstupeniek na:  0908 037 762 (SMS).

Édith Piaf

Štátna opera, Banská Bystrica – 18:30 h

Budem spievať tak nahlas, že ma bude počuť celý Paríž – až na vrchole Eiffelovej veže budú ľudia otvárať okná a počúvať. Slová, ktoré vyslovila na začiatku svojej kariéry slávna šansoniérka Édith Piaf, predznamenali jej závratnú hudobnú dráhu. Jej spev sa podivuhodne prelínal s jej dramatickými životnými osudmi. Práve im je venované multižánrové autorské dielo režisérky a choreografky Dany Dinkovej a hudobného skladateľa Branislava Kostku.  Inscenácia Édith Piaf je naplnená emotívnou hudbou, strhujúcim tancom a sugestívnymi dramatickými výkonmi.  (Foto: Zdenko Hanout)

Dana Dinková, Branislav Kostka – Édith Piaf:

LFO v Záhrade

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 18:00 h

Hudobná škola LFO.sk príde po prvýkrát do banskobystrickej Záhrady. Pokecať si aj zahrať sa s hosťami. Na workshope, ktorý začína o 18:00 h, sa dozviete pikošky a vychytávky zo sveta produkcie, DJ-ingu, hudobnej teórie atď. Okrem samotných členov LFO, menovite – Subtension, Gabanna a Yanko Kral, si budete môcť vypočuť aj diskusiu s producentom Baseom (Ear Drum Kru) a Bëorom na témy ako napríklad hudobná produkcia, mixáž, dramaturgia a hudobný manažment. No a po vzdelávacej časti sa môžete tešiť aj na DJ sety a nočnú zábavu. Vstup na workshop aj večerný program je voľný.

Bezhlavo do múzea

SSM Matejov dom, Banská Bystrica – 19:00 h

V stredoveku sa každý prečin či hriech trestal tvrdo a častokrát sa život previnilcov končil pod mečom kata. Dodnes sa zachovalo viacero príbehov, ktoré tieto udalosti zachytávajú. Podujatie Bezhlavo do múzea, ktoré sa koná v sobotu večer v Matejovom dome, pripomenie tragické príbehy viacerých osobností, viažúcich sa k histórii banskej Bystrice, ktoré skončili „bezhlavo“.  Vstupy na podujatie Bezhlavo do múzea alebo prečo v minulosti ľudia strácali hlavu sú o o 19:00, 20:00 a 21:00 h. Vstupenky (4 €) len v predpredaji v pokladni Matejovho domu (denne od 9:00 do 17:00 h).

Pozvánka na výstavu keramikára Gustáva Virága

Ak budete mať cestu do Brezna, zastavte sa v Horehronskom múzeu, kde v týchto dňoch vystavuje keramikár Gustáv Virág zo Slovenskej Ľupče. Výstava Gustáv Virág: Z tvorby predstavuje jeho majstrovskú prácu s hlinou, a to prostredníctvom „motýlích“ tanierov a keramických masiek znázorňujúcich ľudské neduhy, cez ktoré chce, paradoxne, poukázať na dobro ľudí a dobro vo svete. Okrem toho na niekoľkých olejomaľbách zachytáva náladu počas návštevy v Moskve, čaro Benátskeho karnevalu či výjavy zo života. Výstava potrvá do 28. novembra 2021. V sobotu a nedeľu je Horehronské múzeum otvorené od 13:00 do 17:00 h, v utorok až piatok od 9:00 do 17:00 h.

Nedeľa 24. október

Nalaďte sa do ružovej

Železničná poliklinika, Zvolen – 9:30 h

Október je mesiacom, v ktorom si pripomíname dôležitosť prevencie rakoviny prsníka. Pri tejto príležitosti sa v nedeľu uskutoční vo Zvolene Ružový nordic walking pochod. Povedie od Železničnej polikliniky (štart o 9:30 h) na Pustý hrad. Nalaďte sa do ružovej a podporte Ružový október – mesiac boja proti rakovine prsníka.

Protiklamárska rozprávka

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 16:00 h

Protiklamárska rozprávka o zamrznutých ušiach, zlom škriatkovi a dobrých palacinkách. Taká  je rozprávka O chlapcovi, ktorý vymenil svoju čiapku za čokoládu. V nedeľu popoludní sa s týmto chlapcom zoznámite v Bábkovom divadle na Rázcestí.

O chlapcovi, ktorý vymenil svoju čiapku za čokoládu:

Janko Hraško aj vo Zvolene

Divadlo J.G. Tajovského, Zvolen – 16:00 h

Rozprávkový Janko Hraško má tento víkend rušno. Kým v sobotu je v Divadle pod balkónom, v nedeľu poteší deti vo zvolenskom Divadle Jozefa Gregora Tajovského. Obľúbenú rozprávku  o maličkom chlapčiatku a jeho veľkom dobrodružstve prináša najmenším divákom do Zvolena Spišské divadlo. Príbeh sa odohráva v obci menom Hrachovo, kde žili manželia Hraškovci, ktorí veľmi túžili po deťoch. Skúšali už všetko, ale nič nepomáhalo. No jedného dňa sa na nich predsa len usmialo šťastie a sčista-jasna sa u nich zjavil chlapček maličký ako hrášok. Hneď sa aj rozhodol pomôcť mamke a vybral sa odniesť otcovi obed na pole. A tu sa začína dobrodružstvo odvážneho a dobrosrdečného Janka Hraška, ktorý je síce drobný, ale v živote dokáže veľké veci…

Taký ne-obyčajný príbeh…

Evanjelický kostol, Sliač – 16:00 h

Mestské kultúrne stredisko Sliač pozýva v nedeľu do Evanjelického kostola na poeticko-hudobné pásmo Taký ne-obyčajný príbeh…, venované jednej z najväčších osobností slovenskej literatúry, Jozefovi Gregorovi Tajovskému. Účinkujú herci DJGT vo Zvolene Daniel Výrostek, Dominika Výrostek Misárová a Ľubomír Richter. Vstup je voľný.

Hubnutí řízené počítačem

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 19:00 h

Záver víkendu môžete v dobrej nálade prežiť v Záhrade v spoločnosti pražského inštrumentálneho tria Hubnutí řízené počítačem, ktoré vzniklo vzniklo počas spoločných hudobných improvizácií v pražských „hospodách“.  Gitarista Tomáš Mašek, basgitarista Pavel Novotný a bubeník Jakub Šulík spolu hrajú hudbu, ktorá nemá presné žánrové ukotvenie. Vstupenky si môžete zakúpiť tu.

Hubnutí řízené počítačem – Mullet na pláži: