Jubilejný 25. ročník tradičného United Europe Jazz Festivalu sa tento rok koná len v Banskej Bystrici, v jesennom termíne a bez zahraničnej účasti. Festival sa uskutoční 22. a 23. októbra v Robotníckom dome. 

United Europe Jazz Festival vznikol spojením štyroch miest V4 – Banskej Bystrice, Hradca Králové (CZ), Zakopaného (PL) a Salgótarjánu (HU). Základnou myšlienkou festivalu je vzájomná výmena jazzových kapiel z jednotlivých partnerských krajín, podpora tohto hudobného žánru, kultúrna výmena v rámci strednej Európy a obohatenie kultúrneho a spoločenského života v jednotlivých mestách konania festivalu.

Festival sa zvyčajne koná v období od konca apríla do polovice mája vo všetkých krajinách súčasne. Minulý rok sa z dôvodu epidemiologických obmedzení festival nekonal v žiadnej zo zainteresovaných krajín. Tento rok sa uskutoční iba v Banskej Bystrici, v jesennom termíne, v obmedzenej forme a bez zahraničnej účasti. Počas dvoch dní sa na koncertoch v Robotníckom dome predstaví päť hudobných zoskupení.

Program

Piatok 22. október

18:00 h – Saxofónové kvarteto a Swingový orchester ZUŠ Jána Cikkera

Takmer štvrťstoročia trvajúca história Saxofónového kvarteta ZUŠ Jána Cikkera začala v Slovenskej Ľupči. Autorom myšlienky založiť saxofónové kvarteto bol Ján Priesol, ktorý v roku 1998 spolu so saxofonistami Pavlom Pondelíkom, Karolom Potančokom a Andrejom Gondom založii Saxofónové kvarteto zo Slovenskej Ľupče. Jeho priamym nasledovníkom je Saxofónové kvarteto ZUŠ J. Cikkera, ktoré v súčasnosti pôsobí pod vedením pedagóga Pavla Pondelíka.

Swingový orchester vznikol v roku 2004 zo žiakov ZUŠ J. Cikkera a študentov Konzervatória J.L. Bella. Orchester sa špecializuje na skladby 20. rokov minulého storočia od svetoznámych skladateľov ako Duke Ellington, Irvin Berlin, George Gerschvin a ďalší. Orchester dlhé roky pracoval pod vedením Dušana Kozáka, v súčasnosti ho vedie Pavol Pondelík.

19:30 h – Vlčie maky 

Hudobná skupina Vlčie maky spája krásny slovenský folklór v jedinečných jazzových úpravách. Prvý album kapely je zameraný na podpolianske a druhý na horehronské ľudové piesne. Zoskupenie Vlčie maky hrá v zložení: Jana Kozáková (spev), Klaudius Kováč (piano), Peter Solárik (bicie), Róbert Ragan Jr. (basová gitara).

Sobota 23. október

18:00 h – NWK projekt

NWK, stredoslovenské zoskupenie mladých muzikantov, hrá jazzovú a art rockovú tvorbu, ktorú aranžuje pre moderné publikum. Zoskupenie vzniklo približne pred troma rokmi ako trio, medzičasom sa rozšírilo o gitarového sólistu a speváčku. Vo svojom repertoári má viacero skladieb domácich a aj svetových autorov ale aj autorské skladby. Vďaka multiinštrumentálnosti niekoľkých členov skupiny sú aranžmá svieže a rôznorodé.

19:30 h – Big Band Valaská 

Big Band Valaská je priamym pokračovateľom Dychového orchestra Valaská, ktorý vznikol v roku 1956. Prvým dirigentom bol Ľudovít Valo. Orchester v klasickom obsadení veľkého dychového orchestra hral skladby slovenských aj zahraničných autorov. Dnešný Big Band vedie hudobný skladateľ, vynikajúci hudobník a aranžér Ján Jenča z Valaskej. Orchester hrá svetové hity a tanečnú a swingovú hudbu minulých čias.

Kapacita návštevníkov podujatia je z dôvodu aktuálnych epidemiologických opatrení obmedzená. Bezplatné vstupenky na jednotlivé koncerty 25. ročníka United Europe Jazz Festivalu si môžete zaistiť v Informačnom centre na Námestí SNP 1 (Radnica). Účinkujúci aj návštevníci sa riadia OTP režimom.

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.