Spätný pohľad na kontroverznú a nepochopenú subkultúru punku revitalizujúci jej odkaz, gániaci mladému človeku dneška priamo do očí. Tak by sa dala veľmi stručne opísať inscenácia, ktorú odpremiéruje banskobystrické Divadlo Štúdio tanca.

v piatok, respektíve v sobotu 22. a 23. októbra uvedie banskobystrická scéna venujúca sa už skoro štvrťstoročie súčasnému tancu nový a významný prírastok do svojho bohatého repertoáru. Prvý bez jeho zakladateľky a dlhoročnej riaditeľky Zuzany Ďuricovej Hájkovej. Pôjde o odvážne dielo, za ktorým stojí tvorivý tím pozostávajúci z pestrej škály umelcov a umelkýň rôznych národností a scén, spojených exkluzívne „len“ v tomto projekte.

Autori sľubujú „ohlušujúce rekviem za rebéliu plné tanca, hudby a snov“ a priaznivci kvalitného umenia sa určite majú na čo tešiť. V predstavení účinkuje domáci umelecký súbor divadla zostavený z tanečných profesionálov z domova a zahraničia. Okrem stretnutia s autentickým umením čakajú divákov aj „punkcraftové“ tvorivé dielne (predeľujúce predstavenie v dve polovice) vychádzajúce z DIY (do it yourself, t.j. urob si sám) prístupu – neoddeliteľnej zložky estetiky diela. O výnimočnosti inscenácie hovorí projektový manažér divadla Pavol Gajdoš:

„Atraktívnosť Punk Pajama Party vidím hlavne v tom, že sa na nič nehrá. Páči sa mi ako jeho špinavá poetika kontrastuje s našou poslednou, oveľa viac „vyšperkovanejšou“ inscenáciou Besi, čo ešte plastickejšie formuje pestrú umeleckú víziu tohto divadla. Taktiež verím v atraktívnosť výpovede diela. Rozpráva príbeh subkultúry, ktorá je na okraji spoločnosti, no svoju každodennosť napriek tomu žije v prítomnosti a vychutnáva si každý jej moment. Možno občas chaotický či zničujúci, no vždy ozajstný. Práve túto „kvalitu“ reálneho prežívania a sebapoznávania vedenú cez nespokojnosť, revoltu a spochybňovanie všeobecne „fungujúcich“ modelov ponúka dielo ako podnet na zamyslenie. Alternatívu voči masovej virtuálnej hypnóze (nielen) mladého človeka dneška. Beztvárnosť masy je nahradená vnímajúcou individualitou v komunite a „vševedúci hladkací displej“ bledne závisťou pred „remeselnosťou“ pankáčov. Členovia umeleckého súboru si dotvárali vlastné kostýmy, učili sa hrať a spievať „rozgajdane“ na hudobné nástroje a vytvárali si k autorským piesňam texty, v ktorých poodhaľujú svoje vlastné vnútro. No a v neposlednom rade samozrejme tancujú o život, takže o pohyb a telesnosť nebude núdza. Kto má chuť na energický zážitok spájajúci tanec, hudbu, divadlo, silnú scénografiu a svetelný dizajn, určite neodíde sklamaný.“

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a je realizované s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja. Vstupenky na premiéru, ktorá sa organizuje v režime OTP, nájdete na tomto odkaze.