Rušno bude v meste aj v okolitých obciach. Niektoré majú svoje dni, niekde sa varí guláš, inde zas tancuje a spieva. Bystrica je plná drahých kameňov, filmov aj koncertov a Zvolen bude ešte plný divadla a korzo obsadia psíky.

PIATOK 14. JÚN

Minerály, drahé kamene aj ryžovanie zlata

Námestie SNP, B. Bystrica – od 9.00 do 18.00 h

Krásy a zaujímavosti neživej prírody priblíži 3. ročník OpenAir predajnej výstavy minerálov, drahých kameňov, šperkov a skamenelín, ktorý sa koná v piatok a sobotu na Námestí SNP (9.00 – 18.00 h). Môžete si skúsiť aj ryžovanie zlata či sledovať prácu odborníkov pri určovaní minerálov a hornín. Počas oboch dní nebude chýbať ani tombola sa zaujímavými cenami, ktorej výťažok pôjde na pomoc detským onkologickým pacientom prostredníctvom o.z. Svetielko nádeje a do útulku pre opustené a týrané matky s deťmi DEBORA v Banskej Bystrici.

Zámocké hry zvolenské

Divadlo J. G. Tajovského, Zvolen – 16.30 h

Zámocké hry zvolenské pozývajú v piatok na divadelný experiment pre jedného herca (Lukáš Latinák) Whitte Rabbit Red Rabbit, ktorý sa odohrá v Kaplnke Zvolenského zámku (16.30 h), ako aj na inscenované čítanie diel študentov a študentiek Dielne kreatívneho písania Prístav slov (štúdio SJGT, 17.00 h). Piatkový večer ukončí atraktívna šoková terapia, ktorá vám otvorí oči, roztopí srdcia a nadvihne kútiky úst, komédia o samote, ktorú všetci túžime zahnať Sme v pohode. Slovenské národné divadlo ju uvedie v sále DJGT o 20.00 h. Viac informácií a vstupenky nájdete tu.

Príbeh saxofónu

Späthova vila, B. Bystrica – 18.00 h 

Ladislav Fančovič (saxofóny) a Jakub Čižmarovič (klavír) uvedú v Späthovej vile (Skuteckého 22) koncertný program mapujúci prvé dekády vzniku saxofónu. Hudbu komponovanú v 19. a začiatkom 20. storočia predstavia na historických saxofónoch z toho obdobia. Vstupenky si môžete kúpiť tu.

Hudba na kúpeľnom nádvorí

Kúpele Sliač – 18.00 h

Piatkový večer na čarovnom kúpeľnom nádvorí Palace, spríjemní tentoraz sympatická Lucia Václavíková s kapelou MNG. A, samozrejme, v ponuke budú aj grilované špeciality a ďalšie dobroty. V prípade nepriaznivého počasia sa podujatie uskutoční v Kine Palace.

Traband na Mýte

Pohostinstvo Mýto, B. Bystrica – 18.00 h

Známe hity kapiel Olympic, Kabát, Katapult, Elán aj ďalších bude na Mýte vyhrávať skupina Traband.

Čaj s poéziou

Čajovňa Gaia, B. Bystrica – 18.30 h

Čaj s poéziou je v piatkovej ponuke Čajovne Gaia (Dolná 9). Príďte si vychutnať šálku čaju a započúvať sa do krásnych veršov. Viac sa dozviete tu.

Muzikálová lahôdka Vyznanie

Tipsport Aréna, B. Bystrica – 18.30 h

Slovenský hit Vyznanie, známy vďaka jedinečnej interpretácii Mariky Gombitovej, skladby Úsmev, Dievčatá, Pozhasínané, Veľký sen mora a ďalšie ožijú v nádhernom príbehu plnom vášne, humoru, napätia a lásky. Autorský tím okolo Jána Ďurovčíka ponúka novú muzikálovú lahôdku. V piatok o 18.30 h zaznie Vyznanie v banskobystrickej Tipsport Aréne. Viac informácií nájdete tu.

Vernisáž na Hornej

Rozkvet Gallery, B. Bystrica – 19.00 h

V Rozkvet Gallery na Hornej otvárajú novú výstavu s názvom In Corvesation. Vernisáž výstavy je o 19.00 h, s účasťou autora Pavla Lipu a kurátorky Viktórie Pardovičovej. Výstava potrvá do 28. júla 2024.

Lužifčák na cestách

Aula SZU, B. Bystrica – 19.00 h

Lužina neznáša internet a Žifčák akúkoľvek prácu. Preto je len logické, že sa títo dvaja spojili a stvorili svoj spoločný internetový projekt Lužifčák. A keďže obaja neznášajú aj cestovanie, rozhodli sa s Lužifčákom precestovať celé Slovensko. V každom meste prekvapia svojimi nečakanými otázkami iného lokálneho hosťa, alebo naopak, niekto z hostí zaskočí otázkami ich. Vstupenky si môžete kúpiť tu.

Tamara v Záhrade

Záhrada CNK, B. Bystrica – 20.00 h

Tamara Kramar, talentovaná speváčka a hudobníčka, momentálne žijúca v anglickom Brightone, bude v piatok večer koncertovať v Bystrici. V Záhrade sa predstaví s kapelou v päťčlennej zostave, takže sa môžete tešiť na plnohodnotný hudobný zážitok! Ak počasie dovolí, koncert sa uskutoční v záhradnom exteriéri. Viac informácií nájdete tu.

Neocrust ako z výkladnej skrine

Bosorka, B. Bystrica – 20.00 h

Neocrust ako z výkladnej skrine sľubuje Bosorka (Horná 4) na poslednej akcii pred letom (samozrejme, akcie budú aj v lete). Bratislavská Dimenzia X (punk), Postea z českého mestečka Lulavice (neocrust) a domáca kapela , to je zostava piatkového večera v Bosorke.

V Ministry je zábava istá

Ministry of Fun, B. Bystrica – 21.00 h

V piatok DJ set Chase & Status a tiež dídžeji L Plus, Cockroach, NeorgePaxy, a v sobotu Hello WeekendAnndyMustee. V Ministry je zábava istá. Vstupenky si môžete kúpiť tu.

Víkendové noci v Polane

Polana Night Club, Zvolen – 21.00 h

Zvolenský nočný klub Polana pozýva v piatok na House partyDJ Tommasov sobotu na DJane luMichell, ktorá bude po prvý raz nielen v klube ale vo Zvolene vôbec. Rezervácie boxov: 0917 837 26.

Oldies v Pikarte

Piváreň Pikart, B. Bystrica – 21.00 h

Milovníci oldies muziky si môžu zájsť do Pivárne Pikart (Starohorská 4), kde im tie najkrajšie piesne rokov minulých zahrá DJ T Mike.

[ppf] otvorí Duna 2

Letné kino na amfiteátri, B. Bystrica – 21.30. h

Tento víkend sa v Letnom kine na amfitátri a vo Filmovom klube v Múzeu SNP koná 9. ročník Prehliadky panoramatických filmov [ppf]. Podujatie, a zároveň letnú sezónu na amfiteátri, filmová senzácia uplynulej zimy Duna: Časť druhá, exkluzívne a jediný krát na Slovensku zo 70mm kópie.

 

SOBOTA 15. JÚN

Vláčikom už aj na Španiu Dolinu

Námestie SNP, B. Bystrica – 9.00 h

Minulý víkend začali jazdy turistickým vláčikom Neusohl Express z Banskej Bystrice na Španiu Dolinu. A jazdiť tam bude počas víkendov a sviatkov až do konca augusta. Z Námestia SNP (pri Hodinovej veži) odchádza vláčik na Španiu Dolinu o 9.00 h a odtiaľ späť o 15.00 h. Na Španej Doline navštívite tri unikátne miesta, Banský prekop (10.00 h), Múzeum medi (13.00 h) a Historickú školu prof. Mistríka (14.15 h). Tradičné okruhy Banskou Bystricou štartujú o 10.00, 11.00, 12.00, 13.00 h a o 16.00, 17.00 a 18.00 h. Viac informácií nájdete tu.

Hasiči v Europe

Europa SC, B. Bystrica – 9.00 h

V sobotu už od rána sa v priestoroch bystrickej Europa SC koná tradičný Deň hasičov. Interaktívne a pútavé aktivity čakajú na návštevníkov nielen v centrálnom priestore ale aj na strešnom parkovisku a pred hlavnými vchodmi do centra. V 15. ročníku súťaže TFA Slovakia 2024 (Toughest Firefighter Alive – Najtvrdšie hasičské prežitie) si svoje schopnosti otestujú najskúsenejšie hasičské tímy. Súťažiť sa bude v štyroch tradičných disciplínach – veža, schody, hadice a prekážková dráha (10.00 – 16.00 h). Krajská súťaž vo vyslobodzovaní zranených osôb z havarovaných vozidiel (25. ročník) sa koná od 9.30 do 15.30 h. Sprievodné aktivity: prezentácia hasičskej techniky, ukážky činností príslušníkov Hasičského a záchranného zboru (10.30 a 13.00 h), súťaž pre deti Malý hasič (od 10.00 do 13.00 h).

Deň Podlavíc a Skubína

Vnútroblok Gaštanová, Podlavice – 9.00 h

Tento deň sa bude niesť v znamení pohybu a športu a na svoje si prídu deti aj dospelí. Na programe od 9.00 do 12.00 h sú športové a zábavné hry (petang, frisbee), beh aj jazda s RC modelmi či jazda na bicykloch a odrážadlách. V Kultúrnom dome sa budú hrať stolové hry (13.00 – 18.00 h) a tiež kvízovať (od 19.00 h). V sprievodnom programe od 9.00 do 12.00 h je maľovanie na tvár, jazda na poníkoch, ukážky činnosti mestských policajtov, Červeného kríža, ochranárov prírody aj správy ciest.

Vôňa ruží láka

Arborétum Borová hora, Zvolen – 9.00 h

Vôňou ruží sa nechajte zlákať do zvolenského Arboréta. Dni ružív sobotu aj v nedeľu od 9.00 do 18.00 h, prehliadky s osobným výkladom o 10.00 a 14.00 h.

Opekačka s Malou líškou

Sásovská dolina, B. Bystrica – 10.00 h

Ekocentrum Malá líška oslavuje 4. narodeniny a pri tejto príležitosti pozýva na opekačku do Sásovskej doliny. Občerstvenie si prineste podľa chuti, dobroty na spoločný stôl potešia (10.00 – 15.00 h).

Gappa aj My Fair Lady

Filmový klub v Múzeu SNP, B. Bystrica – 10.00 h

Sobotňajší program festivalu [ppf] začína dopoludnia v Kinosále Múzea SNP. Tešiť sa môžete na filmy Gappa (10.00 h), My Fair Lady (13.00 h) a Faunov labyrint (16.30 h), všetky tri v 35mm formáte. Viac o filmoch sa dozviete tu.

Futbal je krásna hra

OC Terminal, B. Bystrica – 10.00 h

Do banskobystrického Terminalu sa po roku vracia krásna akcia,  futbalový turnaj mladých talentov do 11 rokov Futbal v meste. Semifinálové turnaje sa konajú v ôsmich mestách na Slovensku,  šieste semifinále bude práve v sobotu v Banskej Bystrici. Čakajú vás napínavé zápasy futbalových nádejí a pripravené sú aj rôzne atrakcie. Cieľom Futbalu v meste je vytiahnuť futbal zo štadiónov bližšie k ľuďom. Ukázať, že futbal je krásna hra, ktorá sa dá hrať všade a vedia ju hrať všetci. Ambasádorom Futbalu v meste je Marek Hamšík. Viac informácií a program podujatia nájdete tu.

Bystrický anjel

Námestie SNP, B. Bystrica – 10.00 h

Desiatky nadšencov cyklistiky vyrazia túto sobotu na 122 km dlhú trať unikátneho cyklomaratónu Bystrický anjel. Štart aj cieľ 8. ročníka cyklomaratónu je na Námestí SNP. Cyklisti môžu zabojovať o najlepšieho vrchára, resp. vrchárku podujatia, na jedenástich horských prémiách s rôznymi stupňami obtiažnosti. Počas stúpaní a zjazdov pôjde každý účastník individuálne, po rovine pôjde pelotón spoločne, pričom na 5 miestach sa jazdci počkajú a spoja (Slovenská Ľupča, Sásová, Tajov, Radvaň a Čerín). Z Námestia SNP cyklomaratón odštaruje o 10.00 h, predpokladaný návrat cyklistov je o 17.00 h.

Správa sa kráľovstvom nesie

SNG Zvolenský zámok – 10.00 h

Súčasťou Zvolenských hier zámockých je aj Sobotná bašta na zámku s názvom Správa sa kráľovstvom nesie. Medzi deti zavíta samotná kráľovná Barbora Celjská, aby im oznámila, že zámok je jej majetkom. So skupinou Pulcherrima Rosa sa deti naučia jednoduchý stredoveký dvorský tanec a potom v pisárskej dielni aj stredoveké písmo. Viac informácií nájdete tu.

Sobota v Divadle Štúdio tanca

Divadlo Štúdio tanca, B. Bystrica – 10.00 a 16.00 h

Premýšľate, kam s deťmi počas víkendu? Prídťe sa spolu s nimi rozhýbať na pohybový workshop do Divadla Štúdio tanca. Spoločne so skúsenou lektorkou Lenkou Mičincovou preskúmate kreativitu a zábavu v pohybe a tanci. Ak s tancom nemáte žiadne skúsenosti, vôbec to nevadí. Workshop je určený pre všetkých od 4 rokov. Koná sa od 10.00 do 12.00 h. Tým sa však dianie v tanečnom divadle nekončí. Popoludní o 16.00 h si nenechajte ujsť premiéru dvoch nových predstavení v rámci formátu QUAKE. Sú to kratšie predstavenia vytvorené priamo členmi umeleckého súboru divadla. Diego Álvarez Sanóu predstaví svoju Little Stories a Jason Yap Some Bodies Care. Vstupenky si môžete  kúpiť tu.

Letisko Očová otvára dvere

Letisko Očová – 10.00 h

Aeroklub Očová oslavuje 75. výročie svojho vzniku. Za tieto roky vychoval a pripravil do leteckého života množstvo známych osobností, medzi nimi aj prvého slovenského kozmonauta Ivana Bellu. Deň otvorených dverí, ktorý aeroklub pripravil na sobotu, ponúka skutočne bohatý a atraktívny program. Areál letiska bude otvorený už o 9.00 h. Po slávnostnom zahájení podujatia (10.00 h) nasleduje letecká ukážka modelov lietadiel, predstaví sa Rogalo team a bude aj zoskok parašutistov a letecké ukážky rôznych typov lietadiel, akrobatické ukážky a ďalšie. Vystúpi Folklórna skupina Očovan (11.00 h) a tešiť sa môžete aj na zážitkové lety pre verejnosť (od 13.20 h) a tombolu. Pre deti je pripravený skákací hrad aj drevený kolotoč, šlapacie lietadielka, štvorkolky aj penová šou a súťaže. Vstupné je dobrovoľné. Viac informácií nájdete tu.

Malí stopári

SSM Tihányiovský kaštieľ, B. Bystrica – 11.00 a 14.00 h

Výstava Mláďatá, ktorá v Tihányiovskom kaštieli pútala pozornosť návštevníkov od 28. marca, tento víkend končí. Na hravej rozlúčke s výstavou v sobotu a nedeľu o 11.00 a 14.00 h sa deti naučia rozoznávať stopy niektorých druhov zvierat a dozvedia sa rôzne zaujímavosti z ich života.

Súťaž vo varení guláša

Motyčky – 11.00 h

Pri Obecnom úrade v Motyčkách sa bude variť guláš a rozhodovať o tom, ktorý je najlepší. Ochutnávky začínajú o 12.00 h. Chystá sa aj zábava, prídu hasiči a predvedú ukážky zásahu, nebude chýbať ani hudba a občerstvenie. Deti čaká maľovanie na tvár, penová party, minidisko aj kadečo iné.

Ako sa budia rytieri

Jazero Počúvadlo – 11.00 h

Budiť sitnianskych rytierov pri jazere Počúvadlo môže byť veľmi zaujímavé ale aj zábavné. Absolvujete Čarovný okruh – putovanie s vílou po 5 stanovištiach a zúčastníte sa pasovania rytierov do Rádu sitnianskych rytierov. Pozriete si ukážky sokoliarov zo Štiavnických Baní, zoznámite sa s bytosťami 4 živlov, nazriete do kováčskej dielne, zastrieľate si z luku a deti sa povozia aj na koníkoch. Stredoveké oblečenie je vítané.

Malý Hubertovský deň

Park Ľubietová – 11.30 h

A čo čaká deti na malom Hubertovskom dni v Ľubietovej? Lesná pedagogika, na ktorej sa naučia rozoznávať zvuky a stopy zvierat, chodenie na chodúľoch, občerstvenie, sladká odmena aj ukážky poľovných psov v praxi a streľba zo vzduchovky.

Deň Sásovej Rudlovej

Ihrisko Rudohorská, B. Bystrica – 14.00 h

Obyvateľov sídliska Sásová Rudlová (ale nielen ich) po roku opäť čaká pestrá nádielka hudby a zábavy na obľúbenom podujatí Deň Sásovej Rudlovej. Na ihrisku na Rudohorskej (pod múrmi) zahrajú kapely Napoleon (16.00 h), Vintage Boyz (16.40 h), Sitňan (17.40 h), Deja-vu (18.50 h) a Karpina (20.00 h).

Veselo bude na Pršanoch

Horné Pršany – 14.00 h

Svoj deň má túto sobotu viacero obcí. Aj Horné Pršany. Na obrátke autobusu ho spevom a tancom otvorí DFS Dupkáčik (14.00 h). Country skupina Ruže vystúpi o 15.00 h a FS Poľana o 16.00 h. V klubovni Kultúrneho domu si môžete pozrieť výstavu historických fotografií obce a jej obyvateľov, na ihrisku zas ukážku renovovaných motoriek z Klubu veteránov. Pre deti je pripravený skákací hrad, drevený kolotoč, cukrová vata aj tvorivé dielne.

Aj drevo sa bude píliť

Môlča – 14.00 h

A máme tu ďalší deň obce. V Môlči si naň pripravili program, ktorý udržuje tradície a spája generácie. Konať sa bude pred Obecným úradom a ponúkne divadlo (15.00 h) aj folklór v podaní DFS Dratvárik (17.00 h) a večer aj tancovačku s kapelou ZBM. Pre deti je pripravený program od 14.00 h. Vydajú sa v ňom po tajomných stopách histórie, stretnú sa s Matkou Prírodou a čakajú ich aj interaktívne hry a rôzne atrakcie. Počas popoludnia sa aj drevo „bruchačkou“ bude píliť, môlčianske ženy sa popýšia svojimi špecialitami a bude aj koštovka a tombola.

Badínčania sa popasujú vo futbale

Horné ihrisko, Badín – 14.00 h

Badínčania sa v sobotu popasujú vo futbale. Horný koniec proti Dolnému. Hrať budú neregistrovaní hráči – Badínčania nad 30 rokov. Zápas začína o 16.30 h. V predzápase o 14.00 h sa stretnú U15 Badín a Hrochoť.

Zdola ponickýho mlyna

Poniky – 14.30 h

Poniky si pripomínajú 740. výročie prvej zmienky a stretnutie rodákov a priateľov obce už tradične spojili s Detským folklórnym festivalom Zdola ponickýho mlyna (36.ročník). Podujatie sa koná v sobotu a v nedeľu a začne službami Božími v Kostole sv. Františka z Asisi (14.30 h). O 15.15 h sa pohne krojovaný sprievod Ponikami a po ňom sa stretnú rodáci a priatelia obce (16.00 h). V hlavnom programe od 16.00 do 20.00 h vystúpia FS Úsmev z Trenčína, folklórne skupiny  Priechoďan, HrochoťanPoničan a Ľudová hudba Zacharovci z Poník. Prvý deň ukončí ľudová zábava a veselica. Nedeľný program otvorí sprievod detských folklórnych súborov (13.30 h). Od 14.00 h sa na pódiu predstavia detské folklórne súbory Gorali, Svetielko, Matičiarik, Vánok, Stožkárik, domáca ľudová hudba a DFS Poničan.

Sobota v galérii

SSG Pretórium, B. Bystrica – 15.00 h

Netradičný portrét pocitov je témou sobotňajšieho stretnutia detí a rodičov v Pretóriu. Po zoznámení sa s aktuálnou výstavou Sapere Aude / Odvážiť sa a vedieť, príde na rad skúmanie a objavovanie rozmanitých farieb vo videných obrazoch. A potom už len zobrať farby do rúk. Workshop je určený pre deti od 6 rokov a ich rodičov alebo starých rodičov. Kontakt a prihlasovanie: edukacne@sgb.email, 048/470 16 24, 0917 294 527.

Šansón, to je Édith Piaf…

Štátna opera, B. Bystrica – 18.30 h

Šansón, to je Édith Piaf, Piaf, to je šansón… Jej spev sa podivuhodne prelínal s jej dramatickými životnými osudmi. Práve im je venované multižánrové autorské dielo režisérky a choreografky Dany Dinkovej a hudobného skladateľa Branislava Kostku, inscenácia naplnená emotívnou hudbou, strhujúcim tancom a sugestívnymi dramatickými výkonmi. Vstupenky si môžete kúpiť tu.

Teri Čikoš v Hogo Fogo

Hogo Fogo Jazz & Art Club, B. Bystrica – 19.00 h

Speváčka Teri Čikoš predstaví na letnom akustickom turné svoj debutový album Dievča, s ktorým v tomto roku boduje na priečkach hranosti a získala s ním nominácie aj na cenách SOZA a Ruka hore Awards. V rámci turné sa v sobotu zastaví aj v Hogo Fogo Jazz & Art Club v Banskej Bystrici. Vstupenky si môžete kúpiť tu.

Galaprogram aj videomapping

Divadlo J. G. Tajovského, Zvolen – 20.00 h

Jubilejný 50. ročník festivalu Zámocké hry zvolenské vyvrcholí slávnostným galaprogram Otvorené horizonty. Jedinečný večer naplnený divadelnými spomienkami, emóciami i víziami, hudbou a umením domácich i hosťujúcich umelcov a umelkýň sa bude konať vo veľkej sále divadla. Bodkou za galaprogramom bude videomapping na prednej fasáde divadla (22.00 h). Vstup je voľný, stačí prísť pred divadlo a vychutnať si naživo fascinujúci zážitok rozšírený o slávnostnú projekciu k 75. sezóne DJGT a 50. ročníku ZHZ.

Stíhačková klasika Top Gun

Letné kino na amfiteátri, B. Bystrica – 21.30 h

Zatiaľ čo študenti elitnej školy bojových zbraní amerického námorníctva súťažia o to, kto bude najlepší v triede, jeden odvážny mladý pilot sa od civilného inštruktora naučí niekoľko vecí, ktoré sa v triede neučia… Top Gun je jedným z prvých filmov Toma Cruisa, ktorý naštartoval jeho hviezdnu kariéru. Pred dvomi rokmi ste mohli vidieť jeho pokračovanie a teraz v rámci [ppf] uvidíte stíhačkovú klasiku. Prvýkrát na Slovensku na veľkom 70mm plátne s 6-kanálovým zvukom.

NEDEĽA 16. JÚN

Spartakus aj Trója

Filmový klub v Múzeu SNP, B. Bystrica – 9.30 h

Tretí a posledný deň prehliadky panoramatických filmov prinesie legendárneho Spartakusa (Stanley Kubrick, 1960, USA, 180 min), tentoraz zo širokouhlej 16mm technicolorovej kópie (9.30 h), komédiu Václava Vorlíčka z roku 1966 Kdo chce zabít Jesii? (14.00 h) a filmovú adaptáciu veľkého Homérovho eposu Trója z roku 2004, ktorú režíroval Wolfgang Petersen (16.00 h).

Bežíme a sadíme budúcnosť

Námestie SNP, pred DJGT, Zvolen – 10.00 h

Celkom posledným podujatím ZHZ 2024 je Festivalový charitatívny beh pre budúcnosť, ktorým sa festival, v spolupráci so športovým združením Mišo a OZ Očami prírody, pripája k iniciatíve nadácie Ekopolis Sadíme budúcnosť. Získané prostriedky sa použijú na projekty v regióne. Vítaní sú všetci, ktorí chcú túto zelenú aktivitu podporiť behom. Štart 3. ročníka behu bude o 10.00 h pri Divadle JGT. Registrácia (do 15. júna) prebieha tu.

Krst maskotov

Masarykov dvor, Pstruša – 13.00 h

Krst maskotov rezortu Masarykov dvor bude sprevádzať program pre deti s vystúpením Twiins Zlatá brána dokorán, s nafukovacími hradmi, animáciami, súťažami či jazdou na štvrokolkách. Deti určite poteší aj nová podpolianska minifarma, ktorú v nedeľu otvoria.

Korzo plné psíkov

Námestie SNP, Zvolen – 15.00 h

Zvolenské korzo II. ovládnu túto nedeľu naši štvornohí priatelia a miláčikovia – psíky. Príďte sa pozrieť na psie kúsky a súťaže pre psov aj ich majiteľov. Pripravený je aj sprievodný program pre deti, v ktorom nechýba ani divadielko. Divadlo na hojdačke im zahrá rozprávku Kolobeh vody (15.00 h). Na koncert skupiny Slovak Tango sa môžete tešiť večer o 19.00 h. Podujatie moderuja Janka Hospodárová.

Medený humor v nedeľnom hámri

Medený Hámor, B. Bystrica – 16.30 h

Prudko humorná a veselá bude táto nedeľa v Medenom hámri. Nenechajte si ujsť Show robošov, komediálne predstavenie žonglérskeho zoskupenia Duo Kyseli Krastafci, v ktorom účinkuje aj naozajstný trojtonový bager. Do areálu sa môžete odviezť aj vláčikom Neusohl Express, ktorý vyráža z Námestia SNP o 16.00 h.

Popoludnie s klaunom

Hogo Fogo Jazz & Art Club, B. Bystrica – 16.00 h

V Hogo Fogo si na svoje prídu aj deti s hravými rodičmi. Im je venované nedeľné popludnie s Jurajom Benčíkom, klaunom Cirque du Soleil, ktorý ich zabaví a rozosmeje predstavením Skús Cirkus.

O sliepke, ktorá sa nevzdala

Bábkové divadlo na Rázcestí, B. Bystrica – 16.00 h

Príbeh o nezlomnej vôli smiešnej ale odvážnej sliepky, ktorá po každom neúspechu znovu naberie silu. Hlavná hrdinka príbehu sliepka Hilda sa nikdy nevzdáva a keď sa pre niečo rozhodne, nič ju nezastaví.

Rodinná nedeľa v kine

Cinemax, B. Bystrica – 16.00 h

Rodinná nedeľa v bystrickom Cinemax-e, to sú aj darčeky a tombola. No predovšetkým film, od ktorého sa očakáva, že pobaví deti aj rodičov. No a film V hlave 2 je na rodinnú nedeľu v kine priam ideálny. Pokračovanie mimoriadne obľúbeného a úspešného animovaného filmu V hlave sa vracia opäť do mysle tentokrát už čerstvej tínedžerky Riley a to práve v čase, keď ústredie prechádza náhlou demoláciou, aby uvoľnilo miesto pre niečo úplne nečakané… Vstupenky si môžete kúpiť tu.

Folklór deťom pristane

Miestne kultúrne stredisko, Slovenská Ľupča – 16.00 h

Folklór deťom veľmi pristane. Príďte sa o tom presvedčiť do MKS v Slovenskej Ľupči, kde sa v spoločnom programe predstavia ľupčiansky DFS DratvárikDFS Vločka pri ZŠ Mladé pokolenia v srbskej Kovačici. Program začína o 16.00 h.

Vokálny koncert

Evanjelický kostol, B. Bystrica – 17.00 h

Na koncerte venovanom slovenským a českým hudobným skladateľom sa predstaví vokálne trio v zložení Anna Kaššová (spev), Michaela Štellárová (spev), Helena Miklošíková (klavír) a komorný spevácky zbor Ars Vocalis. Diriguje Andrea Bošeľová.

Ženský zákon alebo o nich bez nich

Dom kultúry Hron, Sliač – 18.30 h

Divadelný súbor Či-Pr-Cha (Činnosť preventívneho charakteru) z Kremnice prichádza na Sliač s klasickou hrou Jozefa Gregora Tajovského Ženský zákon, avšak v modernejšom duchu. Predstavenie je vhodné pre detského diváka od 12 rokov.

Príďte na slam do Záhrady

Záhrada CNK, B. Bystrica – 19.00 h

SLAM POETRY TOUR je už ôsmym ročníkom celoslovenského turné, v ktorom sa predstavia špičky slovenskej slamovej scény. V Záhrade to bude najvýraznejšia tvár banskobystrickej scény Arejko, bronzová na MSR 2023 a „najdzivšia čaja“ Freya,  hviezda košickej scény a space boy východoslovenského slamu Sára, poéziu sejúci stand up komik Rajo: poéziu sejúci stand up komik a zakladateľ súčasného slovenského slamu STRAKA.

Oppenheimer na amfiku

Letné kino na amfiteátri, B. Bystrica – 21.30 h

Príbeh Roberta Oppenheimera v réžii Christophera Nolana je jednoznačne filmom roku 2023. Asi žiadny iný režisér si nemôže dovoliť natočiť životopisný film na extrémne nákladný 65mm IMAXový filmový materiál. A teraz konečne aj my v Banskej Bystrici uvidíme tento veľkolepý film zo 70mm formátu na celé veľké plátno. Určite si túto príležitosť nenechajte ujsť, aj keď ste film už videli. Film Oppenheimer, príbeh fyzika, ktorý mal veľký podiel na vývoji atómovej bomby, uzatvorí 9. ročník Prehliadky panoramatických filmov [ppf].