Už v najbližšiu sobotu vyrazia desiatky nadšencov cyklistiky na 122 kilometrov dlhú trať unikátneho cyklomaratónu Bystrický anjel, ktorý zaznamená už svoj ôsmy ročník. Myšlienka podujatia sa pritom zrodila v hlave jeho organizátora celkom náhodou.

Spojiť najkrajšie miesta a stúpania dostupné na cestnom bicykli v bezprostrednom okolí Banskej Bystrice a vytvoriť trasu, ktorá bude lákadlom nielen pre výkonnostných cyklistov, ale aj pre širokú verejnosť, bola hlavná idea Petra Kováča, keď v roku 2016 začal na dvoch kolesách mapovať miestne komunikácie. Po vytvorení okruhu si všimol, že tento má tvar anjela, ktorý zároveň tvorí súčasť erbu mesta. Tak sa zrodila myšlienka podujatia, ktoré sa v sobotu 15. 6. 2024 uskutoční už po ôsmykrát. „Skôr ako preteky je to organizovaná cyklistická jazda pre všetkých,“ stručne charakterizoval podujatie ešte v roku 2021 Peter Kováč.

Na charaktere Bystrického anjela sa nič nezmení ani v aktuálnom roku – na svoje si prídu športovo naladení cyklisti, ale aj tí, ktorí si radi užijú skôr pokojnú jazdu v balíku, spojenú s nadväzovaním nových kontaktov či kochaním sa krásami prírody v okolí Banskej Bystrice. Noviniek však bude viacero. Tou najvýznamnejšou je vyšší stupeň organizačného zabezpečenia, ktorý sa prirodzene musel prispôsobiť rastúcemu záujmu verejnosti a každoročne sa zvyšujúcej účasti.

„Zaregistrovali sme vlastnú doménu, vytvorili úplne novú webovú stránku podujatia a dali mu grafickú identitu. Pre všetkých účastníkov bude zabezpečené občerstvenie v podobe bagety a nápojov. Po celý čas bude k dispozícii sprievodné auto, ktoré bude poskytovať technickú pomoc. Dostupné v ňom budú tyčinky či voda a na dopĺňanie aj iónový nápoj. Samozrejmosťou je nepretržitá prítomnosť zdravotníka a premiérovo na celej trase sprievod dvoch motorizovaných členov Policajného zboru, ktorí budú dbať na bezpečnosť členov pelotónu v rámci neobmedzenej cestnej premávky,“ zhrnul základné novinky Jakub Bebej, predseda občianskeho združenia Banskobystrickí bicyklisti, ktoré podujatie po organizačnej stránke zastrešuje. „Zároveň je pre prvých 120 registrovaných účastníkov pripravený štartovný balíček so zaujímavým obsahom. Každý nositeľ štartovného čísla zároveň môže vyhrať desiatky zaujímavých cien pripravených do tomboly,“ dodal Jakub Bebej.

Trasa cyklomaratónu má dĺžku 122 kilometrov s celkovým prevýšením 2000 metrov. Štart i cieľ budú na Námestí SNP. Cyklisti so súťažnými ambíciami sa môžu zapojiť do boja o najlepšieho vrchára, resp. vrchárku podujatia, ktorý bude prebiehať na jedenástich horských prémiách s rôznymi stupňami obtiažnosti. Tou kráľovskou bude stúpanie na Kordíky s dĺžkou 6,5 kilometra a priemerným sklonom 5,8 %.

„V aktuálnom ročníku vrchárska súťaž sľubuje zaujímavú zápletku, keďže zaregistrovaných máme okrem viacerých víťazov aj ďalších výborných amatérskych cyklistov. Martin Kučerka v drese Banskobystrických bicyklistov je štvornásobný víťaz podujatia, Ladislav Bráz sa pravidelne umiestňuje na najvyšších priečkach slovenských MTB maratónov, Ladislav Hojo v minulej sezóne absolvoval dvojitý Everesting (pri Everestingu cyklista nastúpa na jednom vybratom kopci a bez prestávky 8 848 výškových metrov – pozn. red.), čo najlepšie vypovedá o jeho vzťahu k ťažkým stúpaniam,“ naznačil Peter Kováč.

Organizátori Bystrického anjela odporúčajú všetkým záujemcom využiť registráciu cez internet. „Jednak platí zvýhodnené štartovné, ale predovšetkým si účastník zabezpečí právo na štartovný balíček, ktorých máme len obmedzené množstvo. Všetky informácie o podujatí sú k dispozícii na oficiálnej stránke www.bystrickyanjel.sk,“ dodal Jakub Bebej. Prezentácia účastníkov bude prebiehať od 08.30 do 9.45 h v kaviarni WHY NOT na Dolnej ulici č. 50, oficiálny štart je naplánovaný na 10.00 h priamo z Námestia SNP.