Zažiť filmové premietanie z klasickej analógovej kópie je už v dnešnej digitálnej ére vcelku vzácne. Čo je však v našich končinách ešte výnimočnejšie, sú projekcie z panoramatického 70mm formátu.

Po zániku mnohých klasických kín od konca 90. rokov neostalo na Slovensku doslova ani jedno kino s týmto technologickým unikátom. Jediná možnosť vidieť filmy zo 70mm formátu bude opäť v Banskej Bystrici, a to na 9. ročníku Prehliadky panoramatických filmov [ppf], ktorou sa zároveň otvára letná sezóna na banskobystrickom amfiteátri.

Po obnovení prevádzky banskobystrického amfiteátra, vďaka zoskupeniu nadšencov v roku 2014, a postupnej rekonštrukcii pôvodnej premietacej techniky sa v roku 2016 podarilo zorganizovať prvé podujatie zamerané na 70mm formát. Prehliadka panoramatických filmov so zľudovenou skratkou [ppf] odvtedy každoročne pokračuje a banskobystrický amfiteáter ostáva na Slovensku jediným miestom, kde sa dá verejne premietnuť 70mm filmová kópia. V ostatných rokoch program prehliadky organizátori dopĺňajú aj o projekcie z formátov 35mm a 16mm.

Ako hovorí Ivan Školuda, dramaturg, premietač a jeden z iniciátorov prehliadky, snahou [ppf] je priniesť na plátna okrem tradičných formátov najmä klasické filmy, ktoré sa nejakým spôsobom zapísali do histórie kinematografie alebo sú umelecky hodnotné. A tak je konečný výber zvyčajne žánrovo veľmi pestrý. Ivan Školuda spoločne s celým organizačným tímom dúfa, že vo festivalovom programe si to svoje nájde každá generácia a ponuka osloví publikum nielen z Banskej Bystrice ale aj z iných slovenských miest.

Deviaty ročník [ppf] otvorí Duna 2

Otváracím filmom deviateho ročníka [ppf] a vôbec prvým filmom v novej letnej sezóne bude filmová senzácia uplynulej zimy.

V piatok 14. júna na banskobystrickom amfiteátri premietnu druhú časť filmovej adaptácie románu Franka Herberta Duna – exkluzívne a jediný krát na Slovensku zo 70mm kópie. Film režiséra Denisa Villeneuvea tak oproti klasickému zážitku v sále kina ešte väčšmi vynikne na pozadí nočnej Banskej Bystrice. Ďalšie panoramatické projekcie počas víkendu budú patriť klasike v podobe filmu Top Gun (r. Tony Scott, 1986, USA, 106 min.) a minuloročnej oscarovej snímke Oppenheimer (r. Christopher Nolan, 2023, USA/UK, 180 min.).

Počas soboty a nedele sa festival [ppf] presunie aj do kinosály Filmového klubu v Múzeu SNP, kde diváci uvidia snímky ako Gappa (35mm, r. Hiroshi Noguchi, 1966, JP/USA, 110 min.), My Fair Lady (35mm, r. George Cukor, 1964, USA, 170 min.), Faunov labyrint (35mm, r. Guillermo del Toro, 2006, MX/ES, 118 min.), Spartakus (16mm, r. Stanley Kubrick, 1960, USA, 180 min.), Kdo chce zabít Jessie? (35mm, Václav Vorlíček, 1966, CS, 81 min.) a Trója (35mm, r. Wolfgang Petersen, 2004, USA/MT/UK, 157 min.). Permanentku na celý festival alebo vstupenky na jednotlivé filmy podľa výberu je možné zakúpiť si tu.

Viac informácií o programe [ppf] nájdete tu.

Na víkendovú Prehliadku panoramatických filmov [ppf] plynule nadviaže tradičný program letných projekcií Letného kina na amfiteátri, ktoré môžu diváci a diváčky navštevovať v obnovenom režime už desať rokov. Aj v jubilejnom roku sa môžu tešiť na aktuálne kinopremiéry domácich i zahraničných filmov ako aj to najlepšie z uplynulého roka. Do konca júna Letné kino ponúkne napríklad nový film Lucu Guadagnina Súperi, triler Smršť režiséra Petra Bebjaka, ktorý natáčali na neďalekom Sliači, ale aj pokračovanie hororovej série Tiché miesto. Pre najmenších sú pripravené animované rozprávky V hlave 2 a Kung Fu Panda 4.

Viac informácií o programe Letného kina na amfiteátri nájdete tu.