Tretí septembrový víkend ponúkne obyvateľom mesta pod Urpínom opäť bohatý kultúrno-športový program. Najväčším lákadlom bude sobotné podujatie v Banskobystrickom pivovare, ktorý otvorí brány pre širokú verejnosť. 

Piatok 16. september

Zvolenský jarmok

Námestie SNP, Zvolen – 8.00 h

Ak ste nestihli Radvanský jarmok, prípadne vám bolo málo, mesto Zvolen pozýva všetkých na tamojší jarmok, ktorý sa uskutoční v dňoch 16. – 17.9. na Námestí SNP. Návštevníci tam nájdu remeselníkov, ale aj stánky s občerstvením. V rámci sprievodného programu vystúpi v piatok 16. septembra o 17-tej hodine aj zvolenská rocková skupina N.O.5. Chýbať nebudú ani zábavné atrakcie a kolotoče, ktoré budú tento rok sústredené v Hlbinách. Viac informácií o jarmoku a dopravných obmedzeniach nájdete aj v tomto článku.

Nočná jazda veteránov vol. 3

Caffe Bar U Mňa, Medzibrod – 16.30 h

V piatok 16. septembra si prídu na svoje milovníci áut. Na programe je totiž v poradí už tretí ročník Medzibrodskej výstavy veteránov. V rámci nej sa môžete tešiť aj na nočnú jazdu, ktorá povedie po trase Medzibrod – Hriňová – Kokava nad Rimavicou – Chorepa – Klenovec – Zbojská.

MFK Dukla Banská Bystrica – MFK Skalica

Národný atletický štadión, Banská Bystrica – 17.30 h

Fortuna liga je v plnom prúde a na hráčov banskobystrickej Dukly čaká v piatok 16. septembra súboj nováčikov – na Štiavničky zavíta tím MFK Skalica. Trochu netradične, už v piatok a za prítomnosti televíznych kamier, čaká na zverencov trénera Ščasného duel proti futbalistom Skalice, ktorí sa rovnako ako Dukla, ocitli medzi elitou. Oba celky však vykazujú, že vo Fortuna lige nie sú iba do počtu a najmä Dukla v sebe skrýva ofenzívny potenciál, ktorý patrí medzi hlavné lákadlá. Budete pri tom? Vstupenky si môžete zaistiť v predstihu na tomto odkaze, vďaka čomu budete počas zápasu zapojení do súťaže o hodnotné tombolové ceny.

HC ’05 Banská Bystrica – HK Spišská Nová Ves

Tipsport aréna, Banská Bystrica – 17.30 h

Tak trochu nešťastne, v rovnakom čase ako Dukla, štartuje aj nový ligový ročník hokejovej Tipos extraligy a práve v piatok 16. septembra privítajú hokejisti Banskej Bystrice na zrekonštruovanom štadióne súpera zo Spišskej Novej Vsi. Barani majú za sebou impozantnú prípravu na sezónu a vzhľadom na to, že klub oslavuje „storočnicu“, ambície sú naozaj vysoké, čomu zodpovedá aj kvalita kádra. Zverenci fínskeho trénera Karhulu však určite budú potrebovať aj podporu z tribún, a tak sa dá očakávať, že atmosféra bude vynikajúca. Budete pri tom aj vy? Vstupenky si môžete zabezpečiť aj prostredníctvom online predpredaja na tomto odkaze.

Jonny Pugh v Rozprávkovom dome

Rozprávkový dom, Banská Bystrica – 18.00 h

V piatok 16. septembra bude v banskobystrickom Rozprávkovom dome hrať a spievať britský sympaťák, ktorý si hovorí Jonny Pugh. Tešiť sa tak môžete na živú hudbu, vstup na podujatie je bezplatný.

DJGT: Dobrý ročník

Divadlo J. G. Tajovského, Zvolen – 18.30 h

Komornú hru so správnou dávkou talianskeho humoru a emócií uviedlo DJGT pri príležitosti životných jubileí dvoch nestorov jeho umeleckého súboru. Protagonisti inscenácie Štefan Šafárik a Vladimír Rohoň dvojnásobne potvrdzujú výrok, že vek je len číslo. Hrdinovia hry Stefano a Vincenzo v ich podaní sú reprezentantmi „dobrého ročníka“ a vytrvalými vyznávačmi životného espritu, o čom sa budete môcť presvedčiť v piatok 16. septembra o 18.30 h.

Dame de Pic & Karine Ponties

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 19.00 h

Do banskobystrickej Záhrady opäť zavíta významná belgická choreografka a performerka pôsobiaca vo Francúzsku Karine Ponties spoločne so svojou etablovanou tanečnou spoločnosťou Dame de Pic. Počas dvoch večerov ponúknu návštevníkom tanečné vystúpenia SUBITO a FOVEA. Viac informácií nájdete aj v našom samostatnom článku.

GET FUN

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21.00 h

Milovníci elektronickej hudby si v piatok 16. septembra budú môcť užiť zábavu, o ktorú sa postará v podstate už legendárny DJ Milan Lieskovský na tradičnom podujatí s názvom GET FUN. Okrem neho sa v Ministry of Fun predstavia aj Johnny de City a DJ IZZY.

Sobota 17. september

Naše včely nám tvoria náš svet

SOŠ Pod Bánošom, Banská Bystrica – 8.00 h

Slovenský zväz včelárov organizuje v sobotu 17. septembra už 13. ročník Celonárodnej včelárskej výstavy. V areáli SOŠ Pod Bánošom tak bude už od 8. hodiny živo, po prezentácii hostí predvedú svoje umenie skupina Sebechleban či FS Graniarik. Chýbať nebudú odborné prednášky a sprievodné aktivity pre deti aj pre verejnosť.

Deň s hasičmi

Europa Shopping Center, Banská Bystrica – 9.00 h

V sobotu 17. septembra si v obchodnom centre Europa SC zmerajú sily dobrovoľní i profesionálni hasiči v štyroch hlavných disciplínach – hadice, prekážková dráha, veža a schody v ďalšom ročníku súťaže TFA Slovakia. Okrem súťaže uvidíte prezentáciu hasičskej techniky, dynamické ukážky, ukážky zásahov pri požiaroch či dopravných nehodách aj záchranu z výšky. Pre najmenších je pripravená súťaž Malý Hasič a obľúbená penová párty.

Deň otvorených dverí Banskobystrického pivovaru 2022

Banskobystrický pivovar, Sládkovičova 37 – 11.00 h

Už 14. ročník Dňa otvorených dverí Banskobystrického pivovaru sa uskutoční v sobotu, 17. septembra od 11.00 h. Populárne podujatie prinesie znovu možnosť nazrieť do zákulisia pivovaru a zoznámiť sa s celým procesom výroby najoceňovanejšieho slovenského piva. Návštevníkom sa na pódiu predstavia hudobná skupina Gladiator, world music & ethno skupina Družina či country skupina Vodopád. Vystúpi aj Univerzitný folklórny súbor Mladosť. Na pódiu budú pripravené aj pivné súťaže v pití piva na čas a v držaní krígľa. Viac informácií nájdete aj v našom samostatnom článku s odkazom nižšie.

Začnite s vysťahovaním

Kalište – 12.00 h

Na Kališti vám Lucia Sotáková a Juraj Lepiš z Múzea SNP spolu s klubom vojenskej histórie Golian predstavia život a tragický osud tejto vypálenej obce. Dozviete sa aký náročný, no zároveň krásny bol život v tejto odľahlej obci pred 2. svetovou vojnou, budete svedkami ošetrenia raneného v improvizovanej partizánskej nemocnici alebo prijímania ťažkých rozhodnutí na vojenskom štábe. Sobota 17. septembra ponúkne rovno dve takéto prehliadky, prvá so začiatkom o 12-tej hodine a druhá od 17.00 h. Vstupenky si môžete zakúpiť aj v predpredaji na tomto odkaze.

Sásovský rodinný festival

Lúka pod Letrom, Banská Bystrica (Tatranská ulica, Sásová) – 14.00 h

Rozlúčka s letom. Aj tak by sa dal nazvať Sásovský rodinný festival, ktorý je na programe v sobotu 17. septembra na lúke pod Letrom na Tatranskej ulici. Hlavným lákadlom bude určite koncertné vystúpenie Roba Opatovského s kapelou, ktorému bude predchádzať kultúrny program so začiatkom o 14. hodine. Okrem muziky sa môžete tešiť aj na skákací hrad, tvorivé dielne, maľovanie na tvár a variť sa bude aj chutný guláš.

Verejné korčuľovanie

Zimný štadión (hala B), Banská Bystrica – 17.00 h

Mesto Banská Bystrica pozýva všetkých nadšencov korčuľovania na verejné „korčulko“, ktoré sa uskutoční v sobotu 17. septembra o 17. hodine na B hale zimného štadióna. Vstupné pre dospelých a študentov nad 15 rokov je vo výške 3 eur, deti do 15 rokov, doprovod a ZŤP majú vstup za polovicu.

Beh na počesť letcov SNP 2022

Pod záštitou primátorky mesta Zvolen sa bude v sobotu 17. septembra konať Beh na počesť letcov Slovenského národného povstania. Beh štartuje pri Pamätníku povstaleckých letcov v Zolnej, a to v symbolickom čase o 17.09 h.

Angelus Revival

Stredoslovenské osvetové stredisko, Banská Bystrica – 18.00 h

Angelus Revival je benefičný rockovo-metalový koncert. Hudobníci zahrajú známe hity legendárnych kapiel a fanúšikovia vďaka zakúpeniu vstupeniek prispejú na dobročinné účely – konkrétne na nákup chladničiek na onkologické oddelenie Rooseveltovej nemocnice (výťažok bude určený pre OZ Onkológia BB).

Tancovačka na Kopčoku

Hostinec na Kopčoku, Banská Bystrica – 18.00 h

V sobotu 17. septembra sa návštevníci Hostinca na Kopčoku môžu tešiť na tradičné podujatie, pri ktorom sa o zábavu postará Galaxy BB Music.

Robert Leslie v Klube 77

Klub 77, Banská Bystrica – 19.30 h

Výnimočný umelec Robert Leslie na svojom HALFWAY HOME TOUR from NYC to EU 2022 zavíta aj do Banskej Bystrice. Už v sobotu 17. septembra odohrá svoj koncert v Klube 77, ktorý organizuje podujatie v spolupráci s Hogo Fogo Jazz & Art Klub. Robert je podľa slov organizátorov stelesnením úžasnej energie a citu v jeho krásnych pesničkách. Vstupné vo výške 5 eur je možné zakúpiť iba priamo na mieste v deň podujatia.

Deborah de Luca (IT) v Ministry of Fun

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21.00 h

dvakrát vypredala Ministry of Fun a 17. septembra ju môžete zažiť znova, pretože talianska techno kráľovná sa vracia do najväčšieho a najmodernejšieho klubu na Slovensku! Meno DEBORAH DE LUCA netreba nejak zvlášť predstavovať, o support sa jej postarajú KAORI, ELSY a MUSTEE. Vstupenky v predaji na tomto mieste alebo na mieste od 21.00 h, rezervácie boxov na tomto odkaze.

Nedeľa 18. september

Nemčianska cyklomotanica

Obecný úrad Nemce – 10.10 h

V Nemciach si počas nedele 18. septembra budete môcť vyskúšať svoje cyklistické schopnosti, ktoré preverí podujatia Nemčianska cyklomotanica. Poteší vás krásna príroda, skvelá atmosféra a trať o dĺžke 21 kilometrov. Viac informácií vrátane možnosti registrácie nájdete aj na tomto odkaze.

Soľ nad zlato

Divadlo pod balkónom, Banská Bystrica – 10.30 h

Zažite interaktívne pouličné predstavenie s bábkami o dvoch komediantoch, otcovi a dcére, ktorí tlačia svoju káru po svete a obveseľujú ľudí svojimi kúskami. Predstavenie, ktoré sa uskutoční v Divadle pod balkónom, nadväzuje na staré komediantské postupy. Je v ňom žonglovanie, chodenie po lane a bábkové divadlo.

Zážitky na bicykli

Námestie SNP (Mariánsky stĺp), Banská Bystrica – 14.00 h

Zažite netradičné potulky k netradičným miestam a pripojte sa v nedeľu 18. septembra k jedinečným cyklopotulkám, ktoré vás prevedú od kláštora Uršulíniek až k radovým sídlam Radvanskovcov.

Športuj s históriou – šerm

Thurzov dom, Banská Bystrica – 15.00 h

Šerm mečom, šabľou či pästným štítkom sú historické šermiarske bojové techniky HEMA, ktoré sa v súčasnosti stávajú jednými z najdynamickejšie sa rozvíjajúcich športov. Spájajú v sebe štúdium historických prameňov šermiarskych majstrov, fyzickú aktivitu ale aj bojové umenie. Banskobystrický šermiarsky spolok návštevníkom Thurzovho domu v nedeľu 18. septembra obohatí tento zaujímavý šport rekonštrukciou historických šermiarskych bojových techník z dochovaných šermiarskych manuálov najmä zo 16. storočia.

SWAP talentov

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 16.00 h

V meste Banská Bystrica sa nachádza mnoho nových ľudí s potenciálom, ktorí nemajú dostatok príležitostí „presadiť sa“, no vďaka svojim schopnostiam môžu byť užitoční pre druhých a naopak, iní im môžu takisto s niečím pomôcť.  Prihláste sa na jedinečný SWAP, ktorý sa uskutoční v nedeľu v banskobystrickej Záhrade a ktorý ľudí spojí ľudí s jedinečnými schopnosťami.

O sliepke, ktorá sa nevzdala

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 16.00 h

Príbeh o nezlomnej vôli smiešnej, ale odvážnej sliepky, ktorá po každom neúspechu znovu naberie silu. Po úspešnom uvedení titulu O malej sove, ktorá sa bála tmy, siahla dramaturgia Bábkového divadla na Rázcestí opäť po, na Slovensku neveľmi známej, knižnej predlohe britskej spisovateľky Jill Tomlinson. Autorka prináša netradičné i citlivé témy, mozaiku univerzálnych ľudských skúseností, napísanú so zaujatím pre svet dieťaťa. Hlavná hrdinka nášho príbehu Hilda sa nikdy nevzdáva a keď sa pre niečo rozhodne, nič ju nezastaví. Vstupenky sú dostupné na tomto mieste.

Benefičný koncert „Poďakujme zdravotníkom“

Evanjelický kostol, Banská Bystrica – 17.00 h

Občianske združenie Onkológia Banská Bystrica pozýva na benefičný koncert s názvom „Poďakujme zdravotníkom“, ktorý sa uskutoční v nedeľu 18. septembra v Evanjelickom kostole na Lazovnej ulici v Banskej Bystrici. Počas večera vystúpi popredná slovenská speváčka Mária Čírová, na organe zahrá Martin Augustín a svoje umenie predvedie aj Duo Soul (Mária Páchniková – klavír a Blanka Kuzmínová – husle). Finančný výťažok z podujatia poputuje na OZ Onkológia Banská Bystrica, vstupenky si môžete zakúpiť v predpredaji na tomto odkaze.

HC ’05 Banská Bystrica – HK Dukla Michalovce

Tipsport aréna, Banská Bystrica – 17.30 h

Tipos extraliga pokračuje v nedeľu 18. septembra svojim 2. kolom a hokejisti Banskej Bystrice privítajú na zrekonštruovanom štadióne súpera z Michaloviec. Baranov čaká v úvode sezóny porcia domácich zápasov, no duely proti „líškam“ nebývajú nikdy jednoduché. Aj z toho dôvodu sa zverenci fínskeho trénera Karhulu budú opierať o podporu z tribún. Neváhajte a zaistite si vstupenky v dostatočnom predstihu vďaka tomuto odkazu.

Symphonic Metal Nights 2022

Dom Kultúry ŽSR, Zvolen – 18.00 h

Keďže Visions of Atlantis vo Zvolene zažili búrlivú atmosféru v roku 2019, rozhodli sa toto mesto pridať na mapu svojho turné opäť! Z rôznych posunutých dátumov vyšiel ako finálny 18. september a aj zostava kapiel na turné sa zmenila. Spoločníkmi, ako rovnocenní, sú obľúbení Nemci XANDRIA. A ako predkapela sa ku nim „prilepili“ naozaj zaujímaví Ye Banished Privateers. Vstupenky nájdete v predpredaji v sieti Ticketportal.

DOBROTA – 65. výročie FS URPÍN

Štátna opera Banská Bystrica – 18.30 h

Pýcha, nemravnosti, zlyhania, či pády. Ich podstata je v akomkoľvek čase aktuálna. Tanečno-divadelné predstavenie Dobrota, ktoré sa uskutoční v nedeľu 18. septembra v Štátnej opere, je denníkom týchto chýb, v ktorom vyhráva sila ľudského bytia. Príbeh vypovedá o živote, o jeho cestách a možnostiach, kedy môžeme opraviť aj nemožné. Pričom nám jasne pripomína, že nikdy nie je na nič neskoro. Dobrota je putovanie za šťastím a odraz toho, že sa dá milovať život. Vstupenky na predstavenie nájdete na tomto odkaze.