Záhrada – Centrum nezávislej kultúry v Banskej Bystrici poskytuje priestor pre tvorbu a šírenie umenia všetkých žánrov a ponúka široké spektrum kvalitnej slovenskej, európskej, ale aj svetovej produkcie.

O pár dní preto do Záhrady opäť zavíta významná belgická choreografka a performerka pôsobiaca vo Francúzsku Karine Ponties spoločne so svojou etablovanou tanečnou spoločnosťou Dame de Pic.

Karine Ponties za 20 rokov svojho pôsobenia vytvorila takmer 40 jedinečných tanečných predstavení, za ktoré si vyslúžila rôzne európske či svetové ocenenia. Aj napriek tomu, že je významnou európskou choreografkou a jej tanečná spoločnosť Dame de Pic renomovanou značkou, zostala veľmi ústretovým človekom, ktorý chápe kontexty a možnosti pôsobenia v rámci slovenskej tanečno-performatívnej scény.

Pri prvej návšteve Záhrady prišla na stavenisko, ktoré ani zďaleka neposkytovalo štandardy európskych divadelných sál. Vypýtala si rebrík a pomáhala s vešaním závesov a dokončovaním podlahy. Druhýkrát sa už ocitla v kultúrnom centre, ktoré malo vlastné toalety, technické zázemie a zrekonštruovaný interiér.

Špecifický divadelný jazyk Karine Ponties vytvára priestor pre fantáziu. Jej poetika divákov zjemňuje, očaruje a fascinuje. Záhrada ako Centrum nezávislej kultúry chce hľadať také spôsoby, aby prostredníctvom umenia mohla obnažovať práve tieto momenty. Aj to je jeden z dôvodov, prečo navštívi výnimočná umelkyňa Záhradu už po tretíkrát.

Tanečná spoločnosť Dame de Pic poctí svojou návštevou Záhradu počas dvojtýždňovej rezidencie, ktorá vyvrcholí hneď dvoma po sebe nasledujúcimi tanečnými performance. Tie si budú môcť diváci a diváčky vychutnať dva dni po sebe.

Piatok, 16. septembra o 19.00 h

Prvá performance SUBITO, s podtitulom „denné sprisahanie“. Tanečníci Ares D’Angelo a Martina Martinez Barjacoba rozohrajú tému a poetiku každodennosti, opakovania zabehnutých rutín a pomocou tanca otvoria možnosti uvažovania nad rozbitím denného stereotypu.

Sobota, 17. septembra o 19.00 h

Druhá performance nesie názov FOVEA. Pôjde o sólo Aresa D’Angela, v ktorom zostať vzpriamený je skôr aktom odporu než len polohou. Ale vstať, nie len stáť, na to je nutné sa vzdať, ísť vpred, zapojiť sa do boja.

Rezidencii Karine Ponties bude predchádzať jedinečný festival Kre:Pi 2022, ktorý tento rok sprevádza heslo „buďme CLOSER“. Súčasťou festivalu, ktorý sa v Záhrade uskutoční od 1. do 4. septembra, bude tento rok aj interaktívna zážitková performance s názvom INTIMACY BREATH / Dark matter(s). Jej tvorcom je Guillaume Toussaint Fromentin, ktorý v spoločnosti Dame de Pic pôsobí ako technický režisér, svetelný dizajnér, dramaturg a umelecký poradca.

Celý program 5. ročníka festivalu Kre:Pi nájdete na webovej stránke Záhrady v sekcii program alebo v popise udalosti či na stránke Facebooku.

Všetci ste srdečne pozvaní na výnimočné tanečné predstavenia svetovej úrovne. Príďte zažiť neopakovateľné chvíle v banskobystrickej Záhrade a buďte k sebe „CLOSER“ aj na festivale Kre:Pi 2022.