Vďaka Medardovi a pranostike o jeho štyridsaťdňovej kvapke jún už niekoľko dní vonia dažďom. A je ho až priveľa. Aj tento víkend má byť upršaný. V našich tipoch síce nájdete aj podujatia pod strechou, no treba veriť, že aj slnko vyjde.

Piatok 19. jún

Spoznajte tajovských rodákov

Pamätný dom J.G. Tajovského, Tajov – 9:00 h

Pamätný dom Jozefa Gregora Tajovského v Tajove navštívili a navštevujú desiatky záujemcov nielen zo Slovenska ale aj zo zahraničia. No mnohí Banskobystričania sa tu zatiaľ „nezastavili“. Expozícia v rodnej drevenici spisovateľa je venovaná histórii a významným osobnostiam Tajova, najmä Tajovskému a jeho manželke, spisovateľke a prekladateľke Hane Gregorovej. Je tu aj malá expozícia venovaná ďalšiemu slávnemu tajovskému rodákovi, vynálezcovi, maliarovi, kňazovi Jozefovi Murgašovi. Pamätný dom je otvorený celý týždeň (okrem pondelka) , teda aj počas víkendu, od 9:00 do 12:00 h a od 13:00 do 16:00 h.

Letná móda aj párance

Europa SC, B. Bystrica – 10:00 h

Ak vás dážď či niečo iné „zaženie“ do nákupného centra Europa, určite neprehliadnete obľúbené módne ostrovčeky ponúkajúce letné inšpirácie. No zrejme vás zláka aj vôňa a chuť tradičnej domácej cestoviny –  párancov, ktoré tu môžete ochutnať každý deň od 10:00 do 21:00 h.  Na sladko aj na slano.

Kováčová otvára brány

Holidaypark, Kováčová – 10:00 h

V piatok otvára svoje brány aj Holidaypark Kováčová, čo iste teší milovníkov kúpania v termálnej vode. Aquapark je otvorený od 10:00 do 20:00 h. Samozrejme, je nutné dodržiavať bezpečnostné opatrenia.

Dráčik Hapčí

DIVADLO POD BALKÓNOM, B. Bystrica – 17:00 h

Do sídliskového DIVADLA POD BALKÓNOM prichádza drak! Presnejšie, dráčik. Volá sa Hapčí a jeho príbeh si deti premiérovo po prvý raz vypočujú a vypozerajú v piatok o 17:00 h. A potom ešte aj v sobotu (17:00 h) a v nedeľu (10:30 h).

Muzika na uliciach

Námestie SNP, Dolná aj Národná ulica, B. Bystrica – 18:00 h

V piatok podvečer sa začínajú Dni mesta, počas ktorých sa predstavia a Banskobystričanov zabavia najmä banskobystrickí umelci. Vďaka nim ožije širšie centrum Banskej Bystrice aj nádvorie a interiér Robotníckeho domu. Dni mesta otvorí program Muzika na ulici (18:00 h – Dolná ulica, 19:00 h – Národná ulica, 20:00 h – Námestie SNP).

Sobota 20. jún

Hrad Ľupča bude aj tento víkend otvorený

Hrad Ľupča, Slovenská Ľupča – 10:00 h

Návšteva Ľupčianskeho hradu je v tomto počasí ideálna alternatíva na zmysluplné prežitie voľného času.  Trasa prehliadky je síce z dôvodu epidemiologických a bezpečnostných opatrení zredukovaná, no môžete navštíviť miesta, ktoré nie sú bežne prístupné.  Napríklad Lovecký salónik či vyhliadka na bašte. V sobotu je hrad otvorený od 10:00 do 12:30 h a v nedeľu od 10:00 do 14:00 h. A okolie hradu tiež láka k prechádzke.

O cudzincoch vo vlastnej krajine

Záhrada CNK, B. Bystrica – 13:00 h

Ľudskoprávne kultúrne podujatie #PRIDE #BB 2020, ktoré sa uskutoční v sobotu v banskobystrickej Záhrade, je príležitosťou pripomenúť si, že Slovensko stále nie je krajinou pre všetkých, aj keď je pestré a rôznorodé. Podujatie sa začína o 13:00 h stretnutím na Huštáku (Dolná 62), odkiaľ jeho účastníci a účastníčky a všetci, ktorí sa chcú pridať, prejdú smerom na Námestie SNP a potom do Záhrady CNK.

Najslávnejší pes na svete sa vracia

CINEMAX, B. Bystrica – 16:30 h

Dobrá správa je, že od štvrtka 18. júna sú opäť otvorené kiná a premietajú sa filmy. Banskobystrický CINEMAX  v sobotu okrem iných skvelých filmov, uvedie  aj predpremiéru filmu Lassie sa vracia (Nemecko, 2020).  Je to tak, Lassie, najslávnejší pes filmovej histórie, opäť prichádza na plátna kín. A spolu s ním sa vracia aj úžasný príbeh o nerozlučnom priateľstve chlapca a jeho dlhosrstej kólie. Film so slovenským dabingom si v CINEMAX-e môžete pozrieť o 16:30 h (v sobotu aj v nedeľu). Slovenská premiéra filmu bude 25. júna.

Čardášová princezná

Štátna opera, B. Bystrica – 18:00 h

Čardášová princezná je najlepším a najznámejším dielom rakúsko-uhorského skladateľa Emmericha Kálmána. Za svoj úspech vďačí táto nesmrteľná opereta nielen úchvatnej hudbe, ale aj vtipnému libretu Lea Steina.  Príbeh mladého  viedenského kniežaťa Edwina, ktorý sa zamiluje do hviezdy budapeštianskeho kabaretu, sa na pódiu banskobystrickej opera odohrá v sobotu od 17:00 h.

Filip Jánošík & Hotoví Umelci.

Robotnícky dom, B. Bystrica – 20:00 h

V rámci Dní mesta koncertuje v sobotu večer v Robotníckom dome banskobystrická kapela Filip Jánošík & Hotoví Umelci. Vstupenky sú zadarmo, no k dispozícii je len sto kusov. Vstupenky si rezervujte Informačnom centre v Radnici na Námestie SNP, alebo na zuzana.chrenkova@banskabystrica.sk.

Filip Jánošík a Hotoví Umelci – Veronika

Nedeľa 21. jún

Nedeľa s havranmi

SSM Tihányiovský kaštieľ, B. Bystrica – 11:00 h

Deti by mohla potešiť návšteva Tihányiovského kaštieľa, kde si môžu pozrieť expozíciu Príroda stredného Slovenska, ale aj si užiť hravé sprevádzanie výstavou Havrany a ich príbuzní . Na výstave sa zoznámia s krkavcovitými vtákmi žijúcimi na území Slovenska, s ich životom, inteligenciou, miestom v prírode, vzťahom s človekom a s legendami, ktoré ich obklopujú. Vstupy sú o 11:00, 14:00 a 16:00 h.

Zamatový zajačik

Bábkové divadlo na Rázcestí, B. Bystrica – 16:00 h

Láskavý príbeh o tom, čo všetci potrebujeme najviac, o pochopení a o tom, čo to znamená mať niekoho rád. Aké je dôležité ľúbiť. Aké je dôležité snívať…  Zamatový zajačik, rozprávka o tom, ako a kedy sa stanú hračky skutočnými, čaká na deti v nedeľu od 16:00 h v Bábkovom divadle na Rázcestí.

Zvolenské korzo v znamení hudby a tanca

Námestie SNP, Zvolen – 17:00 h

Nedeľné Zvolenské korzo sa bude niesť v znamení tanca a hudby. Na námestí vystúpi folklórny súbor Romano Jilo (17:00 h) a kapela mestskej polície Police Team (18:00 h). Vo Fun zóne bude tanečná škola a nebudú chýbať ani rôzne atrakcie. Moderuje Radoslav Kuric.

Tipy na výlety

Pre tých, čo by chceli „vypadnúť z mesta“, máme ešte niekoľko tipov na výlety.

Múzeum v Lišove je spojením tradičného, starého a niečoho nového. Pozostáva z troch častí. Je to Lišovská izba, tradičný dom postavený v roku 1916, Keltské obydlie, ktoré je ukážkou keltského života v Európe a Galéria masiek s maskami z celého sveta. Lišov Múzeum je otvorené v stredu, štvrtok, piatok, sobotu a nedeľu od 10:00 do 17:00 h.  Je to zážitok!  Viac informácií nájdete na Facebooku.

Štiavnická Anča bol legendárny parný vlak. Síce už doslúžil, no vyhliadkový turistický vláčik s rovnakým menom vás zavezie k najznámejším a najnavštevovanejším pamätihodnostiam Banskej Štiavnice. Jeho trasa vedie z Námestia sv. Trojice k Banskému múzeu v prírode – skanzenu a obľúbenému tajchu Klinger, potom popri historickom sklade pušného prachu odkiaľ je veľmi pekný panoramatický výhľad na okolitú prírodu. Nasleduje Trotuár, Kammerhof a Botanickej záhrada, až pod krásnu Kalváriu. Ďalej až na Križovatku, popri Glanzenbergu a ďalších historických pamiatkach späť na Námestie sv. Trojice. Túto sobotu vláčik premáva od 10:00 do 18:20 h a v nedeľu od 10:00 do 15:00 h. Viac informácií a cestovný poriadok nájdete na stránke banskastiavnica.travel.

V Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke sa v nedeľu uskutoční podujatie Jánska noc má čarovnú moc. Môžete sa tešiť na prednášku o bylinkách, ale aj predaj prírodných produktov. Dozviete sa, kedy a ako sa majú jednotlivé bylinky zbierať, aké sú ich účinky a čo je pri ich zbere dôležité (11:00 h).  O 13:00 h zahorí  tradičná Jánska vatra a o 14:00 h vystúpi na pódiu Folklórny súbor Bystrica z Novej Bystrice. Počas celého dňa bude premávať, aj keď v obmedzenom režime, Historická lesná úvraťová železnica. Popri návšteve podujatia si môžete pozrieť aj dve výstavy – Drotári a drotárstvo a Vlaky s vôňou dreva.