Leto v plnom prúde aj v tento víkend ponúka príležitosti na veľké množstvo podujatí v Banskej Bystrici a jej okolí. Zúčastniť sa môžete hneď niekoľkých festivalov, koncertov, športových i rôznych podujatí pre deti.

HC '05 Banska Bystrica - vyber hviezd, spomienka na Mira Hlinku Banska Bystrica 2015 | REGIONAL MEDIA, s.r.o.

HC´05 ICLINIC – MEDVEŠČAK ZÁHREB

Zimný štadión, piatok 7. august o 17. hod.

Pri príležitosti desiateho výročia založenia klubu odohrá HC´05 iClinic Banská Bystrica prípravný zápas s  tímom KHL Medveščák Záhreb.

POHÁR SLOVANOV – EURÓPSKY POHÁR SILNÝCH MUŽOV

Žilina – Námestie A. Hlinku, piatok 7. august

V Žiline budú opäť súťažiť najsilnejší muži Európy. V piatok  sa v rámci Žilinského kultúrneho leta uskutoční tradičné podujatie – Pohár Slovanov. Súťaž v divácky atraktívnych disciplínach sa uskutoční na námestí v Žiline. Divákom sa okrem domácich predstavia aj siláci z 10 európskych krajín.

SUPERNOC NA ZÁMKU

Bojnice, piatok 7. august, sobota 8. august, nedeľa 9. august od 18. – 22. hod.

Zdvihnite hlavy k vežiam zámku. V jednom z okien do diaľky smutne hľadí žena v čiernych šatách a čaká. Chce vyrozprávať svoj príbeh plný vášne, smútku, utrpenia i sklamania. Príbeh, ktorý sa odohral v tieni veže … Nočné muzikálové podujatie trvá od štvrtku po celý víkend. Pôvodný bojnický muzikál pochádza z pera Vojtecha Bartka. Premiéru na divadelných doskách mal v roku 2004. Slovenské národné múzeum – Múzeum Bojnice prináša návštevníkom zámku a milovníkom muzikálov jedinečnú príležitosť stať sa svedkami opätovného oživenia príbehu tajomnej panej v čiernom na mieste najviac príhodnom – v tieni jednej z veží Bojnického zámku. Vstupné je 10 eur pre dospelého, študent od 15 – 25 rokov je 8 eur, dieťa od 3 – 15 rokov je 6 eur. Príplatok za použitie fotoaparátu 2 eurá a za použitie videokamery 5 eur.

dj_setondji_2DJ SETONDJI – AFROGROOVE & SUMMER PARTY

Njoy bar, piatok 7. august o 22. hod.

Druhý augustový piatok sa v Njoy bare predstaví zahraničný dj z Francúzska, DJ Setondji. Zahráme si trochu z iného súdka a hudbou sa prenesieme sa na Afro pôdu v podobe rôznych štýlov. Vstupné sú dve eurá.

PODSITNIANSKE DNI HOJNOSTI 2015

Prenčov – okres Banská Štiavnica, sobota 8. august

Podsitnianske dni hojnosti „V Prenčove na rínku“ 2015. Hontianske svadobné veselia sa uskutočnia v sobotu, príďte si zasadnúť k svadobnému stolu. Pripite si na zdravie nevesty a mladého zaťa. Zasadnite za svadobný stôl, ochutnajte tradičné svadobné jedlá a prežite nezabudnuteľnú atmosféru hontianskeho veselia. Pri dobrom jedle budú zabávať Mamľasi z FSk Prenčovan, do tanca budú hrať Bratia Bírovci a Ondrej Remeň.

i_3262358PRÁZDNINOVÉ CYKLOVLAKY

Zvolen – železničná stanica, sobota 8. august o 7.30 hod.

Výlet prázdninovým cyklovláčikom zo Zvolena do Banskej Štiavnice a naspäť. Cena jedného lístka je šesť eur.

KRAJSKÝ MEDOVÝ FESTIVAL

Žarnovica – Mestské trhovisko, sobota 8. august o 9. hod.

Príďte ochutnať med a produkty z neho. Spolok včelárov Slovenska a predsedníctvo Spolku včelárov Slovenska Banskobystrického kraja srdečne pozýva na 5. ročník KRAJSKÉHO MEDOVÉHO FESTIVALU, ktorý sa uskutoční v sobotu v priestoroch Mestského trhoviska v Žarnovici. O 9. hod. sa uskutoční sv. omša v Kostole sv. Petra a Pavla v Žarnovici, súťaž o najlepší med, súťaž o najlepšiu medovinu, súťaž o najkrajší medovník, ochutnávka medu a medoviny, výstava výrobkov z vosku, multimediálna prezentácia o včelárstve, výstava a predaj včelárskych pomôcok, hudobný sprievod – dychová hudba. O občerstvenie je postarané. Vstup je voľný.

8_zamok_viglasTHE GRAND RETRO SHOW

Zámok Vígľaš, sobota 8. august o 10. hod.

Veteran Show na zámku. Zraz exkluzívnych historických automobilov, retro módna prehliadka, sokoliari, výstavka starožitností, tombola, koncert zábavnej kabaretnej skupiny The Susie Haas Band so speváčkou Zuzanou Haasovou. Vstupné päť eur a tri eurá pre deti, dôchodcov a ZŤP.

ČUČORIEDKOVÝ DEŇ

Telgárt – pred Domom kultúry, sobota 8. august o 11. hod.

Druhý ročník súťaže o najlepšiu čučoriedkovú dobrotu. Súťažiť sa bude v dvoch kategóriách a to čučoriedkový dezert (koláč, zmrzlina, atď.) a čučoriedkový produkt (džem, likér a ďalšie). Piecť sa bude priamo na mieste. Nachystané budú stoly, rúry na pečenie, chladiace zariadenia, stačí si doniesť len potrebné suroviny ako múka, cukor a podobne. Čučoriedky si nosiť nemusíte. Viac informácií sa dočítate v článku.

DOBRÚ CHUŤ CTIHODNÍ OBČANIA

Thurzov dom, sobota 8. august o 16. hod.

Zažite dobre ochutené workshopy varenia so šéfkuchárom Petrom Kulhánym každú druhú sobotu o 16. hod. v Thurzovom dome. V túto sobotu to bude CISÁRSKY TRHANEC. Počet návštevníkov na jeden workshop je maximálne 50 osôb a účasť na workshope je zahrnutá v cene vstupného na výstavu.

FK DUKLA BANSKÁ BYSTRICA – MŠK ŽILINA B

Štiavničky, sobota 8. august o 17. hod.

Zápas druhého kola DOXXbet ligy skupiny zájazd. Vstup na prvý domáci zápas sezóny je voľný.

DRAČIE NOCI NA CHOPKU – DRAKOLÓGIA

8_chopokJasná – Chopok, sobota 8. august o 17.30. hod.

Zažite jedinečný dobrodružný nočný vývoz lanovkami na Chopok a ponorte sa do troch rôznych príbehov s drakom Demiánom. Čaká vás bohatý animačný program pre deti aj dospelých, úžasná večerná horská panoráma a dračie špeciality v reštaurácii ROTUNDA 2004 m n. m. Staň sa na chvíľu bádateľom a objav zábavnou formou tajomstvá vedy „drakológia“ spolu s drakom Demiánom. Tešiť sa môžeš na Smejka a Tanculienku, chrobáčikov Čmelka Smejka a lienku Tanculienku, Drakovedu – objav svet pod lupou či mikroskopom, Drakoastrológiu – uži si návštevu vo veži u astrológa, otestuj svoj orlí zrak, spoznaj súhvezdia a živé dravce, Drakochémiu – pokusy so šialeným vedcom, vyrob si svoj vlastný bublifuk, Archeológiu – nájdi dračie kosti zapadnuté prachom i zabaviť sa môžete v Dračích dielňach, kde si vyrobíte na pamiatku svoj vlastný darček. Môžete sa vyviezť lanovkou na Chopok zo severnej aj južnej strany. Na podujatie je potrebné zakúpiť si lístok na lanovku, program je zahrnutý v cene. Vyviezť sa na Chopok môžete o 17.30 hod. – odporúčame pre rodiny s deťmi do 6 rokov a potom o 19. hod. Z dôvodu konania podujatia Dračie Noci na Chopku budú počas termínu 8. augusta lanovky v úseku Biela Púť – Chopok v prevádzke v skrátenom režime do 17. hod. Následne od 17:30 budú premávať len pre toto podujatie.

4. ROČNÍK FLAŠINETIÁDA 2015

i_3334556Donovaly – Habakuky – Dobšinského rozprávkový svet, sobota 8. august, nedeľa 9. august

Rozprávkový svet HABAKUKY nachádzajúci sa na Donovaloch usporiada pre návštevníkov štvrtý ročník medzinárodného stretnutia flašinetárov – FLAŠINETIÁDA. Rozprávkový program bude oživený hudobnou produkciou 13 originálnych flašinetov a flašinetárov zo Slovenska, Českej republiky, Slovinska, Poľka a Francúzska. Špecifický zvuk dizajnového hudobného nástroja prenesie poslucháčov do osemnásteho a devätnásteho storočia a sprítomní atmosféru z dôb rakúsko-uhorskej monarchie. Cieľom organizátorov je vybudovať z Flašinetiády tradíciu, ktorá etabluje Slovensko na flašinetovej mape sveta. Návštevník, ktorý sa zapojí do celodennej súťaže, bude mať možnosť rozhodnúť o najoriginálnejšom flašinete, ako aj o najoriginálnejšom zvuku flašinetu. Pre všetkých návštevníkov je pripravený i celodenný program, ktorý je okrem predstavení flašinetárov vyplnený i divadelnými predstaveniami na motívy P.E. Dobšinského, ukážkami remeselných činností, či zábavnými súťažami pre deti i dospelých. Medzi doplnkové aktivity patrí návšteva domčeka „Negrambľoš“ (tvorivé dielne), oddychovej zóny s preliezačkami, hojdačkami a s mini zoo.

3. ROČNÍK DONOVALSKÝ DRAPÁK

Donovaly, sobota 8. august, nedeľa 9. august

Tretí ročník cyklopretekov na Donovaloch. Budú k dispozícii dve trate – Drapáčik Junior dlhá 5, 5 km a Drapák Hobby dlhá 28 km.

csm_plagat_cr_8d7b64778eMAJSTROVSTVÁ ČESKEJ REPUBLIKY JUNIOROV – ČESKÁ 1. LIGA

Žarnovica, sobota 8. august o 15. hod., nedeľa 9. august o 15. hod.

Speedway Club Žarnovica v spolupráci s mestom Žarnovica pripravuje druhý prázdninový plochodrážny víkend, ktorý sa uskutoční v sobotu a v nedeľu vždy so začiatkom o tretej hodine popoludní.V sobotu si v rámci Majstrovstiev Českej republiky juniorov zmerajú sily pretekári nielen z Čiech, ale aj Poľska, Slovinska, Maďarska a samozrejme aj domáci juniori. Na druhý deň v nedeľu pokračuje plochodrážny víkend Českou 1. ligou, v rámci ktorej budú medzi sebou súperiť pretekári z viacerých krajín, pričom za domácich prisľúbil účasť aj Martin Vaculík. Vstupné na sobotu sú tri eurá pre dospelých, dve eurá pre študentov do 18. rokov, jedno euro pre dôchodcov a deti do 10 rokov vstup zadarmo. Vstupné na nedeľný program je päť eur pre dospelých, tri eurá pre študentov do 18 rokov, jedno euro pre dôchodcov a deti do 10 rokov vstup zadarmo.

Faklcug1FAKLCÚG A TEKVICOVÁ ZÁBAVA

Špania Dolina – Penzión Klopačka, sobota 8. august o 19. hod., nedeľa 9. august o 11. hod.

V Španej Doline sa v sobotu uskutoční tradičná banícka hostina a tekvicová zábava. Od siedmej do ôsmej hodiny sa uskutoční detská diskotéka, po ktorej nasleduje tanečná zábava s hudobnou skupinou Durexx a o 20.30 hod. fakľový sprievod „faklcúg“. V nedeľu predobedom sa v kostole premenenia pána v Španej Doline udeje slávnostná banícka omša. Viac v našom staršom článku.

LETNÉ KINO NA AMFITEÁTRI

Amfiteáter, sobota 8. august o 21. hod.

Film premietaný v sobotu bude mať premiéru. Tohtoročný film s názvom Amy bude prezentovať kto vlastne bola Amy Winehouse. Viac informácii o letnom kine v článku.

csm_fps-2015-plagat_28aa48f487FESTIVAL POD SIDOROVOM

Vlkolínec – prírodný amfiteáter, nedeľa 9. august

Prírodný amfiteáter na Vlkolínci privíta v nedeľu  účastníkov a divákov 2. ročníka prehliadky ľudovej, folkovej, etno a novodrevnej hudby, spevu a tanca. Nádherná príroda a jedinečná ľudová architektúra Vlkolínca je ideálnou kulisou pre program, v ktorom sa predstavia folklórne súbory Liptov, Liptáčik, Poľana, sólista Ján Svetlan Majerčík, hudobná skupina Prešporok, Gajdošské zoskupenie, folklórne skupiny Východná a Sliačanka, ľudová hudba a spevácka skupina Folklórneho súboru Liptov. Diváci sa budú môcť naučiť ľudové tance spolu s členmi folklórnych súborov Liptov a Cindruška, ale aj hru na píšťalky s Dr. V. Struhárom st. a hru na gajdy pod vedením pána Lazinského.

DEŇ TROJKOLIEK

den trojkoliekNámestie SNP, nedeľa 9. august od 17-tej hodiny.

Zažite jazdu na obrej trojkolke a iných čudesných strojoch na Námestí SNP v Banskej Bystrici. Divadlo Kvelb z Českých Budějovíc prichádza s predstavením Nautrilus ZUM, v ktorom hlavnú úlohu hrá obria trojkolka. Príďte sa zabaviť a vyskúšajte si jazdu na nezvyčajných vozidlách. Sprievodným podujatím je výstava starých bicyklov.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

i_3241664Tihányiovský kaštieľ, nedeľa 9. august o 9. – 12. hod. a 13. – 17. hod.

Tvorivá dielňa sa ponesie pod heslom  Papieroví kamaráti. Farebný papier a šikovné ručičky dokážu spolu veľké vecičky. Na nedeľnej dielni si opäť vytvoríme nových kamarátov, ktorí v našej voľnej prírode žijú na strome a je im dobre. Potešíme sa, ak zapojíte vlastnú fantáziu a obohatíte našu výstavu o nové nápady. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Thurzov dom, nedeľa 9. august o 14. – 18. hod.

Tvorivá dielňa sa nesie pod heslom Hrnčiari. Už v dobách ľadových pračlovek vo svojej jaskyni túžil po teplej polievke z mamuta, no nemal si ju v čom uvariť. A tak vzniklo jedno z najstarších remesiel na svete – hrnčiarstvo. Zahrajte sa aj vy na hladného pravekého lovca a vyskúšajte si prácu s hlinou. Odnesiete si od nás vlastnoručne vyrobenú jednoduchú misku. Vstupné je jedno euro a päťdesiat centov.

BLACK BAND

Sliač – Záhrada spoločenskej dvorany Palace, nedeľa 9. august o 16. hod.

Promenádny koncert hudobnej skupiny z Prievidze pre všetky generácie.