Faklcug1Po kutliaroch, haluškách, štiarci, fizolniach či uhorkách prichádza tekvica. Na Španej Doline sa už asi polstoročie koná podujatie s názvom Tekvicová zábava. Tohto roku sa uskutoční v sobotu 8. augusta.

Podujatím, ktoré organizuje Penzión Klopačka a Banícke Bratstvo Herrengrund, si Špaňodolinčania a návštevníci obce pripomínajú vysvätenie rímskokatolíckeho Kostola Premenenia Pána (1254). Pôvod názvu Tekvicová zábava je celkom prozaický. Podujatie sa koná v čase, keď (nielen) na Španej Doline dozrieva táto tradičná slovenská plodina. Tekvicové hody sa síce nechystajú, no gurmáni si prídu na svoje. Ponuka jedál v Klopačke bude obohatená o tekvicovú polievku.

Nesporne najväčším lákadlom tekvicového dňa bude tradičný večerný fakľový sprievod permoníkov a baníkov s lampášmi po halde Maximilián Faklcúg. Začína sa o 20.30 hod. Ak sa teda chystáte v sobotu na Španiu Dolinu, vezmite si so sebou fakle alebo lampáše. Faklcúg je nezabudnuteľný zážitok.

Tekvicová zábavaEšte pred Faklcúgom bude detská diskotéka (19. – 20. hod.), no a po nej už nasleduje tradičná banícka hostina, Tekvicová zábava. Do tanca aj na počúvanie zahrá banskobystrická skupina Durexx. To všetko sa udeje na špaňodolinskom námestí, na Pľaci, kde nebudú chýbať ani remeselníci so svojimi výrobkami.

Ak sa na Španiu Dolinu vyberiete už zrána, môžete si urobiť prechádzku po Malom banskom okruhu, ktorý bol otvorený v roku 2005. Má sedem zastavení – Denná štôlňa, Banícky dom č. 65, Fajtlová – štôlňa Mann, Halda Maximilián, Šachta Maximilián, Horná Ludovika – šachta a Dolná Ludovika – stupa. Trasa chodníka vedie obecnými komunikáciami a lesnými cestami, východzím a konečným miestom okruhu je námestie obce.

V nedeľu 9. augusta o 11. hod. sa v Kostole Premenenia Pána uskutoční slávnostná banícka omša. Do kostola vedie drevené schodisko so šindľovou strechou a 162 schodmi. Oplatí sa po nich vyjsť.