O.Z. za! amfiteáter aj v auguste všetkých pozýva do Letného kina na amfiteátri. Premietania budú pokračovať v pravidelnosti každý druhý utorok, takže 11. a 25. augusta o 21:00. Diváci a diváčky sa však môžu tešiť aj na jednu filmovú premiéru, ktorá bude uvedená špeciálne už v piatok 7. augusta.

amfiteater banska bystrica autor fotografie_Martin Dubovský

Letné kino na amfiteátri teda otvorí nový mesiac trochu netypicky prvý augustový piatok, a to rovno premiérou filmu Amy. Celovečerný dokument režiséra Asifa Kapadia pátra po tom, kto v skutočnosti bola slávna speváčka Amy Winehouse. Vo filme uvidíme predovšetkým Amy samotnú prostredníctvom doposiaľ nezverejnených archívnych záberov, rozhovorov, ale aj jej hudby a pôvodných textov. Film zachytáva Amy ako mladú, talentovanú a pomerne šťastnú ženu s budúcnosťou, ako obeť manipulácie manažérov, a ako človeka, ktorý viac nedokáže uniesť tlak médií a verejnosti.

plagat letne kino BB_AUGUSTHneď v utorok 11. augusta bude nasledovať film Kmeň. Tento ukrajinsko-holandský film je určite najprovokatívnejším filmom, ktorý v Letnom kine na amfiteátri premietneme. Nie ani tak pre nahotu, násilie a odstrašujúce sociálne prostredie, v ktorom sa príbeh odohráva. Film provokuje tým, že nás konfrontuje s bezútešným svetom a neponúka žiadne šťastné konce. Sluchovo postihnutý teenager Sergey prichádza do špeciálnej internátnej školy. Aby prežil, stáva sa členom divokej organizácie svojich rovesníkov – kmeňa. Jeho začleňovanie sa do skupiny však naruší láska, kvôli ktorej sa Sergey dostane do konfliktu s celým kmeňom. Film je bez hovorených dialógov, celý len v posunkovej reči postáv. Síce ponurý, ale skvelý film režiséra Miroslava Slaboshpitského treba rozhodne vidieť.

Posledné premietanie v mesiaci sa uskutoční 25. augusta. Máme Pápaža! je taliansky film režiséra Nanniho Morettiho plný vtipu, nečakaných odhalení a ľudskosti. Habemus Papam! zaznie na námestie sv. Petra a celý svet sa trasie radosťou. Ale čo keď pápež odmieta stať sa pápežom? A ako mu pomôcť, keď sa psychiater, ktorého zavolajú na pomoc, nemôže pýtať na sex, ani na vzťah s rodičmi? Aj pápež je len človek a tento film o tom hovorí tým najvtipnejším a najnečakanejším spôsobom. Film je zaujímavý aj prostredím Vatikánu a Ríma v ktorom sa odohráva.