Prvá májový týždeň ubehol rýchlo a naša redakcia je tu opäť s ponukou pozvánok na víkendové podujatia. Bohatá a rôznorodá je najmä piatková ponuka, víkend sa bude niesť v znamení 77. výročia konca 2. svetovej vojny v Európe, k čomu si pripravilo bohatý program banskobystrické Múzeum SNP. Práve v nedeľu 8. mája si pripomíname Deň víťazstva nad fašizmom, no zároveň pripadol na tento sviatočný dátum aj Deň matiek.

Piatok 6. máj

Fíha Tralala vo Zvolene

Dom kultúry Podborová, Zvolen – 17.00 h

Obľúbený škriatok FÍHA tralala si pre detičky pripravil krásny pesničkový program plný najväčších hitov, aj nových pesničiek. Deti sa môžu taktiež tešiť na obľúbené rozprávkové postavičky myšky z knižky či žabky. Veľkým prekvapením bude aj nový kamarát Dino Discotekus. Príďte si spolu s vašimi ratolesťami zaspievať, zatancovať a užiť si krásnu čarovnú atmosféru! Lístky dostupné v sieti Ticketportal.

Maca a Kapela roka v Záhrade

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 19.00 h

Maca a Kapela roka prinášajú silný ženský album Chobotnica, ktorý pokrstia v piatok 6. mája v banskobystrickej Záhrade. Slovenská hudobníčka a herečka Marcela „Maca“ Cmorejová, známa z banskobystrickej skupiny Sto múch, či z pôsobenia v Radošinskom naivnom divadle, nahrala počas pandémie nový, v poradí druhý štúdiový album. Spoločne s vlastnou hudobnou formáciou, nazvanou Kapela roka, pripravili pôsobivú hudobnú spoveď, určenú predovšetkým ženám. Vystúpenia Kapely roka sú často nielen hudobným, ale aj vizuálnym zážitkom, o čom sa budete môcť presvedčiť na vlastné oči, počas piatkového večera v Záhrade CNK.

Gary and the homegrown

U Francúza – Jazz Klub 12, Banská Bystrica – 20.00 h

Gary and the homegrown je 6-členná kapela, ktorú založil spevák/skladateľ/gitarista z anglicka, Gary Halmkan. Kapela hrá originálnu tvorbu v príjemnom mixe žánrov ako Soul, Blues, Funk a Acoustic. V piatok 6. mája zavítajú so svojou tvorbou opäť do Banskej Bystrice, tentokrát do jazzového klubu U Francúza. Podujatie začína o 20. hodine, vstup je voľný.

Koncert Braňa Mojseja v 77-čke

Klub 77, Banská Bystrica – 20.00 h

Do mesta pod Urpínom zavíta populárny slovenský spevák, ktorý svojím hitom „Pijeme fernet cez internet“ predbehol dobu. Legendárny Braňo Mojsej sa vydáva spolu so svojou kapelou na TOUR 2022 a jeho zástavkou bude aj Banská Bystrica, kde prinesie poriadnu rockovú muziku. Túto nefalšovanú atmosféru, ktorú nechceš zmeškať, môžeš zažiť jedinečne v Klube 77! Príďte si zaspievať nielen “Fernet cez internet” či “Do vody ma hoď” a zažiť naživo rockovú show.

BOHOROVNÍ

Hotel Národný dom, Banská Bystrica – 20.00 h

Môže si človek dovoliť všetko? Je pánom života a smrti? Sme Bohu rovní? Pravda či lož? Boj dobra so zlom – pre dospelých. Ansámbel nepravidelného divadla n.o. (AND) uvedie v piatok 6. mája o 20. hodine v Hoteli Národný dom kabaretnú show s názvom BOHOROVNÍ. Hrozby, ktoré priniesla pandémia, si vyspelý svet pripúšťal len v hororoch či v krajinách tretieho sveta, žil takpovediac bohorovne. Unikátna doba ukázala, že téma bohorovnosti (v jej dvojakom alebo až mnohorakom ponímaní) je výsostne aktuálna. Kabaretná inscenácia na príkladoch súčasnej spoločnosti mapuje situácie a motívy ľudskej bohorovnosti.

GROOVEBOX

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21.00 h

Banskobystrické Ministry of Fun sa po znovuotvorení už tradične teší veľkej popularite, no je to zásluhou výborných akcií, ktoré svojím návštevníkom ponúkajú. Inak tomu nebude ani v piatok 6. mája, kedy sa v najmodernejšom tanečnom klube uskutoční akcia s názvom GROOVEBOX. Ide o pravidelnú akciu s 12-ročnou tradíciou, v rámci ktorej je ústrednou postavou jeden z najznámejších slovenských DJ-ov, nitriansky DJ EKG. O support sa postarajú Martin Cehelsky a Anndy. Vstupenky dostupné na tomto mieste.

WASTED – Radikal Chef + Frayer Flexking

Urban Spot, Banská Bystrica – 21.00 h

Priaznivci new-school rapu si prídu na svoje v rámci pokračovania WASTED TOUR! Do Banskej Bystrice si to v piatok 6. mája namieri legendárny RADIKAL CHEF, ktorého bude doprevádzať kontroverzný Frayer Flexking. O ďalší support sa im postarajú Alegz a so svojími DJ setmi Dufus a MJAY. Vstupenky je možné zakúpiť iba na mieste, do 22. hodiny za zvýhodnenú cenu 8 eur, následne za 10 eur.

Sobota 7. máj

77. výročie ukončenia 2. svetovej vojny

Múzeum SNP, Banská Bystrica – 11.00 h

Múzeum SNP pozýva na podujatie venované 77. výročiu ukončenia 2. svetovej vojny v Európe, ktoré sa uskutoční v sobotu, 7. mája od 11. hodiny programom pre pozvaných hostí. Od 13.00 h bude program pokračovať v areáli Pamätníka SNP aktivitami pre verejnosť. Chýbať nebudú tvorivé aktivity pre deti, bezplatný vstup do Múzea SNP, premietanie filmov v kinosále Múzea SNP. O športové aktivity sa postarajú športovci z banskobystrickej Dukly a Dracula Gymu, pretekár Richard Gonda odprezentuje formulu Renault 2.0. Vojenská polícia bude mať pripravené ukážky a rovnako tak pripravia program aj sokoliari zo skupiny BIATEC. Od 17. hodiny bude v areáli Pamätníka SNP koncert Vojenskej hudby Banská Bystrica, o 19.00 h zahrá v Záhrade Chavivy Reick svoj koncert Martin Harich.

MUSICA BAROCCA 2022 – Zlatý vek gitary

Evanjelický kostol, Lazovná 46, Banská Bystrica – 19.00 h

Ansámbel Zlatý vek gitary pravidelne prináša jedinečnú hudbu majstrov, ktorí komponovali komornú hudbu pre romantickú gitaru na začiatku 19. storočia. Koncertný program obsahuje skladby viedenských majstrov. Viac o celej sérii podujatí nájdete na tomto odkaze.

SPACE 92 (FR)

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21.00 h

V roku 2020 sa stal najpredávanejším techno producentom na platforme Beatport a aktuálne patrí k najžiadanejším DJom na techno scéne. SPACE 92 prichádza v sobotu 7. mája po prvýkrát na Slovensko a namieri si to rovno do najmodernejšieho tanečného klubu, banskobystrického Ministry of Fun. O support sa postará rezident DJ Mustee a Matthew.

Nedeľa 8. máj

Akvabatolárium

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 10.00 h

Predstavenie pre deti od 10 mesiacov do 3 rokov v Teátriu Bábkového divadla na Rázcestí. Interaktívne mokré predstavenie pre batoľatá a ich rodičov. Pokračovanie projektu Batolárium. Predstavenie pre batoľatá bolo nominované v kategórii cena Stana Radiča za objav roka na európskom festivale humoru a satiry Kremnické gagy 2012. Rezerváciu vstupeniek nájdete na stránke BDNR.

Zamatový zajačik

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 16.00 h

Ako sa hračky stanú skutočnými… Láskavý príbeh o tom, čo všetci potrebujeme najviac. O tom, aké je dôležité ľúbiť. Aké je dôležité snívať. Aké je dôležité chápať. Inscenácia účinkovala v Belgicku pri príležitosti hosťovania BDNR pre slovenské a belgické rodiny žijúce v Bruseli pod názvom Nedeľa s bystrickými bábkami (október 2019). Viac informácií spolu s možnosťou zakúpenia vstupeniek nájdete na tomto odkaze.

Benefičné letné kino: Musíme si pomáhať

Amfiteáter Paľa Bielika, Banská Bystrica – 21.00 h

O. Z. za! amfiteáter, Kolotoče s. r. o. a spoločnosť THA – Total Help Art vás pozývajú na benefičné premietanie k príležitosti Dňa víťazstva nad fašizmom. Úplne celá čiastka zo vstupného bude venovaná Komunitnej nadácii Zdravé mesto, ktorá pomáha ľuďom utekajúcim pred vojnou. Premietaným počinom bude film MUSÍME SI POMÁHAŤ z dielne českého režiséra Jana Hřebejka.