Po uplynulom jazzovom víkende sa v znamení hudby bude niesť aj prvá májová sobota. V Banskej Bystrici sa začína jubilejný desiaty ročník festivalu organovej hudby Vivat Vox Organi a druhý ročník festivalu barokovej hudby Musica Barocca 2022, ktorý otvorí koncert v Evanjelickom kostole. 

Tohtoročný Medzinárodný festival barokovej hudby Musica Barocca ponúkne milovníkom barokovej hudby tri koncerty – 7. mája v Evanjelickom kostole, 26. júna v Hornej Striebornej ulici a 27. augusta v Kostole Premenenie Pána v Španej Doline.

Banskobystrický Evanjelický kostol bude 8. júla aj miestom prvého koncertu desiateho Medzinárodného organového festivalu Vivat Vox Organi. V rámci jubilejného ročníka sa v kostole na Lazovnej počas júla, augusta a septembra uskutoční celkom päť organových koncertov. Festivalový koncert bude aj v kostole v Španej Doline. Obidve podujatia ponúknu návštevníkom nezabudnuteľné hudobné zážitky v podobe diel významných majstrov v podaní skvelých umelcov zo Slovenska, Francúzska, Španielska, USA a Vatikánu.

Festival Musica Barocca otvorí Zlatý vek gitary

Ansámbel Zlatý vek gitary rozozvučí v prvú májovú sobotu banskobystrický Evanjelický kostol jedinečnou hudbou majstrov, ktorí komponovali komornú hudbu pre romantickú gitaru na začiatku 19. storočia. Zaznejú skladby talianskeho gitaristu a skladateľa, popredného gitarového virtuóza začiatku 19. storočia Maura Giulianiho, ako aj rakúskeho skladateľa Antonia Diabelliho, ktorý skomponoval pre gitaru množstvo skladieb. Na koncerte zaznie jeho málo hrávaný, no o to krajší, cyklus piesní 7 Gesänge für und Gefühl. Toto trio pre husle, traverso a romantickú gitaru je ukážkou komornej hudby obľúbenej a preferovanej v 19. storočí v domácnostiach a šľachtických salónoch.

Koncert v sobotu 7. mája v Evanjelickom kostole (Lazovná ul.) sa začína o 19:00 h. Ansámbel Zlatý vek gitary sa predstaví v zložení: Matúš Šimko (tenor), Martina Mestická (priečna flauta), Jakub Mitrík (romantická gitara), Ján Kružliak (husle).

Koncerty na Hornej Striebornej aj v Španej Doline

Musica Barocca pokračuje v nedeľu 26. júna (13:30 h) vystúpením bratislavského súboru pre starú hudbu Solamente Naturali. Koncert sa uskutoční na Hornej Striebornej ulici, kde v ten deň odhalia pamätnú tabuľu organárskej rodine Podkonických. Organárska dielňa Michala a Martina Podkonických sídlila práve na tejto banskobystrickej ulici a v 18. storočí v nej vznikali tie najvzácnejšie organy Podkonických. Program súboru Solamente Naturali s názvom Musica Globus je zostavený z diel barokovej hudby, ktorá v 18. storočí, v čase, keď sa výrobe organov venovali majstri Podkonickí, znela po celom svete. (V prípade nepriaznivého počasia sa koncert uskutoční v Evanjelickom kostole na Lazovnej.)

Druhý ročník Medzinárodného festivalu barokovej hudby Musica Barocca ukončí v sobotu 27. augusta (19:00 h) koncert Barokové fúzie v Kostole Premenenia Pána v Španej Doline, ktorý je prísľubom nesporne mimoriadneho autentického barokového zvukového zážitku. A to vďaka spojeniu dvoch fenoménov slovenskej hudby hrajúcich na dvoch historických nástrojoch. Na špaňodolinskom barokovom organe bude hrať Stanislav Šurin a na barokových husliach so strunami z ovčích čriev zahrá Miloš Valent (Solamente Naturali).

Solamente Naturali:

Program festivalu Vivat Vox Organi 2022

Michael Matthes (Francúzsko)

Piatok 8. júl – 19:00 h  / Evanjelický kostol, Banská Bystrica, Lazovná

Jubilejný desiaty ročník festivalu otvorí mimoriadny parížsky organista kostola Saint-Germain-l’Auxerrois Michael Matthes, ktorý je predstaviteľom francúzskej organovej školy. Spolu s Davidom di Fiore študoval organ aj u parížskej organistky Odile Pierre.

David di Fiore (USA), Matúš Kucbel (Slovensko)

Koncert pre dva organy a tamburíny

Sobota 6. august – 19:00 h / Kostol Premenenia Pána, Špania Dolina

V programe, ktorý pripravili dvaja priatelia, organisti David di FioreMatúš Kucbel, zaznie prevažne rytmická renesančná a baroková hudba. V jednom koncerte sa tak spojí zvuk dvoch historických organov, obohatený aj o dobovú rytmickú sekciu. Interpretáciu renesančných tancov doplní zvuk tamburín.

Tomé Olives (Španielsko)

Sobota 13. august – 19:00 h / Evanjelický kostol, Banská Bystrica, Lazovná

Pozvanie na organový festival prijal aj španielsky organista Tomé Olives. Je titulárnym organistom katedrály na Menorce, kde pôsobí za monumentálnym historickým organom. Zo Španielska do Banskej Bystrice prinesie temperamentný program, obohatený o jeho vlastné kompozície.

Juan Paradell Solé (Vatikán)

Sobota 20. august – 19:00 h / Evanjelický kostol, Banská Bystrica, Lazovná

Juan Paradell Solé, rodák zo španielskej Igualady, je prvým organistom pápežskej baziliky Santa Maria Maggiore v Ríme a titulárnym organistom Baziliky sv. Petra vo Vatikáne, kde hráva aj pri slávení liturgie s pápežom Františkom.

David di Fiore (USA)

Sobota 3. september – 19:00 h / Evanjelický kostol, Banská Bystrica, Lazovná

Američan (narodil sa v Seattli) s talianskymi koreňmi David di Fiore je už stálicou festivalu Vivat Vox Organi. Začiatkom jeho medzinárodnej kariéry bol roku recitál v Katedrále Notre-Dame v Paríži v roku 1987. V súčasnosti pôsobí na Katedre hudby Katolíckej univerzity v Ružomberku. V tomto roku David di Fiore oslavuje významné životné jubileum a tak program jeho koncertu bude zostavený špeciálne, oslávenecky.

Thierry Mechler (Francúzsko)

Sobota 24. september – 9:00 h / Evanjelický kostol, Banská Bystrica, Lazovná

Záver festivalu bude patriť francúzskemu organistovi, zároveň aj vychýrenému improvizátorovi Thierry Mechlerovi. Hru na organe a improvizáciu vyučuje na kolínskej hudobnej univerzite (Hochschule für Musik und Tanz Köln) a na majstrovských kurzoch po celej Európe. Pôsobí tiež ako profesor organovej hry a improvizácie na univerzite v Cologne. Na Slovensku sa predstaví po prvý raz.

Thierry Mechler:

Vstupné na všetky festivalové koncerty je dobrovoľné. Zmena programu vyhradená. Viac informácií na tomto odkaze.

Koncerty hostí festivalu Musica Barocca a Vivat Vox Organi 2022 z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, Banskobystrický samosprávny kraj, Mesto Banská Bystrica a obec Špania Dolina. Záštitu nad podujatiami prijali primátor mesta Ján Nosko, viceprimátor mesta Milan Lichý a starostka Španej Doliny Martina Wilhelmerová.