Druhý predĺžený víkend po sebe ponúkne obyvateľom a obyvateľkám Banskej Bystrice opäť pomerne rozmanitý program, z ktorého si každý môže vybrať to svoje. Bohaté zastúpenie budú mať tradičné akcie v podobe stavania májov v okolitých obciach a rovnako tak sa budú páliť vatry, čo je vždy lákadlom aj pre početnejšie skupiny ľudí. 

Piatok 5. máj

Orpheus & Euridice

Robotnícky dom, Banská Bystrica – 16.00 h

Opera s názvom Orpheus & Euridice mala premiéru 5. októbra 1762 vo viedenskom Burgtheatri. Po 261 rokoch sa ju na pôde Akadémie umení spolu so študentami FMU AU a orchestrom FMU Camerata Novisoliensis podujal naštudovať režisér Igor Šimeg. Predstavenie tak môžete vidieť 5. mája o 16.00 h v Robotníckom dome v Banskej Bystrici. Účinkujú poslucháči Katedry vokálnej interpretácie.

TRANZ 2023 — festival literárneho prekladu

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 18.00 h

V piatok a sobotu je v Záhrade na programe TRANZ 2023 – festival pre všetkých milovníkov a milovníčky literárneho prekladu a pre celoslovenskú prekladateľskú komunitu. Prvý ročník festivalu prinesie do kultúrneho centra Záhrada v Banskej Bystrici bohatý dvojdňový program. Diskusie, večerné bloky, živá verzia obľúbeného prekladateľského seriálu, ale aj worshop kritiky prekladu a trh prekladovej literatúry, ktorého sa zúčastní približne desať vydavateľstiev. Chýbať však nebude ani výborná hudba.

Pre viac užitočných informácií, spoločne s kompletným harmonogramom podujatia, odporúčame navštíviť nás samostatný článok s odkazom nižšie.

QUAKE

Divadlo Štúdio tanca, Banská Bystrica – 19.00 h

V Divadle Štúdio tanca sa môžete tešiť na nový zaujímavý formát. QUAKE ukazuje, že tanec presahuje hranice svojej disciplíny, svojej domácej scény. Kratšie formáty vytvorené priamo členmi umeleckého súboru divadla spojené s vernisážou a koncertom určite opäť prekonajú očakávania. Nenechajte si ujsť výnimočnú premiéru už 5. mája o 19.00 h. Vernisáž fotografií Marcely Záchenskej sa uskutoční o 18.00 h a koncert kapely Škridle začína po premiére. Viac informácií sa dozviete na webe Divadla Štúdio tanca, kde si môžete zakúpiť aj vstupenky.

Vyskladaj si svoj G-T

Spezax Caffe, Banská Bystrica – 19.00 h

Nechajte si v piatok večer namiešať Gin Tonic a užite si večer plný hudby a zábavy v banskobystrickom Spezaxe. Drinky bude miešať Jakub Bobček, gin ambasádor pre Permond Ricard Slovensko a o hudbu sa postará DJ Viktor.

Jedinečný večer – Francúzske víno a syry + Harmonika

U Francúza – Jazz Klub 12, Banská Bystrica – 19.30 h

Príďte v piatok 5. mája do jazzového klubu U Francúza ochutnať syr a ďalšie francúzske špeciality v sprievode harmonikára. Počas tohto jedinečného večera si môžete objednať Syrový tanier (Camembert, Brie, Tomme). Bude to exkluzívny večer, ktorý sa nesmie vynechať. Rezervácie na tel. čísle: 0950 606 566.

Karol Mikloš + Analogrunner – dvojkoncert

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 20.00 h

V rámci vyššie spomenutého Festivalu TRANZ je v Záhrade na programe dvojkoncert zásadných interpretov z portfólia trnavského vydavateľstva Deadred Records, ktorý prinesie program plný kvalitnej pesničkárskej tradície Karola Mikloša a jeho kapely v spojení s elektronickým setom producenta Analogrunnera. Ten sa zaskvel v spoluprácach s mnohými menami domácej i zahraničnej scény, navyše na koncert do Záhrady si pozval aj speváčku a skladateľku Laru Abou Hamdan.

STO MÚCH

Hogo Fogo Jazz & Art Club, Banská Bystrica – 19.30 h

Do „Hogo Fogo“ mieri Sto múch – hudobná skupina pochádzajúca z Banskej Bystrice. Sami seba považujú za ekologický funky-underground, v ktorom dominujú horehronsko-podpolianske vplyvy. V rámci ich koncertu, ktorý sa uskutoční v piatok 5. mája od 19.30 h zaznejú mnohé piesne, ktoré sa väčšinou nedostali do festivalového, ani do klubového setlistu. Z piesní, ktoré nie sú ani do tanca, ani na počúvanie, ale skôr na zamyslenie, ba zaplakanie.

GROOVEBOX

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21.00 h

V piatok 5. mája sa v banskobystrickom Ministry of Fun uskutoční ďalšia akcia s názvom GROOVEBOX. Ani tentokrát nebude chýbať azda najpopulárnejší slovenský DJ. Ide o pravidelnú akciu s 12-ročnou tradíciou, v rámci ktorej je ústrednou postavou jeden z najznámejších slovenských DJ-ov, nitriansky DJ EKG. O support sa tentokrát postarajú MUSTEE a ANNDY. Brány Ministry of Fun sa otvoria o 21. hodine, vstupenky sú dostupné na tomto mieste.

OLDIES Party IV

Wake Up, Zvolen – 21.00 h

Po troch úspešných oldies párty, si pre vás vo zvolenskom Wake Up prichystali štvrté a zároveň posledné pokračovanie s rovnako kvalitným obsadením. Celým večerom Vás budú sprevádzať DJi Laco a Zolo Hradskí. Vstupné je 8 eur, zábava trvá do 4. hodiny rannej.

Sobota 6. máj

Pochod k pamätníku

Zastávka MHD Kopanice v Malachove – 8.30 h

Pri príležitosti Dňa víťazstva nad fašizmom Obec Malachov a OZ Malachovská dolina všetkých srdečne pozýva na tradičnú turistickú akciu. Pochod sa koná v sobotu 6. mája so začiatkom o 8.30 h, trasa povedie cez vyhliadku nad Hornými Pršanmi, Tureckú studničku, s položením venca o 10.30 h k pamätníku padlých letcov. Odmenou bude pekná vyhliadka z Dolnej skaly. Organizátor zabezpečuje občerstvenie na Grofovom obede, kde pochod končí. Vedúcim túry je Ján Oravec.

Záhradka v skle

Tihányiovský kaštieľ, Banská Bystrica – 9.30 h (ďalšie vstupy 13.00 a 15.00 h)

Tradícia rastlinných terárií siaha až do prvej polovice 19. storočia. Ich objav otvoril brány do európskych zbierok dovtedy neznámym exotickým rastlinám. Rastlinky v interiéri sú nielen pekné, ale aj prospešné. Navštívte Tihányiovský kaštieľ a vytvorte si minizáhradku v skle s vlastným ekosystémom z dostupného materiálu.

Po stopách permoníkov

Thurzov dom, Banská Bystrica – 10.00 h (ďalší vstup 15.00 h)

Vstúpte do tajomného sveta škriatkov, ktorí vás budú sprevádzať cestou za poznaním. Pýtate sa kedy? Už v sobotu 6. mája v priestoroch Thurzovho domu, ktorý je súčasťou Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici. Spoločne budete môcť putovať históriou a prostredníctvom riešení zábavných úloh objavíte minulosť nášho kraja od pravekých hľadačov cez baníctvo až po súčasnosť. Vhodné pre deti od 6 rokov.

FUNKOVICA

Stará tržnica Banská Bystrica – 12.00 h

v sobotu 6. mája to na Tržnici opäť ožije! Prevádzky vám ponúknu špeciality pripravené výhradne pre tento deň! K tomu vám bude veselo z funky muziky, o ktorú sa postará DJ Vražda z jeho platní.  Menu špecialít bude zverejnené na príbehoch/storkách Starej Tržnice alebo sa jednoducho nechajte prekvapiť.

O múdrej dievčine

Divadlo pod balkónom, Banská Bystrica – 17.00 h (v nedeľu 10.30 h)

Počas víkendu je v sásovskom Divadle pod balkónom na programe ďalšie činoherno-bábkové predstavenie, tentokrát s takmer detektívnou zápletkou, bábkami a pesničkami o pracovitej dievčine, ktorá svojou múdrosťou zachráni kráľovstvo. Predstavenie je o minulosti, ktorá sa, ale veľmi, dotýka aj súčasnosti.

Verejné korčuľovanie

Zimný štadión (hala B), Banská Bystrica – 17.00 h

Nadšenci korčuľovania na ľade si môžu prísť v sobotu 6. mája vychutnať ľadovú plochu haly B na banskobystrickom zimnom štadióne. Tá bude pre verejnosť k dispozícii od 17.00 do 18.30 h. Vstup pre dospelých a študentov nad 15 rokov je za 4 eurá, pre deti do 15 rokov a osoby s ťažkým zdravotným postihnutím a ich doprovod je vstup za 2 eurá.

Stavanie mája a Vlkanovská vatra

Obecný úrad Vlkanová – 19.00 h

Starostka obce Vlkanová a DHZ Vlkanová pozývajú na stavanie mája a Vlkanovskú vatru. Toto podujatie sa uskutoční v sobotu 6. mája od 19. hodiny, a to pri Obecnom úrade v obci Vlkanová. Po postavení mája prebehne o 19.30 h zapálenie vatry. O občerstvenie a dobrú zábavu sa postará DHZ Vlkanová. Všetci ste srdečne vítaní.

Májová vatra

Badín – 20.00 h

DHZ Badín a Obec Badín pozývajú na tradičnú Májovú vatru, ktorá sa uskutoční v sobotu 6. mája od 20. hodiny na badinskom vršku. O občerstvenie bude postarané.

Celebration Party

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21.00 h

V sobotu 6. mája je v banskobystrickom Ministry of Fun na programe tzv. „CELEBRATION PARTY„. Bude sa teda oslavovať a do tanca budú hrať MAJCO a IZZY. Brány Ministry of Fun sa otvoria o 21. hodine, vstupenky sú dostupné na tomto mieste.

Nedeľa 7. máj

AQUA BURZA Banská Bystrica

Hotel DIXON, Banská Bystrica – 9.00 h

Milovníci akvaristiky sú srdečne pozvaní na pravidelnú akvaristickú a teraristickú predajnú výstavu. Na burze nájdete množstvo vodných a terárijných živočíchov, rastlín, akvaristickej techniky a príslušenstva k chovu. Tento raz rozšírená ponuka o nových vystavovateľov terárijných zvierat a rastlín (hady, škorpióny, žabky, stonožky). Z akvaristiky bude tradične široká ponuka sladkovodných živočíchov od importérov a chovateľov zo Slovenska, Česka a Maďarska.

Žigmundove slávnosti

The Grand Vígľaš – 10.00 h

Hoci vonku jar prichádza len pomaly a zima sa ešte nechce tak úplne vzdať svojho kraľovania, na Vígľašskom zámku v nedeľu 7. mája pripravia slávnosti, na aké by bol hrdý aj samotný kráľ Žigmund Luxemburský. Viac informácií v našom samostatnom článku s odkazom nižšie.

Charitatívny beh WINGS FOR LIFE WORLD RUN

Park pod Pamätníkom SNP, Banská Bystrica – 13.00 h

Charitatívny beh Wings For Life World Run sa uskutoční už v nedeľu 7. mája, preto ak ešte nemáte plány na víkend, spojte príjemné s užitočným a pomôžte nadácii Wings For Life meniť ľudské životy. Bežecké podujatie sa koná každý rok s tým istým cieľom: získať peniaze na výskum poranení miechy a chrbtice, a do nadácie pritom putuje celá suma získaného štartovného. Viac informácií nájdete aj na stránke organizátora.

O medúzke

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 16.00 h

Rozprávka o medúzke, ktorá sa narodí štvorhranná, nie okrúhla, ale všetko sa na dobré obráti. Pre deti od 3 rokov v slovenčine a v posunkovom jazyku. V rozprávke sa postupne zoznámite s medúzkinou výlučnosťou, s ťažkosťami, s pocitmi smútku a osamelosti, ktoré z toho vyplývajú. Avšak v rozprávke je prítomný moment hľadania, snahy pochopiť seba samého a ostatných. To môže viesť k vnútornému uspokojeniu a pochopeniu svojej odlišnosti a tiež odlišnosti tých ostatných a ku šťastnému koncu. Viac informácií, spoločne s možnosťou rezervácie/kúpy vstupeniek nájdete na webe BDNR.

Riečanský majáles

Riečka – 16.00 h

Guláš, kapustnica a pivo budú tvoriť základ Riečanského majálesu, ktorý sa uskutoční v nedeľu 7. mája od 16. hodiny. O hudobnú zábavu sa postará DJ Lalík.

Pieseň pre mamu

Bohéma klub Štátnej opery v Banskej Bystrici – 17.00 h

Pri príležitosti blížiaceho sa Dňa matiek si v Bohéma klube Štátnej opery pripravili na nedeľu 7. mája koncert s názvom Pieseň pre mamu. Účinkujú Katarína Procházková, Dušan Šimo a členovia orchestra Štátnej opery pod vedením Milana Bernáta. Vstupenky nájdete tu.

Elegance & Band – krst nového CD

Cikkerova sieň, Banská Bystrica – 18.00 h

Všetci ste srdečne pozvaní na krst nového CD speváckeho kvarteta Elegance s názvom Sing, Sing, Sing. Ten sa uskutoční v nedeľu 7. mája o 18.00 h v Cikkerovej sieni na Radnici mesta Banská Bystrica. Vokálne zoskupenie Elegance tvoria profesionálne sólové speváčky a hlasové pedagogičky pôsobiace na rôznych umeleckých školách, Konzervatóriu J. L. Bellu v Banskej Bystrici ako aj v Štátnej opere Banská Bystrica. Elegance vzniklo v roku 2018 v Banskej Bystrici a repertoár kvarteta sa skladá zo známych i menej známych piesní rôznych žánrov, popri svetovej klasike nechýba jazz, swing, muzikál či šansón.

Vatra oslobodenia

Malachov – 20.30 h

Dobrovoľníci z Malachova vás srdečne pozývajú na tradičné pálenie VATRY OSLOBODENIA, ktoré sa uskutoční v nedeľu 7. mája o 20.30 h pred chatou TJ Slovan Malachov na Diely.

Pondelok 8. máj

Májový beh Starým hájom

Závora do Starého hája – 8.30 h

Na sviatočný pondelok 8. mája si Obec Badín pripravila Májový beh Starým hájom. Pre všetkých záujemcov o účasť, ktorí majú nad 15 rokov, je potrebné registrovať sa do 5.5.2023 (do 12.30 h) na adrese beh.badin@gmail.com. V štartovnom vo výške 5 eur, ktoré sa uhrádza pri registrácii v deň podujatia, je zahrnutá pamätná medaila, pitný režim a malé občerstvenie.

Výlet na Pustý hrad

Vlaková stanica Vlkanová – 8.59 h

Vlkanovská VIBRAMA pozýva na výlet na Pustý hrad, ktorý sa uskutoční v pondelok 8. mája. Ľahká túra je vhodná aj pre seniorov a rodiny s deťmi a bude spojená s opekačkou. Doneste si preto špekačky, ražne a polienko. Odchod vlakom je z Vlkanovej o 8.59 h, cestovné sú 2 eurá.

8. máj v Múzeu SNP

Múzeum SNP, Banská Bystrica – 12.00 h

V pondelok 8. mája 2023 si pripomenieme 78. výročie ukončenia Druhej svetovej vojny v Európe. Múzeum Slovenského národného povstania sa rozhodlo usporiadať pre širokú verejnosť podujatie v areáli Pamätníka SNP. Od 12.00 h bude múzeum otvorené bezplatne. V areáli bude navyše vysunuté pracovisko Vzdelávacieho centra Múzea SNP v rozmanitými aktivitami pre všetky vekové kategórie.

Viac informácií o programe nájdete v našom samostatnom článku s odkazom nižšie.