Národná kultúrna pamiatka v srdci Slovenska, každoročne ponúka svojim priaznivcom bohatý kultúrny program a kvalitné služby. Okrem štandardných pobytových, kongresových a svadobných balíčkov, usporadúva Zámok Vígľaš aj tradičné zámocké podujatia.

Príchod novej sezóny odštartoval každoročný Veľkonočný pobyt, počas ktorého si prišli na svoje malí i veľkí. Vonkajšie priestory zámku boli zaplnené stánkami s ľudovými remeslami, ktoré neskôr vystriedali zábavné aktivity pre všetky vekové kategórie. Záver pobytu, ako ináč, patril tradičnej veľkonočnej šibačke v spolupráci s folklórnym súborom Podpoľanec.

Začiatok jari sa nesie v prípravách Žigmundových slávností, ktoré sa uskutočnia už 7. mája. Ako možno mnohí čitatelia vedia, Žigmund Luxemburský má s Vígľašským zámkom neodmysliteľnú a úzku spojitosť. Tento panovník bol nie len uhorským kráľom, ale aj rímsko-nemeckým cisárom a neskôr dokonca aj českým kráľom. Počas svojej vlády po boku s manželkou Barbarou Celjskou založil Žigmund rád Draka, ktorý zohral významnú úlohu pri obrane krajiny proti tureckým nájazdom. Zámok Vígľaš sa stal miestom, kde sa rád Draka, a teda jeho členovia aj pravidelne schádzali. Keďže meno Žigmund sa podľa kalendára oslavuje 2. mája, tak na počesť tohto panovníka vždy prvú nedeľu v mesiaci máj zámok pripravuje podujatie Žigmundových slávností. Po dvoch rokoch, ktoré sa niesli v znamení pandémie, sa brány otvoria. Na nádvorí zaznejú bubny a lesom sa bude niesť trúbenie lesných rohov.

Program počas podujatia je vskutku bohatý. „Program zahájime slávnostným otvorením, ktoré bude spojené s úvodnou promenádou účinkujúcich a lukostreleckým turnajom. Lukostreľba bola nielen športom a zábavou ale slúžila hlavne na lov divej zveriny, ktorá sa podávala na kráľovských hostinách. Pre Zámok Vígľaš ako pre bývalé poľovnícke sídlo bola táto aktivita neodmysliteľnou súčasťou,“ hovorí Tomáš Sokologorský, riaditeľ Hotela Grand Vígľaš.

Hneď po tomto úvodnom programe ostane stanovisko lukostreľby otvorené aj návštevníkom, a tak budú môcť okúsiť náročnosť tohto na pohľad jednoduchého remesla. K lovu ako takému slúžili nie len dobre cvičení lukostrelci, ale aj dravé vtáky. Umeniu sokoliarstva hostí priučí skupina sokoliarov svätého Bavona. Ukážky preletov a výcviku dravcov ako aj možnosť nechať sa s dravcami odfotiť budú súčasťou programu. Keďže kráľ potrebuje neustále dopĺňať stavy svojej armády, kráľovský generál sa ujme tejto funkcie a v radoch návštevníkov bude vybrať detských brancov, aby ich naučil kam sa majú otočiť pri povele vpravo bok. Naučia sa tiež ako sa drží v ruke meč a svoje skúsenosti si budú môcť precvičiť v súboji medzi sebou a dokonca sa malí branci pokúsia prelomiť aj rodičovskú štítovú hradbu. Pre tých, ktorým po náročnom tréningu vyhladne bude pripravené aj občerstvenie. Mladých vojakov a vojačky je potrebné poriadne kŕmiť, aby im rástli svaly!

Kraľovanie však nebolo vždy len o zbraniach a bojoch a lovoch. Na dvore bola veľmi dôležité aj výuka ladnosti, trpezlivosti a dvornej etikety. Ukážka, ako sa kedysi na panskom dvore tancovalo, bude doplnená aj o samotnú výučbu a spoločný tanec. Organizátori preto veria, že sa im podarí roztancovať úplne všetkých, čo sa tohto podujatia zúčastnia. Pred ukončením si ešte budú môcť hostia pozrieť aj zábavnú šermiarsko-divadelnú scénku, ktorá naplní nádvorie smiechom. Aby toho všetkého nebolo málo, tak ku pravej zábave patria nielen farby a vône a chute, ale aj veci a vecičky z dielní šikovných remeselníkov a pracovitých rúk. V priestoroch nádvoria tak nebudú chýbať mydlá, šperky, bylinky, sviečky výrobky z dreva a kože, dekorácie z prírodných materiálov či keramiky. Drobnosti pre krásu aj pre úžitok.

To ale nie je všetko. Záver dňa vyvrcholí spustením jedinečného konceptu, aký na Slovensku nemá obdobu – Historická krčma. Hostia si môžu zarezervovať stôl v reštaurácií Ava Simone a vychutnať si štvorchodovú dobovú večeru v spoločnosti pána hradu. Večera vyvrcholí ohňovou šou. Bližšie informácie Vám poskytne recepcia, kde si rovno môžete stôl aj zarezervovať.

Hoci vonku jar prichádza len pomaly a zima sa ešte nechce tak úplne vzdať svojho kraľovania, na Vígľašskom zámku 7. mája pripravia slávnosti, na aké by bol hrdý aj samotný kráľ Žigmund Luxemburský.