V pondelok 8. mája si aj v Banskej Bystrici pripomenieme 78. výročie ukončenia Druhej svetovej vojny v Európe. Múzeum Slovenského národného povstania pripravilo a pozýva verejnosť na podujatie v areáli Pamätníka SNP, venované tomuto výročiu. Zároveň sa v tento deň začne predaj 0 Euro Souvenir bankovky s motívom Múzea SNP.

Areál Pamätníka SNP v pondelok 8. mája od 12.00 h ožije rôznymi aktivitami, napríklad aj športovými, pri ktorých sa deti aj dospelí stretnú so známymi tvárami Vojenského športového centra Dukla či Dracula Gymu Vlada Moravčíka ale aj ďalšími. Samozrejme, nielen stretnú, ale si s nimi môžu aj zatrénovať, zacvičiť, porozprávať sa. Návštevníci podujatia si určite nenechajú ujsť ani tankovú bitku diaľkovo riadených modelov a ukážky dravcov sokoliarskej skupiny Biatec. Ďalšie rozmanité a zaujímavé aktivity čakajú na návštevníkov všetkých vekových kategórií vo vysunutom pracovisku Vzdelávacieho centra Múzea SNP.

Maškrtníkov poteší šéfkuchár Peter Kulhány, ktorý pripraví sladké dobroty a kávičkárov zas majster barista Martin Karabiňoš. Sviatočný deň v areáli Pamätníka SNP ukončí koncert Vojenskej hudby Banská Bystrica (17.00 h).

Let domov na filmovom plátne

V kinosále múzea sa budú premietať archívne filmy ale tiež dokument režiséra Tomáša Bojara Let domov (Česko/Slovensko, 2022, 83 min). Je to príbeh dvoch statočných československých letcov RAF (Royal Air Force, Britské kráľovské letectvo) Františka Fajtla a Filipa Jánskeho. Obaja slúžili na západnom aj na východnom fronte a obaja boli bez akýchkoľvek veľkých slov pripravení prinášať obete. Tiež boli mimoriadne citlivými pozorovateľmi okolitého sveta. Film rozpráva o tom, ako museli premáhať strach zo smrti a oplakávať padlých kamarátov. Ako vytrvalo odmietali ustupovať zlu, ale zároveň sa modlili, aby vojna skončila. Boli to ľudia skromní, obetaví a pritom veľmi vtipní. Preletieť s nimi nepokojným vojnovým svetom je tým pádom čistá radosť… Premietanie filmu Let domov sa začína o 18.00 h, za účasti tvorcov filmu, ako aj dcéry veliteľa 1. čs. stíhacieho pluku Františka Fajtla, pani Jitky Režnej.

Let domov:

Nová suvenírová bankovka v predaji

Sviatočné podujatie v pondelok 8. mája poteší aj zberateľov euro suvenírových bankoviek. Práve v tento deň sa začína predaj novej 0 euro suvenírovej bankovky s motívom Pamätníka Slovenského národného povstania (Museum Of The Slovak National Uprising). Predávať sa bude v areáli pamätníka od 12.00 do 18.00 h.

Bankovka vyšla v náklade 5 tisíc kusov, jej cena je 3 €/ks a zakúpiť si ju možno len osobne (odloženie na neskôr, rezervácia alebo výber konkrétnych sériových čísel nie je možné).  Folder s euro souvenírom so striebornou prítlačou,  čísla 101 – 350 cena sú v cene 14 €/ks. Predaj čísiel 351 – 1000 je maximálne 5 ks/osoba a čísiel 1101 – 5000 (okrem ročníkov) maximálne 15 ks/osoba. Disponibilné ročníkové čísla vyčlenené na predaj sa budú predávať iba po 1 ks na osobu.

Vstup na podujatie aj do Múzea SNP je voľný.