Podujatia posledného aprílového víkendu sú rôznorodé. Divadlo, folklór, jazz, blues, balet, rozprávky. Majú však aj príchuť kávy či tradičných farmárskych výrobkov a lákajú tiež do prírody.

VÍKEND V ZÁHRADE

Banskobystrická Záhrada CNK ponúka tento víkend program pre deti aj dospelých.

1_Záhrada PašieV piatok 25. apríla (19. hod.) to bude monodilema o pravde a strachu pre jedného herca, kontrabas a perkusie Bartimejove pašie. Posledným zázrakom Ježiša Krista pred vstupom do Jeruzalema bolo uzdravenie slepca menom Bartimej. Ten „potom Ježiša nasledoval“. Hoci evanjelium viac o tomto človeku nehovorí, pre nás sa práve on stáva hlavnou a jedinou postavou….

Libreto a hudba: Andrej Kalinka, réžia: Andrej Kalinka a Ivan Martinka, výtvarný koncept Ivan Martinka a kol., kostýmy: Zuzana Malcová, výtvarná spolupráca na bábkach: Zoja Zupková. Účinkujú: Ivan Martinka, Michal Mikuláš a Andrej Kalinka.

Sobotňajšia Coffee Fiesta 2014 bude vyvrcholením prvého ročníka festivalu oslavujúceho kávu a kaviarenský život v meste. Festivalu sa tento rok zúčastňuje 14 najlepších bystrických prevádzok, ktoré už od utorka 22. apríla ponúkali svojim hosťom zaujímavý sprievodný program.

Festival organizuje Cech hostinských Banská Bystrica. V sobotu 26. apríla od 10. do 21. hodiny sa v Záhrade predstavia všetky zúčastnené prevádzky, ako aj slovenské či svetové pražiarne. V závere festivalu sa pod vedením Mariána Galušku – Majstra baristu SR 2008 a zakladateľa Slovak Coffee Association, uskutoční súťaž Banskobystrický barista 2014.

V nedeľu 27. apríla od 16. hod. si „Zabookujte Baštu“. A vezmite do Záhrady aj svoje deti. Zažijete spolu rozprávkovú nedeľu s veselými kamarátkami Mimi a Lízou. Čaká vás čítanie z knihy Mimi a Líza a premietnutie rozprávky. Príde aj autorka obľúbeného večerníčku Katarína Kerekesová. Ešte pripomíname, že na podujatí si budete môcť zakúpiť knižky a DVD.

HRAJTEŽE MI, HRAJTE

A veruže aj zahrajú! V piatok 25. apríla o 19. hod. sa v Aule Beliana UMB (Tajovského ulica) uskutoční ďalšia z obľúbených verejných rozhlasových nahrávok, ktoré organizuje Mesto Banská Bystrica a Štúdio RTVS v Banskej Bystrici. Účinkujú: FSk Brezinky z Polomky, Goralská muzika z Hladovky a FS Skorušina z Liesku, Terchovská muzika Pupov, FSk Kýčera z Čierneho Balogu.

RENÉ LACKO & DOWNTOWN BAND

Do Klubu 77 v piatok (25. apríl) večer zavíta popredný slovenský muzikant, jedinečný kráľ blues René Lacko. Netreba vari hovoriť, že v roku 1996 si z USA priviezol cenu za druhé miesto na povestnom Jimi Hendrix Festivale! Koncert Reného Lacka a jeho Downtown Bandu začína o 20. hodine. A tu, nech sa páči, aperitív:

POĎ PESTOVAŤ…

Pýtate sa kde? Predsa do Komunitnej záhradky na sídlisku v Sásovej. A kedy? V piatok aj v sobotu od 9. hodiny. Máte jedinečnú možnosť vypestovať si na sídlisku svoju zeleninu, bylinky… a aktívne oddychovať na čerstvom vzduchu. Viac informácií tu…

FESTIVAL FOLKLÓRNYCH SÚBOROV

6_FolklórSúťaž a prehliadka choreografií folklórnych súborov sa v sobotu 26. apríla (18. hod.) uskutoční na Gymnáziu A. Sládkoviča, (Komenského 18). Na festivale sa predstavia Urpín a Mladosť z Banskej Bystrice, Partizán a Senior Partizán zo Slovenskej Ľupče, Senior Mostár z Brezna, Jana Miklošková a Marek Turčin z Polomky, Jakub Jablonský a Tereza Melicherová z Banskej Bystrice, ako aj Matúš Lunter, Mária Lunterová, Martin Lunter, Ján Kuňak, Robo Povolný, Andrea Kanošová a Mirka Trpáková z Telgártu a Tomáš Kupec z Brezna.

SVÄTENIE JARI

Stravinského Svätenie jari ale aj Debussyho Faunovo popoludnie a Biele sny Ryuichi Sakamato a Martin Adamus. Baletný trojtitul v banskobystrickej Štátnej opere. Trojica choreografov – Ladislav Cmorej, Igor Vejsada a Boris Nebyla. A, samozrejme, skvelí tanečníci. Toto si nemôžete nechať ujsť!

Premiéra v sobotu 26. apríla o 18.30 hodine. Druhá premiéra v pondelok 28. apríla o 18.30 hod.

ĎALŠIE PODUJATIA V SOBOTU 26. APRÍLA

Farmársky trh na Banoši

Plavenie dreva vo vodnom žľabe Rakytovo

9. výročie otvorenia Baníckeho chodníka na Španej Doline

MARK WHITFIELD & AMC TRIO

Mark Whitfield, jeden z najlepších a najrenomovanejších svetových jazzových gitaristov a skvelá slovenská jazzová formácia AMC trio vystúpia v nedeľu 27. apríla (20. hod.) v Teatro Mefisto (Moyzesovo nám.).

Mark Whitfield spolupracoval s takými velikánmi hudby ako sú Dizzy Gillespie, Art Blakey, Herbie Hancock, Ray Charles, Sting, Diana Krall, Chris Botti a mnohí ďalší.

DOBRÚ CHUŤ, VLK!

V nedeľu 27. apríla Bábkové divadlo na Rázcestí poteší deti (od 3 rokov) rozprávkou Dobrú chuť, vlk! Tento príbeh o výnimočnom priateľstve je plný humoru a nonsensu. Niekedy sa v rozprávkach stane aj čosi celkom nezvyčajné. Čo sa však musí stať, aby sa stal z vlka vegetarián a zajačik zavýjal na mesiac? Rozprávka odhalí, ako to dopadne, keď sa výchovy malého zajačika ujme starnúci uhundraný vlk. Predstavenie v Teátriu sa začína o 16. hod.