Najväčšie banskobystrické sídlisko Sásová (alebo tiež Sásová-Rudlová ako uvádza Wikipédia) má svoju Komunitnú záhradku.

FOTKA3Projekt Komunitná záhradka vznikol na začiatku roku 2013, s cieľom pretvoriť nevyužitú zelenú plochu pri Komunitnom centre Sásová (KC, Tatranská ul. 10) na krásnu záhradu, kde ľudia budú môcť pracovať so zemou, pestovať si zeleninu a aktívne oddychovať.

Ešte počas minulého roka si niekoľko nadšených záhradkárov vytvorilo políčko a bylinkovú špirálu. Tento rok sa záhradky ujalo Občianske združenie Po schodoch v spolupráci s KC Sásová, dobrovoľníkmi a dobrovoľníčkami.

V rámci projektu sa plánuje počas roka vytvoriť vyvýšené a vypletané zeleninové záhony, jahodovisko a prístrešok na drevo z recyklovaného materiálu, vysadia sa kvety a ovocné kríky.

„V súčasnosti sa rozbiehame kampaň POĎ PESTOVAŤ do komunitnej záhradky, pomocou ktorej chceme zapojiť čo najväčšie množstvo obyvateľov a obyvateliek Sásovej. Naším cieľom je ľudí inšpirovať, aby aktívne pristupovali k dianiu vo svojom okolí, spájali sily so svojimi susedmi a vytvárali si pozitívny vzťah k prostrediu, v ktorom žijú,“ hovorí Dorota Martincová z KC Sásová.

plagat zahrada-01Počas uplynulého víkendu sa v záhrade uskutočnili čistiace a prípravné práce. V prácach sa bude pokračovať vo štvrtok 24. apríla (9. – 13. hod.) a v piatok 25. apríla (9. – 15. hod.) čistením jarku a úpravou terénu. V sobotu 26. apríla (9. – 18. hod.) to už bude realizácia samotného projektu Komunitná záhradka v Sásovej – stavanie záhonov, zavlažovací systém, stavanie brány, maľovanie informačných tabúľ. Začiatkom mája sa v záhrade bude pracovať podľa potreby a tiež pripravovať  záhradu na EKODEŇ. Uskutoční sa 8. mája (9. – 20. hod.) a práve v tento deň Komunitnú záhradku slávnostne otvoria. Chýbať nebudú workshopy, hudba, tanec, ba ani guláš…

Projekt Komunitná záhradka finančne podporila nadácia Ekopolis v rámci programu Zelené oázy.

Informácie o dianí v Komunitnej záhradke ako aj harmonogram prác a rôzne zaujímavosti nájdete na stránke www.facebook.com/KomunitnaZahradka.