Uplynulý rok neprial kolektívnym športom, pozornosť pútali športové podujatia s účasťou zahraničných hviezd.

ROK 2012: POZITÍVA | NEGATÍVA | ŠPORT | FOTO

Ulice Banskej Bystrice sa počas roka 2012 niekoľkokrát zaplnili bežcami. Foto: Anton Vik/bbonline.sk

Športovou udalosťou roka v Banskej Bystrici bol prvý ročník Banskobystrického maratónu, ktorému predchádzala séria bežeckých podujatí. V januári to bol Trojkráľový beh, v máji Beh na Urpín a v júni bežecká 24-hodinovka na Štiavničkách. Vyvrcholením bol septembrový maratón sprevádzaný okrem iného bohatým spoločenským programom. Mestskú trať najlepšie zabehli bežci z Kene, konkrétne Elisha Kiprotich Sawe z maďarského Benedek tímu s časom 2:15:52. Medzi ženami vyhrala Chorvátka Marija Vračijová s časom 2:53:56.

Tradičným prestížnym podujatím je atletický halový míting Europa SC High Jump známy aj ako „banskobystrická latka.“ Podobne ako v minulosti aj tento rok zavítali vo februári pod Urpín svetové mená skoku do výšky. Spomedzi majstrov sveta Rusa Ivana Uchova a Američana Jesseho Williamsa sa darilo lepšie prvému menovanému. Medzi ženami zvíťazila Ruska Anna Čičerová.

Vladimír Moravčík svojho súpera zo Thajska pred domácim publikum neporazil. Foto: Dušan Šípka/bbonline.sk

Banskobystričania si v uplynulom roku mohli vychutnať aj prestížny galavečer thajského boxu. Hlavným lákadlom bol súboj Vladimíra Moravčíka s Thajčanom Yodsanklai Fairtex-om o titul majstra sveta WMC. Pred zrakom viacerých slovenských celebrít športového a spoločenského sveta si domáci borec pripísal iba štvrtú prehru v kariére a Thajčan titul obhájil.

Nedarilo sa dvom najväčším športovým klubom v meste. Dukla Banská Bystrica bola síce blízko k postupu do finále Slovenského pohára, ale neprešla cez žilinský MŠK. Sezónu 2011/2012 zakončila na 9. mieste čo stálo miesto trénera Štefana Zaťka. Aj keď pred sezónou bol určený cieľ umiestnenia do 6. miesta, Norbert Hrnčár, nový tréner Dukly nedokázal variť z vody a mužstvo zimuje na 10. priečke.

Aj banskobystrickí hokejisti sa v sezóne 2011/2012 trápili. Základnú časť zakončili na ôsmom mieste a v play-off museli čeliť lídrovi z Košíc. Aj keď v zápasoch východniarom nič nedarovali, séria skončila jasne 4:1. Potešenie pre fanúšikov HC’05 prišlo v závere roka, keď sa vedeniu klubu na čele s Vlastimilom Plavuchom podarilo dotiahnuť do tímu Kanaďanov zo severoamerickej NHL. Jej výluku využil aj Michal Handzuš, ktorý sa po rokoch predstavil v červeno-bielom drese a okamžite sa stal miláčikom domáceho publika.

Sklamaním bolo aj účinkovanie basketbalistov. ŠKP Banská Bystrica skončil svoje účinkovanie po základnej časti a nedostal sa do playoff.

Spomedzi kolektívnych tímov tak najväčší úspech zaznamenali juniori HC’05. Tí prekvapujúco vyradili v play off lídra z Trenčína a v semifinále im nechýbalo veľa k vyradeniu ďalšej mládežníckej bašty – Košíc. Vedenie 2:1 na zápasy a výhodu domáceho zápasu nedokázali zužitkovať, ale v boji o bronz si poradili s Nitrou hladko 3:1 na zápasy.

Spomedzi menej sledovaných športov si treba pripomenúť aj druhé miesto v základnej časti futsalistov MIBA Banská Bystrica v druhej najvyššej slovenskej súťaži. Tí sa v premiérovej sezóne dostali do semifinále, kde podľahli neskoršiemu víťazovi ligy. Výborne reprezentoval Banskú Bystricu aj seniorskí bežec Vladimír Výbošťok. Na 60-metrovej trati vytvoril 65-ročný atlét svetový rekord vo svojej kategórii.