Banskobystričan Vladimír Výbošťok zahviezdil na halových atletických majstrovstvách sveta veteránov vo fínskom Jyväskylä. Pre Slovenskú republiku získal zlatú a bronzovú medailu. Skvelý úspech ozdobil novým svetovým rekordom na 60 metrovej trati.

Šesťdesiatpäťročný Vladimír Výbošťok  prekonal časom 7,81 sekundy vo svojej najsilnejšej disciplíne rekord Fína Jormu Manninena z roku 2007 o 18 stotín sekundy. Krátko pred majstrovstvami sveta pritom Výbošťok zabehol  v Banskej Bystrici ešte lepší čas – 7,76 sekundy. Stanovený cieľ vylepšiť ho na oficiálnom podujatí sa mu však nepodarilo. „Vzhľadom na technické problémy pred štartom, ktoré mi bránili dostatočne sa rozcvičiť, je dosiahnutý čas tiež výborný,“ vyjadril spokojnosť veterán po návrate z Fínska.

Výbošťok zo Škandinávie mohol odchádzať aj s druhou zlatou medailou. V behu na 200 metrov suverénne triumfoval pred favorizovaným Austrálčanom Petrom Crombiem, z cenného triumfu sa však neradoval pre pochybnú dodatočnú diskvalifikáciu. „Organizátori  ceremoniálu odovzdávania medailí mi nevedeli povedať, z akého dôvodu som diskvalifikovaný. Nikto z rozhodcov totiž počas behu nezdvihol žltú zástavku ani potom neuviedol nič do zápisu, že by som prekročil svoju dráhu. O čistote behu máme aj videozáznam. Komisia však neuznala môj protest, ale priklonila sa k názoru druhého v poradí Crombieho, ktorý je šéfom atletických veteránov v Austrálii a s členmi odvolacej komisie sa dobre pozná. Neprišiel ani na vyhlasovanie víťazov,  podobne ako na 60 metrov, asi vedel prečo,“ vysvetlil Výbošťok, ktorý druhý cenný kov predsa len vybojoval – v skoku do diaľky bol bronzový.

O kvalitách skúseného člena banskobystrickej Dukly svedčí aj prepočet jeho dosiahnutého času podľa svetových tabuliek zodpovedajúcich veku. Dosiahnutým časom z Jyväskäly by sa Výbošťok vyrovnal aktuálnemu svetovému rekordu medzi profesionálnymi šprintérmi na 60 metrovej trati v hale, ktorého držiteľom je Maurice Green.