Futbalistov MFK Dukla Banská Bystrica čaká boj o Európu. V utorok 23. mája o 17.30 h privítajú na Štiavničkách v semifinále play-off o účasť v predkole Európskej konferenčnej ligy UEFA Žilinu. Po pondelňajšom tréningu sme sa porozprávali s trénerom Michalom Ščasným a kapitánom Róbertom Polievkom, ktorý sa už po zranení naplno pripravuje s mužstvom.

„Tréning nebol odlišný od toho, čo sme trénovali doteraz, iba sme pridali penalty. Atmosféra v tíme je dobrá. Dostali sme sa do niečoho, v čo sme ani nedúfali. Taká šanca sa nemusí dlho naskytnúť, takže ju chceme využiť, sme dobre naladení,“ povedal na úvod rozhovoru po pondelňajšom tréningu tréner chlapcov spod Urpína Michal Ščasný.

Dukle chýbal v posledných zápasoch Róbert Polievka. Do stredoslovenského derby so Žilinou by však už mal zasiahnuť. „Už trénujem s chalanmi pár dní. Bolo to zatiaľ také opatrnejšie, ale myslím si, že do utorka by som mohol byť fit a dúfam, že nastúpim. To už zvážia tréneri, na koľko minút to bude. Samozrejme, že ten výpadok bude určite trošku cítiť, keď nehráte tri týždne alebo mesiac. Som pripravený tak, že keď budem na ihrisku, chcem zo seba odovzdať maximum a uvidíme, na koľko to bude stačiť,“ povedal na margo svojho zdravotného stavu kapitán Dukly.

V pondelok s tímom netrénoval Martin Rymarenko ani Dávid Richtárech. Viac k absenciám povedal lodivod Michal Ščasný: „Niektorí mali nejaké šrámy, preto nešli s nami do Dunajskej. Uvidíme ešte, čo „Rymo“, ktorý dnes netrénoval, ale v utorok máme ešte rozcvičenie, takže je to ešte otvorené, v utorok sa rozhodneme. Pokiaľ ide o „Richťa“, odohral celý zápas, mal nejaké menšie problémy, ale nie je to nič vážne, takže si myslím, že bude pripravený tiež.“

Róbert Polievka sa v nedeľu 21. mája zúčastnil na slávnostnom vyhlásení ankety Jedenástka sezóny Fortuna ligy 2022/2023. V zostave sezóny nechýbal, pričom futbaloví priaznivci ho zaradili na druhé miesto v Cene fanúšika – osobnosť Fortuna ligy 2022/2023. „Je to ocenenie pre celé mužstvo, nie len pre mňa. Bez spoluhráčov by som nedokázal nič. Tréneri mi našli výbornú pozíciu a snažili sa zo mňa vytlačiť čo najviac. Patrí im určite obrovské ďakujem, takisto aj chalanom. Vážim si to, som za to vďačný. Určite by som to nečakal, keby mi to niekto povedal pred sezónou. Je to pre mňa zadosťučinenie do ďalšej roboty a chcem sa ešte viac a viac posúvať ďalej,“ vyjadril sa skromne najlepší strelec Dukly, ktorý nastrieľal v aktuálnom ligovom ročníku 15 gólov.

Dukla sa so Žilinou stretla v tejto sezóne štyrikrát, pričom raz vyhrala, dvakrát prehrala a jeden duel medzi červeno-bielymi a žlto-zelenými skončil deľbou bodov. Súboje týchto dvoch celkov v aktuálnom ročníku prinášajú v priemere 5 gólov na zápas. „Vieme, že s nimi sú tie zápasy hektické. Pokojne to môže byť opäť nejaká gólová prestrelka, ale verím, že tentokrát to bude so šťastným koncom pre nás. Hráme doma, hráme o veľa. Vieme, že sú mladí, takisto chcú hrať futbal, ale majú svoje chyby tak, ako ich máme aj my. Bude to len o tom, kto dokáže potrestať súperove chyby. Verím, že u nás doma ich zdoláme a to vysnívané finále si zahráme,“ reagoval Polievka.

V predchádzajúcich dvoch vzájomných stretnutiach mužstvá neťažila nutnosť víťazstva, a tak si to mohli rozdať otvorene na férovku. V utorok však pôjde o veľa. „Psychika určite bude hrať svoju rolu, lebo to nie je dlhodobá súťaž, ale zápas, v ktorom sa rozhodne, či ideme ďalej, alebo nie. Bude to niečo úplne iné v porovnaní s dvomi zápasmi v skupine o titul, kde sme boli my aj Žilina v bezpečí,“ dodal Ščasný.

Zatiaľ čo Dukla obsadila po základnej a nadstavbovej časti vo svojej nováčikovskej sezóne 5. miesto, šošoni sa nachádzajú o priečku nižšie s 5-bodovým mankom. Najlepším strelcom Žiliny je 9-gólový Adrián Kaprálik. Semifinálový duel play-off o účasť v predkole Európskej konferenčnej ligy UEFA medzi MFK Dukla Banská Bystrica a MŠK Žilina má naplánovaný úvodný výkop na utorok 23. mája o 17.30 h na Národnom atletickom štadióne na Štiavničkách. Vstupenky si môžete zakúpiť v predpredaji na tomto odkaze.

Dukla hrala naposledy doma v sobotu 13. mája proti Slovanu, kedy na Národný atletický štadión zavítalo vyše 6 tisíc divákov. Róbert Polievka dúfa, že fanúšikovia prídu na Štiavničky aj v utorok proti Žiline: „Boli by sme veľmi radi, keby prišli v čo najväčšom počte. Keď chcú, tak si cestu na štadión nájdu. Myslím si, že za tú celú sezónu si zaslúžime, aby sa s nami prišli rozlúčiť či už teraz, alebo v prípadnom finále. Teraz v utorok hráme také minifinále a určite si prajeme, aby tých ľudí bolo na tribúnach čo najviac.“

Ak meno víťaza v riadnom hracom čase nespoznáme, nasledovať bude predĺženie 2×15 minút a potom prípadné penalty.