Banskobystrickí futbalisti odohrali v sobotu v Dunajskej Strede posledný, v poradí desiaty zápas v skupine o titul vo Fortuna lige. Aj keď o majstrovi sa rozhodlo už pred týždňom práve na Štiavničkách, banskobystrickí futbalisti ďalej hrali o svoje umiestnenie.

Už pred začiatkom duelu si hráči DAC prevzali strieborné medaily za zisk druhej priečky vo Fortuna lige. Zatiaľ čo pre domácich už v samotnom zápase o nič nešlo, Dukla mala pred sebou zápas o lepšiu východiskovú pozíciu do baráže o poslednú miestenku do predkola Európskej konferenčnej ligy.

Lenže DAC, pred deviatimi tisíckami divákov v zaplnenej MOL aréne, od úvodných minút dokladoval svoju tabuľkovú pozíciu proaktívnou hrou. Napriek tomu sa o najnebezpečnejšie momenty úvodnej časti hry postarali červeno-bieli. Po dobrom rohu Balića sa síce pred domácou bránkou pri pokuse o hlavičku takmer stretli Franko s Kupčíkom, ale následne dostal príležitosť Hanes. Loptu však hlavou nasmeroval mierne nad. Dusno bolo v jedenástej minúte aj po rohu na druhej strane, kde sa dostal k možnosti dorážky Andzouana, ale strela mu nevyšla a Hruška situáciu napriek množstvu hráčov v šestnástke kontroloval.

V 22. minúte sa ukázal v najlepšom svetle čiernohorský kráľ strelcov aktuálneho ročníka najvyššej súťaže Nikola Krstović. Ten sa v protiútoku rýchlo uvoľnil a po Dimunovej narážke jasne prekonal Hrušku – 1:0. Sčasného zverenci sa síce snažili zvrátiť nepriaznivý stav, ale domáca obrana bola mimoriadne pozorná.

Navyše, žltomodrí boli neustále aktívni a Duklu dokázali zamestnávať najmä na jej polovici. Napriek tomu, ešte pred koncom polčasu, po Balićovej nahrávke zo stredu poľa, strelou z hranice šestnástky poriadne preveril Veszelinova Hanes.

Druhý polčas nepriniesol zmenu charakteru hry, výraznejšiu prevahu si naďalej udržiavali domáci. V 53. minúte opäť ukázal svoje umenie Krstović, keď po nahrávke s Davisom hlavičkoval na Hrušku, ale ten s loptou nemal problémy. Po ďalšej akcii už o niekoľko minút dokonca po Káčerovej prihrávke Krstović Hrušku aj znovu prekonal, ale len z ofsajdovej pozície. Dukla pohrozila až po rohu v 60. minúte, z ktorého hlavičkoval Franko a aj keď sa Veszelinov tváril isto, napokon Frankova hlavička opečiatkovala brvno jeho bránky. Iniciatívu ale potom opäť prebrali hráči Dunajskej Stredy. A bol to práve Krstović, ktorý mal v poslednej desaťminútovke hneď dve veľké príležitosti prekonať Hrušku, ale ten ukázal nielen svoje kvality, ale aj priazeň šťasteny.

Prehra Dukly znamená, že štvrtú priečku si, dokonca bez ohľadu na sobotné prekvapivé víťazstvo u majstra v Bratislave, vybojovala Podbrezová. Konečné piate miesto tak pre Duklu znamená úvodný barážový zápas so Žilinou. Ten sa odohrá na Štiavničkách v utorok, 23. mája o 17.30 h. Finále baráže je potom na programe v piatok, 25. mája znovu o 17.30. Ak Dukla Žilinu porazí, pocestuje buď do Podbrezovej alebo naopak doma privíta Ružomberok.

Fortuna liga – skupina o titul – 10. kolo – sobota 20.05.2023, 18.00 h – MOL aréna Dunajská Streda

FK DAC 1904 Dunajská Streda – MFK Dukla Banská Bystrica  1:0 (1:0)

Góly: 22. Krstović. ŽK: 64. Krstović. Rozhodovali: Micheľ – Ferenc, Straka. Diváci: 9 155.

Zostava FK DAC 1904 Dunajská Streda: Veszelinov – Pinto (87. Kachút), Kružliak, Muhamedbegovič, Davis (87. Mendez) – Káčer, Dimun, Kalmár (74. Nebyla) – Veselovský (74. Niarchos), Krstovič, Andzouana (52. Blackman).

Zostava MFK Dukla Banská Bystrica: Hruška – Pišoja (60. Jackuliak), Červeň, Kupčík, Migaľa, Kačerík – Richtárech – Köröš, Balič (46. Svetlík) – Hanes, Franko (78. Ľupták).