Viac než šesť tisíc divákov, vrátane viac než tisícky priaznivcov z hlavného mesta, bolo zvedavých na sobotný zápas 9. kola skupiny o titul Fortuna ligy na banskobystrických Štiavničkách. Skvelá návšteva nebola na tribúnach náhodou. Domáca Dukla bojuje o pohárovú Európu a hosťujúci Slovan mohol potvrdiť zisk titulu.

Dôležitosť zápasu odrážalo od úvodu aj dianie na ihrisku, kde však postupne preberali iniciatívu hostia. To v 12. minúte vyústilo do útoku po ľavej strane, kde stihol loptu pred čiarou Lovatov a na jeho center v šestnástke pohotovo reagoval Aleksandar Čavrić, ktorý otvoril skóre – 0:1. Slovanisti sa potom snažili najmä kontrolovať hru, ale svoju šikovnosť na lopte neraz ukázali aj červeno-bieli. Tí im spomaľovanie hry nechceli dovoliť a pri protiútokoch dokázali aj výraznejšie podržať loptu na polovici súpera. Najviac vzrušenia priniesol presný center Faška z hĺbky poľa na Rymarenka. Ten sa však v sklze pri spracovaní dotkol lopty rukou, a z prekvapivého útoku tak nebolo nič.

Rymarenko bol v príležitosti aj v 26. minúte, keď sa hráči Dukly rýchlo zorientovali po zlej obrannej prihrávke Slovana, ale na hranici šestnástky sa až príliš zamotal okolo hosťujúcich obrancov. V 36. minúte sa pri odkope zranil brankár Slovana Martin Trnovský, ktorého musel vystriedať Adrián Chovan. Dukle sa však do konca polčasu nepodarilo nerozcvičeného brankára hostí preveriť žiadnou strelou a Weissovi zverenci dokázali držať opraty zápasu vo svojich rukách.

Kto po polčasovej prestávke meškal z bufetu, neprišiel o veľa. Oba tímy si dávali pozor na prípadné chyby. Výraznejšia akcia, po ktorej sa napokon aj menilo skóre, prišla až v 61. minúte. Brankár Hruška v šestnástke len nedovolene zastavil Abubakariho a Čavrić následne nemal problém premeniť pokutový kop – 0:2.  V 66. minúte po centri Záhumenského posunul loptu hlavou až na Chovana Faško, ale gólman hostí bol pozorný. Krátko na to musel zasahovať aj Hruška, keď ho zblízka ohrozil Abubakari. Slovan v ďalšom priebehu Dukle dovoľoval len málo a jej snahy sa Chovanovi bližšie nepribližovali. Keď už to vyzeralo, že sa zápas len dohrá, podaril sa v 89. minúte Dukle solídny protiútok. Po pravej strane potiahol loptu Adam Hanes a jeho presný center našiel v šestnástke hlavou David Depetris, ktorý znížil na 1:2. Potom však už na Štiavničkách oslavovali hostia. Nielen víťazstvo v zápase, ale aj celej aktuálnej sezóne Fortuna ligy.

Pre banskobystrickú Duklu však nič nekončí, naopak. Keďže trnavský Spartak ako víťaz pohárovej súťaže už s istotou skončí na tretej priečke, o poslednú pohárovú miestenku sa bude hrať baráž. Dukla si do nej v poslednom kole ešte stále môže vybojovať potenciálne lepšie východiskové umiestnenie. O týždeň sa predstaví na trávniku vicemajstra v Dunajskej Strede.

V baráži sa o európsku miestenku pobijú celky od 4. do 7. miesta, pričom v semifinále a finále baráže má výhodu domáceho prostredia vyššie postavený klub.

Fortuna liga – skupina o titul – 9. kolo – sobota 13.05.2023, 16.30 h – Národný atletický štadión Banská Bystrica

MFK Dukla Banská Bystrica – ŠK Slovan Bratislava 1:2 (0:1)

Góly: 89. Depetris – 12. a 61. Čavrič (druhý z p.k.). Rozhodovali: Kráľovič – Vorel, Štrbo. Diváci: 6018.

Zostava MFK Dukla Banská Bystrica: Hruška – Uhrinčať, Gorosito (83. Hanes), Willwéber – B. Ľupták – Pišoja (62. Depetris), Balić, Faško, Záhumenský – Káčerík (62. A. Slávik), Rymarenko.

ŠK Slovan Bratislava: Trnovský (36. Chovan) – Medveděv, Križan, De Marco, Lovat – Kankava – Barseghjan (82. Zuberu), Kucka, Čakvetadze (72. Zmrhal), Čavrić (82. Pauschek) – Abubakari (72. Lichý).