Historicky prvé umiestnenie v prvej štvorke po základnej časti Niké Extraligy žien prinieslo tímu BK ŠKP 08 Banská Bystrica nielen boje v nadstavbovej časti s tými najlepšími, ale aj účasť na premiérovom ročníku Federálneho pohára žien.

„Popravde neviem, čo mám od toho očakávať, lebo sa ešte zohrávame s novými hráčkami. Stále sme v procese a zápasy na Federálnom pohári môžeme využiť aj ako prípravu na play-off extraligy,“ vyjadrila sa smerom k víkendovému turnaju pivotka bystrických púm Zuzana Vargová.

Česko-slovenského turnaja v piešťanskej Diplomat aréne sa malo pôvodne zúčastniť 8 družstiev. Z českého kvarteta tímov sa však kvôli nepriaznivej zdravotnej situácii stalo duo. Našich západných susedov budú v Piešťanoch reprezentovať len tímy Sokol Hradec Králové a Slovanka Mladá Boleslav, ktoré sa v rámci prvého hracieho dňa (piatok 4. 2.) predstavia proti tretiemu a štvrtému najlepšiemu družstvu zo Slovenska. Turnaj otvoria v piatok 4. februára o 16.00 h vzájomným súbojom tímy Slovanka MB a Young Angels Košice. Následne sa o 18.30 h postavia bystrické pumy hráčkam Sokolu Hradec Králové.

Trénera Miloslava Michálika sme sa tak opýtali na to, čo zatiaľ vie o prvom súperovi bystrických púm. „Poznám trénerku Romanu Ptáčkovú, ktorá je dlhodobo trénerkou českej reprezentácie do 20 rokov, takže viem predpokladať štýl, akým budú hrať. České tímy sú veľmi agresívne v osobnej obrane, hrajú veľmi rýchly a dynamický basketbal, čo niekedy slovenským družstvám nesedí. Čo sa týka kádra, sú tam hráčky, ktoré sú výškovo vyrovnané, nie je tam nejaká vysoká hráčka, ktorá by bola dominantná v tom low poste. Na druhej strane, všetky sú na jednej úrovni, sú to rýchle a dynamické hráčky, takže toho sa možno trošku obávam, lebo to bude úplne iný štýl basketbalu, aký sa hrá v našej extralige,“ odpovedal Michálik.

Hradec Králové sa momentálne nachádza na 3. mieste v najvyššej českej ženskej súťaži. Ak sa pumám podarí vyhrať prvý zápas, tak sa v sobotu 5. februára o 16.30 h predstavia proti domácim Čajkám a s istotou si zahrajú aj v nedeľu, kedy sa odohrajú boje o medaily. Ak družstvo BK ŠKP 08 proti Hradcu Králové neuspeje, tak v sobotu o 14.00 h zabojuje o celkovú 5. priečku proti porazenému tímu z dvojice Slovanka MB – Young Angels Košice.

Tréner Miloslav Michálik odpovedal aj na otázku, čo očakáva od Federálneho pohára: „V prvom rade očakávam konfrontáciu s inou ligou. Česká je k nám najbližšie a my sme ešte v konfrontácii s českým extraligovým družstvom viac-menej neboli. Druhá vec, určite sa chceme zohrávať, potrebujeme odohrať čo najviac zápasov, aby sme sa dostali do módu, kedy môžeme využiť potenciál tohto tímu.“

Pumy čakajú v priebehu víkendu dva, potencionálne až tri zápasy, takže program bude aj fyzicky náročný. Do Piešťan tak pocestujú všetky hráčky, ktoré sú k dispozícii. „Po dohode s vedením berieme všetko, čo môžeme. Pôjdu hráčky, ktoré sú zdravé, čiže pôjdeme s 13 hráčkami. Budeme sa snažiť dať príležitosť každej jednej z nich. Počas víkendu to bude aj o utužení tímového ducha, aby sme boli spolu a aby sme sa čo najviac spoznali pred ďalšími bojmi,“ priblížil tréner Michálik.

Kormidelník bystrických púm sa vyjadril aj k cieľom, s ktorými družstvo BK ŠKP 08 Banská Bystrica do Piešťan pocestuje: „Môžeme sa pobiť o čo najlepšie umiestnenie. Podľa toho, čo som si trošku odsledoval, môžeme prekvapiť, aj proti tomu Hradcu Králové. Myslím si, že keď podáme optimálny výkon, tak môžeme dosiahnuť aj celkom slušné umiestnenie.“

Na očakávania pred turnajom sme sa opýtali aj krídelníčky (post SG) Simony Neuschlovej: „Očakávam úspech, dúfam že sa nám podarí vyhrať nejaký zápas. Ideme tam s tým, že sa chceme zlepšiť, lebo ostatné družstvá budú skúsenejšie ako my, takže dúfam, že to budú aspoň vyrovnané zápasy. Určite je to ideálna príležitosť na nacvičenie si systémových vecí, aby sme sa zohrali a zlepšili chémiu v tíme. Tešíme sa. Tým, že budeme bývať na hoteli, tak si môžeme spolu zahrať hry, viac sa porozprávame, takže to bude určite fajn.“

O svoje pocity pred víkendovým Federálnym pohárom sa podelila aj rozohrávačka púm Michaela Grigerová: „Veľmi sa teším na Federálny pohár, pretože to bude super skúsenosť konfrontovať sa s českou ligou. Základným cieľom bude vyhrať prvý zápas a potom uvidíme, ako sa to ďalej vyvinie, ale cieľom je podať čo najlepšie výkony. Je to pre nás príležitosť zohrať sa, keďže tu máme dve nové baby a stále sa to snažíme skĺbiť.“

Program Federálneho pohára žien 2021/2022 – Diplomat aréna – Piešťany

Piatok 4. február

16:00 – A: Slovanka MB – Young Angels Košice
18:30 – B: BK ŠKP 08 Banská Bystrica – Sokol Hradec Králové

Sobota 5. február

14:00 – C: porazený A – porazený B
16:30 – D: Piešťanské Čajky – víťaz B
19:00 – E: MBK Ružomberok – víťaz A

Nedeľa 6. február

14:30 – o 3. miesto: porazený D – porazený E
17:00 – finále: víťaz D – víťaz E

Informácia o živých prenosoch

Zápasy Federálneho pohára žien 2021/2022 budú vysielané na YouTube kanáli basket.sk. Živý prenos zo zápas BK ŠKP 08 Banská Bystrica – Sokol Hradec Králové si budete môcť pozrieť na tomto odkaze.