Basketbalistky BK ŠKP 08 Banská Bystrica odohrali v sobotu 29. januára ďalšie stretnutie nadstavbovej časti Niké Extraligy žien v skupine o 1. až 4. miesto, v ktorom privítali majstrovský Ružomberok. Zo stretnutia, v ktorom bystrické pumy držali s favoritom krok, vám prinášame aj veľkú fotogalériu a pozápasové vyjadrenia.

V prvej štvrtine sa bystrickým pumám strelecky nedarilo, keď sa trafili do koša len trikrát a po 10 minútach prehrávali 6:12. V úvode druhej 10-minútovky zvýšili Ružomberčanky svoj náskok na 12 bodov (8:20). Následne pridala svoj druhý kôš v zápase domáca pivotka Shalaunda Burney-Robinson a prvú trojku púm strelila kapitánka Lucia Striešová (13:20).

Krátko na to sa spoza trojkového oblúka trafila aj rozohrávačka Kyra Lambert, ktorá po zásahoch Ružomberčaniek Stašovej a Praženicovej pridala ďalšie 4 body (20:27). V závere prvého polčasu sa pumám podarilo znížiť náskok súpera trestnými hodmi, keď tri premenila Lucia Striešová a dva Kyra Lambert. Rozdiel bol zrazu už len 3-bodový, ale Teodora Turidić dokázala pred prestávkou upraviť na polčasových 24:29.

Pumy však druhú štvrtinu vyhrali o 1 bod a do druhej polovice zápasu tak vstúpili namotivované postarať sa o prekvapenie. V prvej 5-minútovke tretej štvrtiny sa na strane Ružomberka presadzovala najmä Marte Janea Grays, ktorá v tejto časti zápasu strelila 7 bodov. Na domácej strane medzitým pridala svoju druhú trojku v zápase Striešová a po 2-bodovom koši a následnej úspešnej strele za 3 body v podaní Michaely Grigerovej Bystričanky znížili na rozdiel 4 bodov (34:38). Ružomberčanky odpovedali trojkou kapitánky Radky Stašovej a v 28. minúte sa spoza perimetra trafila aj Adrienne Marie Motley (38:48).

V závere tretej 10-minútovky sa hráčkam BK ŠKP 08 podarilo znížiť na rozdiel 5 bodov, keď sa opäť presadila Burney-Robinson a trojka padla mladej odchovankyni Dominike Kollárovej. Pumy sa s favoritom držali na kontakt aj v poslednej časti zápasu, v ktorej to padalo najmä Shalaunde Burney-Robinson a na začiatku 37. minúty prehrávali Bystričanky len o 4 body. Ružomberčanky ale zvládli záver zápasu na výbornú a napokon porazili domáce pumy o 10 bodov.

Zaujímavosťou je, že na strane púm sa bodovo presadilo len päť hráčok. Najviac to padalo Shalaunde Burney-Robinson, ktorá si pripísala 17 bodov a pridala aj 10 doskokov. Kyra Lambert v prvom vystúpení na palubovke v hale na Štiavničkách zaznamenala 15 bodov. Legionárkam sekundovala kapitánka Lucia Striešová, ktorá nastrieľala 11 bodov.

Na strane Ružomberka sa najviac presadzovalo duo Miroslava Praženicová – Marte Janea Grays, keď si obe tieto hráčky pripísali zhodne po 14 bodov. Cez polčasovú prestávku si zastrieľali na kôš aj hokejisti HC ’05 Banská Bystrica, konkrétne Westin Michaud, Chase Berger a Mitchell Fossier. Na predošlom domácom zápase bystrických hokejistov zas prišli podporiť baranov legionárky Shalaunda Burney-Robinson a Kyra Lambert.

Miloslav Michálik, tréner BK ŠKP 08 Banská Bystrica: „Takáto zápasy rozhodujú chyby. Kto ich urobí menej, ten vyhrá. V zápasoch proti takýmto súperom sa už za každú chybu platí a my sme dnes na to doplatili. Energia tam bola, snaha tam bola, urobili sme pre to všetko, ale v závere sme spravili viac chýb. V prvej štvrtine sme mali približne deväť strát, čo je proti takýmto súperom veľmi veľa, celkovo sme ich mali dvadsať, takže tam treba hľadať príčiny prehry. V prvej štvrtine sme sa v útoku veľmi trápili, ešte sa z hľadiska útoku hľadáme, ale z obranného hľadiska môžem byť veľmi spokojný. Dodržali sme princípy, ktoré máme. Som rád, že sme to dokázali ukázať aj na ihrisku. V obrane budeme pokračovať tak, ako doteraz a musíme hľadať spôsob, ako to zlepšiť v útoku.“

Lucia Striešová, kapitánka BK ŠKP 08 Banská Bystrica: „Myslím si, že sme hrali celkom dobre, ale mala som pocit, že tam bolo veľmi veľa chýb, aj mojich, ktorými sa to zlomilo v pasážach, kedy sme sa mohli Ružomberku bodovo vyrovnať. Súperky si dobre strážili našu streľbu za tri body, ja som strieľala dosť z ďaleka. S babami, ktoré nás posilnili, nám to ide dobre, rozumieme si aj na tréningu. Verím, že súhra sa bude každým zápasom zlepšovať. Musíme popracovať na tom, aby sme to dotiahli, keď máme šancu bodovo sa vyrovnať súperovi.“

Kyra Lambert, rozohrávačka BK ŠKP 08 Banská Bystrica: „Tvrdo sme bojovali, bol to ťažký zápas, ale celkovo som hrdá na to, ako sme hrali. Boli tam veci, na ktorých musíme zapracovať, aby sme sa aj naďalej zlepšovali. Fanúšikovia boli skvelí, bolo skvelé pozrieť sa do hľadiska a vidieť ich podporu. Banská Bystrica je úžasná, takže sa nemôžem dočkať toho, keď príde ešte viac fanúšikov. Ružomberok je dobrý tím, uznávam ich kvality. Dnes sme ukázali, že môžeme súperiť aj s tými najlepšími.“

Niké Extraliga žien – skupina o 1. až 4. miesto – 4. kolo – sobota 29.01.2022 – ŠH Dukla na Štiavničkách – B. Bystrica

BK ŠKP 08 Banská Bystrica – MBK Ružomberok 55:65 (24:29)

Zostava BK ŠKP 08 Banská Bystrica a body: Burney-Robinson 17, Lambert 15, Striešová (C) 11, Grigerová 9, Vargová 0 (Kollárová 3, Holíková 0, Oborilová 0, Neuschlová 0), vyfaulovaná: Burney-Robinson (38. min.). Tréner: M. Michálik

Zostava MBK Ružomberok a body: Praženicová 14, Grays 14, Bura 10, Stašová (C) 5, Buknová 2 (Turudić 10, Motley 8, Pavić 2, Havranová 0). Tréner: J. Suja

Štvrtiny: 6:12, 18:17, 19:19, 12:17. TH: 11/18 – 7/8. Trojky: 6/24 – 6/18. Fauly: 10 – 17. Rozhodovali: Izák – Obertová, Sirocký. Diváci: 154

4 BK ŠKP 08 Banská Bystrica 517:716 0/5 (0,00%) 0/5 (0,00%) 0/10 0,00%

Basketbalistky BK ŠKP 08 Banská Bystrica sa najbližšie predstavia v Piešťanoch, kde ich od piatka 4. februára do nedele 6. februára čakajú boje vo Federálnom pohári, kde si najlepšie štyri slovenské družstvá zmerajú sily s najlepšími štyrmi ženskými tímami z Česka.