Barani majú momentálne formu a svojich fanúšikov tešia. Veci sa však dejú aj mimo ľadu. Popri posilňovaní kádra pred play-off rezonuje aj téma ekonomickej situácie. Pri tejto príležitosti sa rozhodol prehovoriť Tomáš Boľoš, prezident HC ’05 Banská Bystrica.

Z kuchyne hokejového klubu spod Urpína prišiel do mailových schránok redakcií rozhovor, v ktorom sa šéf HC ’05 Tomáš Boľoš vyjadruje k jednotlivým témam. Rozpočet klubu nedávno zaťažili nové náklady, na prevádzke zimného štadióna sa podieľať sumou vo výške zhruba 150-tisíc eur.

„Snažili sme sa ostať vo vecnej rovine a prijať túto skutočnosť ako fakt. Dôvodom zo strany mesta rozumieme. Nemôžem však povedať, že by sme boli v takej silnej pozícii, aby sa nám to prijímalo ľahko. Namiesto toho, aby sme sa naplno sústredili na doplnenie kádra o rozdielových hráčov, sme museli začať smerovať svoju energiu aj na doplnenie rozpočtu na pokrytie takto navýšených nákladov. Nastala nám ťažká situácia, v ktorej sme sa museli rozhodnúť ako ďalej. Balansovali sme na tenkom ľade, keďže ísť do play-off so špičkovým tímom a nenaplneným rozpočtom je hazard, ktorý si nemôžeme dovoliť. Je našou najvyššou prioritou ostať zodpovední, nielen voči fanúšikom, ktorým chceme prinášať atraktívnu hru, ale aj voči hráčom a tým vytvárať poctivé zázemie, aby tak dokázali tie očakávané herné výsledky aj prinášať,“ hovorí k vzniknutej situácii Tomáš Boľoš.

Vedenie HC ’05 tak muselo riešiť otázku, ako sa postaviť k zvyšku sezóny. „Úprimne sme zvažovali či nebude zodpovednejšie sezónu jednoducho dohrať. Dohrať v zložení, ktoré by dokázalo v lige pôsobiť, no nedokázalo by naplniť ani naše ambície, ani očakávania našich priaznivcov. Takéto riešenie by však bolo určite jednoduchšie a menej nákladné. Zároveň sme  však vedeli, že máme konečne správne vyskladaný tím s dostatočnou šírkou, ktorá nám dáva veľké šance v play-off. Táto možnosť ale so sebou nesie veľké zaťaženie po finančnej stránke a je to práve táto stránka, ktorá v ostatných dňoch v súvislosti s hokejom rezonuje verejným priestorom,“ pokračuje prezident HC ’05.

Po oznámení vzniknutej situácie so spolufinancovaním prevádzky zimného štadióna sa vedenie baranov síce rozlúčilo s obrancom Jánom Brejčákom, no posily predsa len prišli. V závere januára prišiel pod Urpín 24-ročný americký obranca Jake Ryczek. O dva týždne neskôr, 15. februára posilnil defenzívu baranov aj 25-ročný Kanaďan Dominic Cormier a v ten istý deň rozšíril útočné rady 22-ročný odchovanec nitrianskeho hokeja Jakub Uram.

„Keďže máme víťaznú mentalitu, padlo rozhodnutie, chceme ísť ďalej a ešte silnejší. Hokej je hra, v ktorej sa spája dynamika s adrenalínom, podnecujúcim k tým najvyšším výkonom. Posledné tri sezóny nám ale toho adrenalínu priniesli až až. Po dvoch ťažkých covidových sezónach sme kvôli rekonštrukcii štadióna nemohli hrať doma, čo nám spôsobilo nielen herný ale aj finančný hendikep. Keď sme sa konečne v tejto sezóne plánovali nadýchnuť a sústrediť sa naplno na kvalitu hry, nastala nám táto mimoriadna situácia. Sme však zároveň v sezóne, v ktorej cítime obzvlášť veľkú zodpovednosť voči našim fanúšikom, našim partnerom ako aj celej verejnosti, pretože oslavujeme storočnicu banskobystrického hokeja,“ povedal k nedávnemu posilneniu kádra Boľoš.

Vedenie HC ’05 napokon pristúpilo aj k zvýšeniu cien vstupeniek na domáce zápasy o 2 eurá. „Treba povedať, že zvýšenie vstupného prišlo na stôl ako jeden z posledných bodov. Naše úplne prvé kroky viedli k našim partnerom. Oslovili sme ich a úprimne im celú situáciu vysvetlili. Stretli sme sa s vyjadrením veľkej podpory a u mnohých aj s prísľubom jej navýšenia vo finančnom meradle. Ekonomická situácia v globále sa však nedotýka len samospráv, dotkla sa všetkých segmentov a preto nemôžeme očakávať, že výpadok pokryjeme len s podpory partnerov. Aj v rámci organizácie klubu sme museli pristúpiť k optimalizácií nákladov a hľadáme všetky dostupné spôsoby ako ušetriť. No musíme hľadať cestu aj v navýšení cien pre organizáciu a obsluhu zápasov, vrátane cien vstupného. Navýšenie je dve eurá na jednu osobu, no keď nás fanúšikovia podržia a na zápas príde plný štadión, už hovoríme o významnej podpore. Zároveň vytvárame priestor pre iné prejavy priazne, také, ktoré zaujmú aj širokú verejnosť,“ vysvetľuje prezident klubu.