Oficiálne to nikto nepotvrdil, ale všetky vyjadrenia kompetentných smerujú k tomu, že po utorňajšom mestskom zastupiteľstve už nebude Ľubomír Piterka náčelníkom Mestskej polície v Banskej Bystrici. 

Ľubomír Piterka je náčelníkom Mestskej polície od roku 2008.

Na pondelňajšom rokovaní Komisie pre dopravu, bezpečnosť, verejnoprospešné služby a poriadok sa rozoberala aj situácia v banskobystrickej mestskej polícii. Ešte koncom júna boli medializované spory medzi náčelníkom Ľubomírom Piterkom a jeho zástupcom Pavlom Slovákom. Tie vyústili do obvinení o sexuálnom obťažovaní na pracovisku resp. obvinení z pochybení, ku ktorým malo dôjsť pri vedení mestskej polície. K tomu sa pridala aféra so zničenými sochami na Námestí SNP, kedy podľa primátora zlyhala aj mestská polícia.

Vzťahy medzi primátorom Petrom Gogolom a náčelníkom Ľubomírom Piterkom nie sú ideálne, čo konštatoval aj Jakub Gajdošík, predseda Komisie pre dopravu a bezpečnosť. „Ich vzájomný vzťah je veľmi zlý a ďalej to takto nemôže fungovať. Pred zajtrajším zastupiteľstvom je viacero alternatív. Vyzval som dnes, či už pána primátora, alebo pána náčelníka, aby prišiel so svojim návrhom a zajtra sa otvára viacero alternatív,“ povedal podpredseda najsilnejšieho poslaneckého klubu SMER-SD, SNS, HZDS-ĽS. Gajdošík dodal, že nie je udržateľné, aby mestská polícia fungovala pokiaľ sú vzťahy medzi náčelníkom a primátorom napäté.

Primátor je štatutárom a iba on môže personálne zasiahnuť do vedenia mestskej polície. Piterka v minulosti na základe kontroly Inšpektoriátu práce navrhol odvolanie svojho zástupcu, primátor to však odmietol.

Náčelník odmietol kritiku prítomných poslancov MsZ, ktorí mu vyčítali zlú atmosféru v mestskej polícii a to, že nechal kulminovať vnútorné problémy. Tie vyústili do medializácie a vytvárania nelichotivého obrazu mestskej polície. Piterka hovorí, že vyvodil zodpovednosť po zisteniach Inšpektoriátu práce: „Ja však primátorovi iba navrhujem. On je štatutárom,“ zdôrazňuje náčelník fakt, že konať v personálnych otázkach mohol iba primátor. „Čo sa týka atmosféry, situácia je štandardná. Mestská polícia je špecifická zložka,“ povedal Piterka. Ten hovorí, že vždy sa našli ľudia, ktorým vadilo ak im bolo siahnuté na osobné príplatky. Rovnako si mal narobiť nepriateľov tým, že zasiahol voči príslušníkom, ktorí si privyrábali ako taxikári.

Náčelník sa vrátil aj ku kauze zničených sôch. Zopakoval, že výstava nebola dostatočne zabezpečená a mestskej polícii boli vyčítané veci, ktoré jej zo zákona nevyplývajú.

Primátor Peter Gogola nechcel po rokovaní komisie priamo povedať, či navrhne odvolanie Ľubomíra Piterku z funkcie náčelníka mestskej polície. S jeho prácou nie je spokojný a vyčíta mu viacero vecí. Napríklad, že mestská polícia sa zameriavala hlavne na zakladanie papúč. „Pán náčelník vôbec nechápe, čo znamená slovné spojenie pomáhať a chrániť,“ povedal Gogola.

O všetkom rozhodne utorňajšie rokovanie mestského zastupiteľstva, na ktorom avizoval svoje vystúpenie aj náčelník MsP Ľubomír Piterka. Podľa neoficiálnych informácií je možné, že sa vzdá funkcie dobrovoľne.

Aktualizácia 21.8.2012: Predpokladaný scenár sa naplnil a dnešným dňom bolo primátorovi doručené vzdanie sa funkcie zo strany Ľubomíra Piterku ku 15.10.2012. Nasledovať teraz bude vyhlásenie nového výberového konania na obsadenie tejto pozície.